فراخوان «سومين همايش دوسالانه ادبيات كودك و مطالعات كودكي»
16/05/1397 9:50

سومین همایش دوسالانه ادبیات کودک و مطالعات کودکی با موضوع (ادبیات کودک و «دیگری») با همکاری موسسه خانه کتاب و شورای کتاب کودک برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومي موسسه خانه كتاب، فراخوان دريافت مقاله براي سومين همايش دوسالانه «ادبيات كودك و مطالعات كودكي با عنوان(ادبيات كودك و «ديگري»)در  سه محور نظري، ادبي و كاربردي از سوي موسسه خانه كتاب منتشر شد.

مباحث نظري اين دوره از همايش دوسالانه ادبيات كودك و مطالعات كودكي شامل موضوعات كيستي «ديگري» (رويكردهاي نظري به تعريف مفهوم «خود»، «ديگري»«هويت»)، «ديگري»، تبعيض اجتماعي، انسجام و هويت ملي، «ديگري»، فرهنگ و اخلاق، «ديگري»، ايدئولوژي و سياست است.

همچنين، اين همايش در محور «مباحث ادبي» با موضوعات «ديگري» در تاريخ ادبيات كودك ايران (ادبيات كلاسيك، عاميانه، شفاهي  و...)، «ديگري» در ادبيات كودك معاصر ايران (ژانرهاي گوناگون / تأليف و ترجمه / متن و تصوير /...) و «ديگري» در ادبيات كودك ديگر كشورها پذيراي مقالات علاقمندان است.


«ديگري» و توليد ادبي (ادبيات براي كودكان با نيازهاي ويژه،  اقليت، مهاجر و ...، «ديگري» در ادبيات تعليمي، تبليغي و كتاب‌هاي درسي و «ديگري» در جهان ديجيتال (بازي‌هاي رايانه‌اي، رسانه‌هاي الكترونيك و ... از جمله موضوعات ارسال مقاله در محور«كاربردي» است.


علاقه‌مندان براي ارائۀ مقاله به سومين همايش دوسالانه ادبيات كودك و مطالعات كودكي با موضوع (ادبيات كودك و «ديگري») مي‌توانند چكيدۀ تفصيلي خود (بين چهارصد تا پانصد كلمه) را حداكثر تا تاريخ 31 مرداد 1397 به آدرس ايميل cbcseminar@gmail.coM ارسال كنند و براي كسب اطلاعات بيشتر به سايت شوراي كتاب كودك به نشاني WWW.CBC.IR مراجعه كنند.

گفتني است، نخستين دوره همايش ادبيات كودك و مطالعات كودكي در سال ۱۳۹۳ با عنوان «ادبيات؛ كودك ديروز، كودك امروز» برگزار شد و موضوع و محور آن «جايگاه و اهميت مخاطب در ادبيات كودك» بود. دومين همايش ادبيات كودكان و مطالعات كودكي با عنوان «كودك، ادبيات و لذت‌هاي خواندن» بود كه آبان ماه ۱۳۹۵ برگزار شد. موضوع اصلي اين همايش خواندن و بررسي آن از جنبه‌هاي گوناگون، با تأكيد ويژه بر لذت‌هاي خواندن ادبيات بود.