اعلام آمادگي خانه كتاب براي استانداردسازي كتاب كودك
20/04/1397 15:10

نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل موسسه خانه‌کتاب، با تاکید بر ضرورت استانداردسازی کتاب کودک از نظر فیزیکی و محتوایی، برای همکاری جهت اجرایی شدن این مساله اعلام آمادگی کرد.

به گزارشروابط عمومي موسسه خانه كتاب؛  نشست «استانداردسازي كتاب كودك» با حضور نيكنام حسيني‌پور، مديرعامل موسسه خانه‌كتاب، حميدرضا شاه‌آبادي، مديرعامل انتشارات مدرسه، صبح امروز چهارشنبه (20 تيرماه) در موسسه خانه‌كتاب برگزار شد.


حميدرضا شاه‌آبادي، در اين جلسه با اشاره به اينكه فضاي كتاب كودك را نبايد رها كرد و اجازه داد كه شرايط كتاب كودك تابع شرايط بازار و عرضه و تقاضا باشد، گفت: در اين شرايط ما با فضايي مواجه مي‌شويم كه يك سري افراد منفعت‌طلب كه در كارشان سود حرف اول را مي‌زند با هدف كسب منفعت اقتصادي نگاه‌ها را به سمت خودشان جلب مي‌كنند و كتاب‌هايي را منتشر مي‌كنند كه براي كودكان مناسب نيست. براين اساس بايد نظارتي درحد راهنمايي مردم در مسير شناسايي كتاب خوب و همچنين معرفي اينگونه آثار وجود داشته باشد.  در اين راستا نهادهايي كه از دل فرهنگ بيرون آمده‌اند و دلسوز ادبيات كودك و نوجوان هستند مي‌توانند موثر باشند و كاري كنند كه كتاب در مسير درست خودش قرار گيرد.
 

به گفته مديرعامل انتشارات مدرسه امروزه اغلب نظارت‌ها صرفا در بي‌ضرربودن كتاب كودك خلاصه شده است اما اين كار سبب مي‌شود كه ذهنيت كودك ضعيف شود و با اينكه كتاب بي‌ضرري توليد مي‌شود اما اين كتاب به غناي ذهني كودك نمي‌انجامد و اين كتاب‌ها ذهنيت كودك را ارتقا نمي‌دهند.
 

شاه‌آبادي در ادامه به ضرورت استانداردسازي كتاب كودك اشاره كرد و گفت: بر اين اساس مدتي است كه من به فكر تدوين برنامه‌اي براي استانداردسازي كتاب كودك هستم و اينكه موازيني تعريف شود تا بتوانيم براساس آن‌ها كتاب‌ها را استانداردسازي كنيم. همانطور كه موادغذايي، اسباب‌بازي‌ها و ... مولفه‌هايي براي استاندارد بودنشان تعريف شده است مي‌توانيم استاندارد ملي نيز براي كتاب شامل ظاهر و محتواي اثر در نظر بگيريم.


نويسنده «كافه خيابان گوته» در ادامه توضيح داد: با توجه به اينكه كتاب خردسال گاهي به اسباب‌بازي نزديك مي‌شود و دراي پيوست‌هايي شامل ابزار و وسايل بازي است بايد تابع استاندارد باشد. همچنين بايد در كتاب كودك به مقوا و كاغذ مناسب براي آن گروه سني توجه شود، مثلا لبه كتاب كودك گرد باشد. همچنين استفاده از فونت‌ها، تصاوير، فاصله خطوط مناسب بايد در كتاب كودك رعايت شود. از سويي در حوزه محتوايي هم مواردي وجود دارد مانند توجه به عدم استفاده از مطالب حاوي تبعيض نژادي، تبعيض جنسيتي، بي‌اخلاقي و رعايت طبقه‌بندي مطالبي كه بايد به صورت طبقه‌بندي‌شده براي كودك ارائه شود. لذا در اين زمينه بايد موازيني براي استانداردسازي كتاب كودك تعيين شود و اين موازين به تاييد وزارت استاندارد برسد تا در قالب نشان استاندارد كتاب كودك روي كتاب‌هاي مناسب كودك كه اين ويژگي‌ها را دارند درج شود.


وي با بيان اينكه اين استانداردسازي بايد در دو بخش كودك و خردسال تعريف شود، درباره چگونگي استانداردسازي كتاب كودك توضيح داد: براين اساس نياز به سه كارگروه محتوايي، فيزيكي و اجزاي اضافي داريم. كه كارگروه محتوايي بر محتواي كتاب، كارگروه فيزيكي بر چاپ و نشر كتاب و كارگروه اجزاي اضافي بر كتاب‌هايي كه داراي پيوست هستند و بايد به موازين استانداردسازي اسباب‌بازي نزديك شوند، نظارت داشته باشند و در هر كدام از اين كارگروه‌ها بايد نماينده اداره استاندارد حضور داشته باشد.

 
شاه‌آبادي در زمينه نحوه اجراي فرايند استانداردسازي نيز بيان كرد: به نظرمن اين فرايند بايد خارج از نگاه مميزي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي باشد. در واقع استانداردسازي بايد يك امتياز محسوب شود و كتابي كه داراي نشان استاندارد است بايد چيزي داشته باشد كه ساير كتاب‌ها ندارند و بهتر است اين فرايند از سوي نهادي خارج از اداره كتاب و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مانند موسسه خانه‌كتاب يا انتشارات مدرسه كه با آموزش و پرورش ارتباط دارد اجرا شود. ما علاقه داريم متولي اجراي اين فرايند در انتشارات مدرسه باشيم و از حمايت‌هاي موسسه خانه‌كتاب برخوردار شويم.


مديرعامل موسسه خانه‌كتاب نيز در اين نشست بيان كرد: در زمينه ترجمه و تاليف، كتاب‌هاي بسياري منتشر شده است كه برخي از آن‌ها با كيفيت است و برخي كيفيت لازم را ندارد و ما بايد كتاب‌هاي خوب را به مردم معرفي كنيم. اما در زمينه معرفي كتاب خوب به خانواده‌ها و افزايش آگاهي آن‌ها بايد ببينيم كه تا چه اندازه مخاطب به ما اعتماد دارد و چقدر بين ملت و دولت اعتماد وجود دارد كه حرف ما را بپذيرد. ازسويي با توجه به اينكه طبق برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته دولت مي‌خواهد پايش را تا حد ممكن از گليم فرهنگ خارج كند و كمتر در اين زمينه دخالت مستقيم داشته باشد، بايد ببينيم كه چگونه مي‌توانيم اعتمادسازي كنيم و زمينه‌اي براي افزايش اعتماد مخاطبان به دولت فراهم كنيم.


 
نيكنام حسيني‌پور، درباره كتاب كودك توضيح داد: در حوزه كتاب كودك و نوجوان هم با سلامتي جسم كودك سروكار داريم و هم با سلامتي روح. در اين حوزه هم با توجه به فضايي كه وجود دارد و ناشراني كه صرفا به دنبال تجارت هستند تا انجام كار فرهنگي به نظر من ضرورت استانداردسازي كتاب كودك احساس مي‌شود. البته در سازمان استاندارد هم فضاي فرهنگي وجود دارد و مي‌توان از اين ظرفيت سازمان استاندارد استفاده كرد. از سويي امروزه نشان استاندارد براي بچه‌ها شناخته شده است و به آن توجه مي‌كنند.

 
مديرعامل موسسه خانه كتاب با بيان اينكه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي فقط نظارت محتوايي روي كتاب‌ها انجام مي‌شود و نظارت فيزيكي وجود ندارد، گفت: بهتر است به استاندارد فيزيكي كتاب هم توجه شود و اولويت‌ها و امتيازهايي هم براي ناشراني كه به اين استانداردسازي توجه مي‌كنند در نظر گرفته شود تا تشويقي باشد براي اجراي بيشتر اين مساله از سوي ناشران.


حسيني‌پور با تاكيد بر ضرورت استانداردسازي در بخش كتاب كودك و نوجوان، گفت: ما آمادگي لازم براي همكاري در اين زمينه را داريم. البته علاوه بر اجراي آن بايد به ضمانت اجرايي آن هم توجه كنيم و ببينيم كه نهادهاي اجرايي و دولتي تا چه اندازه مي‌توانند به اين مساله ورود كنند، با توجه به اينكه بر كمتر شدن نظارت دولت در فرهنگ تاكيد شده است. لذا بايد جلسات بيشتري با حضور صاحب‌نظران، دست‌اندركاران و نماينده‌هاي نهادهاي مختلف مرتبط با كتاب كودك براي تعيين نحوه اجرايي شدن اين برنامه برگزار شود.