نشست كارشنـاسي جايزه سـومين دوسـالانه نشـان شيـرازه
20/04/1397 15:35

نشست کارشناسی سومین دوسالانه هنر طراحی کتاب ایران (نشان شیرازه) با حضورهیئت داوران، سه شنبه (19 تیرماه) در موسسه خانه کتاب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي موسسه خانه كتاب، نشست كارشناسي سومين دوسالانه هنر طراحي كتاب ايران(نشان شيرازه) با حضور نيكنام حسيني پور؛ مدير عامل خانه كتاب، علي ثابت؛ دبير علمي سومين دوسالانه نشان شيرازه، مسعود سپهر، عضو هيات مديره انجمن طراحان گرافيك ايران، علي خورشيدپور، پژمان رحيمي زاده، علي هاشمي شهركي و فرزاد اديبي، سه شنبه(19 تيرماه) در موسسه خانه كتاب برگزار شد.

نيكنام حسيني پور در اين جلسه بر ضرورت تغييرات شكلي و محتوايي در سومين دوسالانه هنر طراحي كتاب ايران (نشان شيرازه) تاكيد كرد و گفت: كيفيت طراحي كتاب در بعضي از حوزه ها رو به پيشرفت و در بعضي از حوزه ها رو به پس رفت است. در برخي از آثار منتشره، آن طور كه بايد طراحي، انتخاب قلم و مسائل زيباشناختي محصول فرهنگي مورد توجه قرار نگرفته است.

وي از هيئت داوري خواست تا در اين دوره از جشنواره با توجه به همزماني آن با چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي، به كتاب هايي كه با موضوع انقلاب چاپ شده اند در بخش ويژه نشان شيرازه، وضعيت طراحي كتاب بعد از انقلاب را مورد بررسي و ارزيابي قرار دهند. موسسه خانه كتاب به جهت سابقه فعاليت بانك اطلاعاتي كتاب، آمار شمارگان كتاب را در اختيار دارد، اما در مورد وضعيت و كيفيت طراحي كتاب ها آمار و اطلاعاتي در دست نيست.

حسيني پور با بيان اينكه در حوزه تصويرگري كتاب در مجامع بين المللي جايگاه خوبي داريم، افزود: جايزه نشان شيرازه، اين فرصت و ظرفيت را فراهم مي كند تا اين جشنواره را به يك حركت بين المللي وصل كنيم و آثار فاخر و ارزشمند طراحي كتاب را در جشنواره هاي بين المللي عرضه بداريم.

مدير عامل خانه كتاب با اشاره به جنبه علمي سومين دوسالانه هنر طراحي كتاب ايران (نشان شيرازه) گفت: در اين زمينه مي توان سلسله نشست هايي در سراي اهل قلم و خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) برگزار و نتيجه آن در قالب مجموعه مقالات منتشر شود. همچنين به منظور تربيت هنرمندان و طراحان تخصصي كتاب، اين ظرفيت وجود دارد كه در مراكز علمي كاربردي دانشگاه، رشته  «طراحي و گرافيك كتاب» ايجاد شود.

ايشان ضمن تاكيد بر اجراي طراحي و عرضه كتاب هاي زيبا، لزوم پرداختن و تحقيق علمي و تئوريك طراحي كتاب را مورد توجه قرار داد.

مديرعامل خانه كتاب همچنين با اشاره به ايجاد «بخش مقالات علمي» در سومين دوسالانه هنرطراحي كتاب ايران و با توجه به گسترش تحصيلات تكميلي دانشگاه هاي هنري و مركزيت قديمي كتاب در ايران، پژوهشگران فرهنگي را در موضوع طراحي كتاب به بررسي، تحليل و ارائه الگوي مطلوب طراحي كتاب و كتاب آرايي فراخواند.

وي ادامه داد: ناشران زيادي در كشور فعاليت مي كنند كه تعدادي از آنها به مسائل زيبايي شناسي كتاب توجه نمي كنند؛ در صورتي كه ناشر حرفه اي بايد به كتاب به عنوان يك محصول فرهنگي نگاه كند و مسائل زيبايي شناسي را در آن  لحاظ نمايد؛ در اين صورت آنها خواهند توانست هم سليقه مخاطبان را  مدنظر قرار دهند و هم كتاب هاي خود را به فروش برسانند.

حسيني پور با اشاره به تاريخ شفاهي حوزه نشر گفت: در تاريخ شفاهي كتاب صرفا به ناشران توجه شده است اما بنا داريم در دوره هاي بعدي همه حوزه هاي نشر از جمله؛ مترجمان، طراحان، تصويرگران، ويراستاران، صحافان و... را مد نظر قرار دهيم تا مجموعه كامل تاريخ نشر ديده شود.

در ادامه اين جلسه، اعضاي شورا پيشنهادات خود را درباره شرايط و مقررات فراخوان و آئين نامه داوري اين دوره از جايزه نشان شيرازه اعلام كردند.

همچنين در اين جلسه پيشنهاد تشكيل دبيرخانه دائمي براي دوسالانه هنر طراحي كتاب ايران، توجه به گرافيك كتاب هاي صوتي با هدف توجه به محيط زيست، توجه به ناشران برگزيده اين جشنواره از طريق خريد كتاب، بررسي و ارزيابي كتاب هاي منتشر شده با موضوع آموزش طراحي كتاب، توجه به كتاب هاي الكترونيكي و... مورد بررسي قرار گرفت.

اسامي هيئت داوران بخش مسابقه گرافيك سومين دوسالانه هنر طراحي كتاب ايران(نشان شيرازه) بدين شرح است:

•       مسعود سپهر، طراح گرافيك و عضو هيات مديره انجمن طراحان گرافيك ايران

•       علي خورشيد پور؛ طراح گرافيك

•       فرزاد اديبي؛ طراح گرافيك و مدرس دانشگاه

•       سيامك فيلي زاده؛ طراح گرافيك و مدير هنري

•       پژمان رحيمي زاده؛ تصويرگر و مدرس دانشگاه

•       علي هاشمي شهركي؛ طراح، تصويرگر و مدير هنري

•       علي ثابت؛ طراح گرافيك و عضو هيئت علمي دانشگاه و دبير علمي سومين دوسالانه 

 هيات داوران بخش مقالات سومين دوسالانه هنر طراحي كتاب ايران(نشان شيرازه) بدين شرح است:

•       مريم كهوند؛ طراح گرافيك و عضو هيئت علمي دانشگاه هنر

•       مسعود سپهر؛ طراح گرافيك و هيئت مديره انجمن طراحان گرافيك ايران و مدرس دانشگاه

•        دكتر يعقوب آژند؛ عضو هيئت علمي دانشگاه تهران