حاج مرتضي آخوندي بايد قدر ببيند و بر صدر بنشيند
08/05/1397 9:50

مدیرعامل موسسه خانه کتاب در آئین بزرگداشت مرتضی آخوندی، ‌مدیر انتشارات دارالکتب الاسلامیة، بیان کرد: انتشارات دارالکتب الاسلامیه با مدیریت مرتضی آخوندی با انتشار کتاب‌های اساسی به قلم پژوهشگران طراز اول و به قیمت نازل سعی کرد عامة مردم و به خصوص جوانان تشنة حقیقت را با آموزه‌های ریشه‌دار اسلام و مکتب تشیّع آشنا کند. پس سزاوار است قدر ببیند و بر صدر بنشیند.

به گزارش روابط عمومي موسسه خانه كتاب، مراسم بزرگداشت مرتضي آخوندي مدير انتشارات دارالكتب الاسلاميه به پاس ۷۰ سال مجاهدت فرهنگي با حضور محمدحسين صفارهرندي عضو مجمع تشخيص مصحلت نظام، محسن جوادي معاون امور فرهنگي وزارت ارشاد، نيكنام حسيني پور مدير عامل خانه كتاب، عليرضا مختارپور دبيركل نهاد كتابهاي عمومي كشور، احمد مسجد جامعي عضو شوراي اسلامي شهر تهران، محمود آموزگار رئيس اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران، ميثم نيلي مديرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامي، محمد حمزه زاده قائم مقام حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي، حجت الاسلام محمدرضا زائري، علي اكبر اشعري، اميرمسعود شهرام نيا، همايون اميرزاده و جمعي از مقامات و مسئولان و همچنين ناشران و اصحاب فرهنگ يك شنبه (هفتم مردادماه)  در پژوهشكده فرهنگ، هنر و معماري برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم، حسيني پور مديرعامل موسسه خانه كتاب با بيان اينكه اين آئين براي يكي از مفاخر نشر كشور در قبل و بعد از انقلاب است، گفت: مرتضي آخوندي و پدر بزرگوارشان هفتاد سال  در نشر و  ترويج فرهنگ اسلامي تلاش كردند.

وي با بيان اينكه چهل عدد رازآميزي است و نشان دهنده خردمندي و پختگي است، به برنامه هاي موسسه خانه كتاب به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي اشاره كرد و گفت: كارنامه 40 سال نشر ايران در قالب نمودار و آمار در نمايشگاه بين المللي كتاب تهران عرضه شد كه مورد استقبال بازديدكنندگان نمايشگاه و محققان و مسئولان كشوري و لشكري قرار گرفت. همچنين، شناسايي ناشران، نويسندگان، ويراستاران، مترجمان و... كه به نوعي در انقلاب نقش داشتند و تقدير و قدرداني از آن‌ها در قالب برنامه‌هاي مختلفي مانند روز قلم كه به منزل استاد پرويز خرسند، حاج آقاي چيت‌چيان، آقاي جعفر ابراهيمي رفتيم. حضور در شركت سهامي انتشار از ديگر برنامه هاي ما بود كه همچنان ادامه خواهد داشت.

حسيني پور ادامه داد: مسابقه كارتون و كاريكاتور با موضوع كتاب، نقد و بررسي كتاب‌هايي با موضوع انقلاب در سراي اهل قلم، برگزاري نشست هاي نقد و بررسي كتاب با مشاركت باغ موزة انقلاب اسلامي و دفاع مقدس سه‌شنبه دوم هر ماه، اختصاص بخش ويژه اي به جشنواره نشان شيرازه و كتاب سال جمهوري اسلامي ايران مورد چهلمين سال انقلاب اسلامي از ديگر برنامه هاي موسسه خانه كتاب براي چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي است.

مدير عامل خانه كتاب بيان كرد: بزرگداشت و تكريم مفاخر حوزة نشر و چرخة آن اعم از نويسنده، مترجم، ويراستار، ناشر، كتابفروش و... از ديگر  برنامه‌هاي خانة كتاب است و در اين برنامه سعي مي‌شود كه همة اجزا نشر ديده شود. بزرگداشت مفاخر فرهنگي كشور يعني الگوسازي براي نسل جوان، يعني معرفي افرادي كه در حوزة فرهنگ خاك خورده‌اند و براي فرهنگ‌سازي كشور زحمت كشيده‌اند. برنامه بزرگداشت آقاي آخوندي يكي از اين برنامه‌ها است. آقاي آخوندي تراث شيعه را در جهان و به خصوص كشورهاي عربي گسترش داده و نقش مهمي در گسترش فرهنگ اسلامي و شيعي داشته‌اند.

وي افزود: در روزگاري كه انديشه‌هاي الحادي و دين ستيز غلبه داشت، انتشارات دارالكتب الاسلاميه به سرماية حاج شيخ محمد آخوندي به نشر فرهنگ اصيل شيعه پرداخت. با انتشار كتاب‌هاي اساسي به قلم پژوهشگران طراز اول و به قيمت نازل سعي كرد عامة مردم و به خصوص جوانان تشنة حقيقت را با آموزه‌هاي ريشه‌دار اسلام و مكتب تشيّع آشنا كند. پس سزاوار است حاج مرتضي آخوندي قدر ببيند و بر صدر نشيند. تعهد ايشان به نشر كتب مذهبي مثال زدني است. ناشري كه تاكنون بيش از 2300 عنوان كتاب منتشر كرده است و همچنان دغدغه حوزه فرهنگ را دارد و با ذهني وقّاد و رياضي‌وار به‌دنبال گسترش فرهنگ اهل بيت است. زماني ما به جلو حركت مي‌كنيم كه چنين افرادي را قدر بدانيم. در زماني كه فرهنگ بر سياست سيادت و سروري كند ما به جلو حركت مي‌كنيم. انقلابي كه بن‌مايه‌اش فرهنگي است و رهبران آن صبغه فرهنگي دارند و تحقيق و كتابخواني آن‌ها بر همه چيز اولي است، مسيرِ روبه‌جلو دارد.

مدير عامل خانه كتاب گفت: اميدواريم بتوانيم الگوسازي خوبي براي نسل جديد فراهم كنيم و افرادي چون آقاي آخوندي در جامعه پرشمار شوند و نسل به نسل اين انتشارات دست به دست شود و تا ساليان دراز ادامه پيدا كند. اينكه فرزندان شغل پدرانشان را ادامه دهند متأسفانه در ايران كمرنگ است به خصوص در حوزه نشر؛ چون هم صبر و هم عشق مي‌خواهد كه بعضي هم تعبير به «جنون» مي‌كنند. اگر كمي در حوزه نشر تأمل كنيم شايد ناشراني كه نسل به نسل به كار انتشارات پرداخته‌اند به عدد 20 هم نرسند. اين آسيب است و ناشران حرفه‌اي بايد به سمت پيوند نسل‌ها در كسب و كار نشر حركت نمايند. آقاي آخوندي و فرزندانشان در زمرة ناشران كم شماري هستند كه حرفة نشر در خاندانشان سينه‌ به سينه منتقل شده است.

در ادامه اين مراسم، حسين استادولي نويسنده، مترجم و قرآن پژوه با بيان اينكه چهل سالگي انقلاب اسلامي به تكامل رسيده و بايد آن را قدر بدانيم، گفت: پيروزي انقلاب اسلامي ايران مديون صدق و صفا امام (ره) و بازوان آن يعني شهداي گرانقدر هستند.

وي افزود: من سال ۵1 با انتشارات دارالكتب الاسلاميه آشنا شدم اما از حدود سال 53 آشنايي بيشتري با اين انتشارات و كتاب هاي آن پيدا كردم. اكثر كتاب هايي كه از سوي اين انتشارات منتشر شده چندين جلد را شامل مي شود و اين كار سرمايه اي عظيم و تلاش وافر مي طلبد.

محمدحسين صفار هرندي، عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام از ديگر سخنرانان اين آيين گفت: آقاي آخوندي و پدر بزرگوارشان نيازمند برگزاري چنين جلسات تقديري نيستند چرا كه كسي مثل او داراي اعتبار واقعي است و ماندگاري دارد با اين اعتباربخشي ها خرسند نمي شود بلكه اين ما هستيم كه در كنار مراسم بزرگداشت او براي خودمان به دنبال ماندگاري هستيم.

صفار هرندي گفت: آشنايي من با خاندان آخوندي به بيش از ۵۰ سال قبل بر مي گردد. در دوران نوجواني با مرحوم پدرم به بازار مي رفتم و دارالكتب الاسلاميه همواره يكي از مراكزي بود كه حتما به آن سر مي زديم. تصويري كه در ذهن من از ايشان به يادگار مانده چهره اي نجيب، فردي بي هياهو و كاري است.

وي ادامه داد: در زمان وزارتم چند بار با آقاي آخوندي ديدار داشتم. پس از وزارت هم چند باري خدمات ايشان بودم. اعتراف مي كنم كه هيچ وقت اين ديدارها براي كارهاي شخصي خود و انتشاراتش نبود بلكه هر بار موضوعي درباره كل جامعه نشر و وساطت براي ارتقاء جايگاه نشر را مطرح مي كرد.

صفار هرندي به  وفاداري مرتضي آخوندي به عرصه نشر اشاره كرد و گفت: اين ويژگي ناشي از تشخيص خوب او در جدا كردن مطلب سقيم از صحيح است كه موجب جلوگيري از بروز بدعت ها در حوزه نشر كتاب هاي ديني مي شود. روز بزرگداشت مرتضي آخوندي را بايد به روز كار صحيح و متقن تبديل كرد.

حجت الاسلام محمود دعايي از ديگر سخنرانان اين آيين گفت: بيش از نيم قرن با خاندان آخوندي آشنايي داريم. در آن دوران ما طلبه ها كنجكاوي زيادي داشتيم، تازه به قم آمده بوديم و به تهران نيز رفت و آمد داشتيم. بنابراين بايد به مراكزي مي رفتيم كه مورد احترام عامه روحانيت و و بزرگان ديني بود. پدرم با پدر مرتضي آخوندي صيغه برادري خوانده بودند از همين رو ما گاهي پدر آقاي آخوندي را «عمو جان» خطاب مي كرديم. شركت سهامي انتشار از ديگر مراكزي بود كه ما به آن سر مي زديم و اولين بار شهيد مطهري را آنجا ديدم.

دعايي ادامه داد: تلاش خاندان آخوندي در حوزه نشر كتب ديني مصروف ارائه آثار معيار، تراز و قابل اطمينان بود. از ديگر ويژگي هاي اين خاندان اين بود كه پناه مبارزان انقلابي بودند و در آنجا از گزند دشمنان محفوظ مي ماندند. اين انتشارات پناه و تكيه گاه كساني بودند كه جزء نوشتن كتاب درآمدي نداشتند. اين انتشارات آبروي نشر روحانيت است اگر چه آقاي آخوندي روحاني نيستند اما الگويي براي همه محسوب مي شوند.

وي در پايان گفت: اميدوارم فرزندان آقاي آخوندي توفيق پيدا كنند همانگونه كه آقاي آخوندي راه پدر را ادامه دادند و مشعلي براي راه پدرشان بودند آنها نيز راه پدرشان را ادامه دهند.

در اين نشست همچنين ميثم نيلي مديرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامي در سخنان كوتاهي گفت: آقاي مرتضي آخوندي ناشري است كه با كتاب هايش در دوره غيبت امام زمان(عج)، دست جامعه شيعه را گرفته است و اين نويد وجود دارد كه مسير پويايي انقلاب اسلامي ماندگار و پويا خواهد بود.

همچنين احمد مسجدجامعي، عضو شوراي اسلامي شهر تهران عنوان كرد: خانواده آخوندي از تبارهاي اصيل و ريشه دار هستند و خوشبختانه فرزندان و بستگان آقاي آخوندي هم در راه نشر فعاليت مي كنند.

مسجدجامعي افزود: برخي از سفيران ما در خارج از كشور من را از ايده اي كه براي ثبت جهاني روز علامه مجلسي در تقويم يونسكو در آن دوره داشتم، پرهيز مي دادند و معتقد بودند كه با توجه به صبغه ديني و شيعي علامه مجلسي، يونسكو با اين پيشنهاد مخالفت مي كند. وقتي موضوع را با زنده ياد احسان نراقي در ميان گذاشتم، او با نگاهي علمي در اين رابطه صحبت كرد و گفت اينگونه نيست كه يونسكو حتما با آن مخالفت كند چرا كه علامه مجلسي ۴۰۰ سال پيش در واقع يك دانشنامه جمعي را منتشر كرده است. دانشنامه اي كه سرويراستار داشته و مي‌شود گفت كه پايه گذار نوعي دانشنامه نويسي بوده است. ما اين پيشنهاد را در يونسكو مطرح كرديم و از قضا راي آورد و مشخص شد كه حرف سفراي ما كه با اين پيشنهاد مخالفت مي كردند، بي اساس بوده است.

محمود آموزگار از ديگر سخنرانان اين آيين گفت: علم در گذشته نه چندان دور در حوزه علميه وجود داشت و روحانيت پرچمدار علم بودند. وقتي به كارنامه آقاي آخوندي نگاه مي كنيم به اثر گرانسنگ«جواهرالكلام» مي رسيم كه مي توان آن را اثري فوق العاده در زمينه فقه دانست.

وي همچنين افزود: زماني كه آقاي قدياني رئيس اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران بود و بنده هم مسئوليت دبيري اتحاديه را برعهده داشتم، در كميسيون رسيدگي به شكايات كارگروه حقيقي تشكيل داده بوديم كه آقاي آخوندي از اعضاي فعال و صاحب نظر در آن بود. ايشان در موضوع معافيت مالياتي كتابفروشان و اصلاحيه اي كه بر ضوابط نشر افتاد، بسيار پيش قدم بود و همواره در مسائل صنفي اين روحيه را داشت كه از هيچ كوششي براي اينكه حقوق از دست رفته همكاران ناشر و كتابفروش را ايفا كند، دريغ نمي كرد.

مرتضي آخوندي در مراسم بزرگداشتش گفت: من اين بزرگداشت را براي خودم نمي دانم بلكه بزرگداشتي براي علوم آل محمد مي دانم. اين كاري بود كه در انتشارات دارالكتب الاسلاميه توسط ابوي بنده پايه گذاري شد؛ زماني كه من هنوز به دنيا نيامده بودم. قصد اين انتشارات اين بود كه آثار مكتوبي كه از شيعه رسيده بود از كتاب هاي مرجع تا روايات و تفاسيردر جهان اسلام و تشييع منتشر و عرضه شود من هم دنباله روي پدرم بودم و هرچه دارم از دعاي ايشان دارم.

وي بيان كرد: ما ناشران مسئوليت بزرگي نسبت به مطالبي كه منتشر مي كنيم، داريم؛ اگر كلام باطل را نشر دهيم، يقينا بنده شيطان شده ايم. خداوند از همه پيمان گرفته است كه از شيطان پيروي نكنند.

وي ادامه داد: همه ما نسبت به خوراكي كه به جسم ما مي رسد حساس هستيم و به تاريخ مصرف آنها نگاه مي كنيم. اما آيا در مطالبي كه هم به مغزمان مي رسد، همين حساسيت را هم داريم. آيا انتشار كتاب بايد لجام گسيخته باشد و هر كسي هر چيزي كه دلش خواست بگويد!؟ كتب ضلال، بدترين چيزهاست و مي تواند افكار بد را ترويج دهد كما اينكه بسياري از مشكلاتي كه ما امروز با آن دست به گريبان هستيم، ناشي از همين مسئله است.