هر اندازه در حوزه كودك كار شود، باز كم است
17/05/1397 12:45

مدیرعامل موسسه خانه کتاب در آیین رونمایی از مجله مجله قرآني، ادبي و هنري «شبنم» ضمن بیان این نکته که در این موسسه زیرساخت های لازم برای این که مجله را به دست مخاطبان برسانیم، وجود دارد، گفت: واقعیت این است که هر اندازه در حوزه کودک کار شود، باز کم است.

به گزارش روابط عمومي موسسه خانه كتاب، آيين رونمايي از مجله قرآني، ادبي و هنري «شبنم؛ ويژه كودكان 7 تا 11 سال» با حضور نيكنام حسيني پور، مديرعامل موسسه خانه كتاب، عبدالهادي فقهي زاده، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، حجت الاسلام و المسلمين محمدعلي مهدوي راد، هاجرخاتون قدمي جويباري، سردبير نشريه «شبنم»،  حجت‌الاسلام محمدعلي خسروي، ناظر محتوايي نشريه «شبنم» و جمعي از كارشناسان و صاحبنظران حوزه كودك و نوجوان امروز (16 مردادماه) در سراي اهل قلم برگزار شد.

نيكنام حسيني پور، مديرعامل موسسه خانه كتاب در اين مراسم، اظهار كرد: هم افزايي در فعاليت هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي يكي از برنامه هاي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي بوده است. در همين راستا سرفصل ها و رويكرد جديد موسسه خانه كتاب چنين تعريف شده اند كه خانه كتاب، خانه همه معاونت هاي اين وزارتخانه و نه فقط معاونت فرهنگي آن، است.

 

وي ادامه داد: به طور مثال موسسه خانه كتاب در راستاي هم افزايي با معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، در بحث نشان شيرازه ورود پيدا كرده است. همچنين اين موسسه در راستاي هم افزايي، با معاونت قرآن وزارتخانه در انجام برنامه ها مشاركت مي كند كه نمونه آن همين مجله «شبنم» است.

 

مديرعامل موسسه خانه كتاب توضيح داد: در موسسه خانه كتاب نيز فصلنامه ها و نشريات فراواني منتشر مي شوند كه يكي از آن ها به حوزه كودك و نوجوان مربوط مي شود. واقعيت اين است كه هر اندازه در حوزه كودك و نوجوان كار شود، باز كم كار شده است.

 

حسيني پور افزود: اگر نتوانيم اطلاعات خوب و جديد را به كودكان انتقال دهيم بدون ترديد ديگران (بيگانگان) آن ها را مديريت خواهند كرد.

 

وي توضيح داد: در ايران در حوزه كودك ظرفيت هاي بسيار خوبي وجود دارد كه از آن ميان مي توان به حوزه تصويرگري اشاره كرد. لذا بسيار شايسته است كه نشريات به ويژه نشريات ديني با بهترين تصوير منتشر شوند تا بتوان مفاهيم را از طريق تصوير به اين گروه سني منتقل كرد. در نتيجه لازم است در اين زمينه با انجمن تصويرگران وارد مذاكره شد.

 

مديرعامل موسسه خانه كتاب ضمن تأكيد بر اين نكته كه در اين موسسه زيرساخت هاي لازم وجود دارد تا نشريه «شبنم» را به دست مخاطبان برساند، ادامه داد: نكته مهم ديگر، استفاده از فضاي مجازي مجله حتي در حوزه بين الملل است؛ مي توان فايل نشريه را در سايت هاي مختلف به منظور استفاده مخاطبان بارگذاري كرد.

 

حسيني پور با بيان اين كه موسسه خانه كتاب با تمام ظرفيت هايي كه دارد در خدمت نشريه «شبنم» است، عنوان كرد: نكته مهم اين است كه اجراي اين حركت ها بايد تداوم داشته باشند كه اگر مقطعي باشند اثرگذاري و اثربخشي آن ها خيلي ديده نمي شود.

 

عبدالهادي فقهي زاده، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از ديگر سخنرانان اين مراسم بود. وي اظهار كرد: ظاهراً منشأ پيدايش نشريه «شبنم» معاونت قرآن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي معرفي شده است و اين افتخاري براي ما در اين معاونت است. بدون شك در اين عرصه از نظرات كارشناسي بسياري از صاحبنظران استفاده شده است اما روشن است كه رويكرد ما كودك و نوجوان بوده است؛ در واقع بين پختگي و تجربه و علاقه جوشان به حوزه كودك و حوزه دين به ويژه قرآن، تلفيق ايجاد كرده ايم.

 

وي ادامه داد: گمان من اين بود كه هنر غربي به دنبال به كج راهه بُردن، دگرگون و غلط رفتار كردن و واژگونه نگريستن است. ادبيات هم همينطور. بنابراين تصميم گرفتيم ادبيات و هنر را براي دستيابي به بُن مايه هاي اصيل فرهنگي خودمان كه بدون شك بخش اعظم آن در آموزه هاي ديني ـ قرآن، مركز ثقل اكبر آن ها ـ به كار گيريم.

 

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: در جلسات نخست، تأكيد داشتيم كه ما بايد از برخي جذابيت هاي ظاهري چشم پوشي كنيم. ما بايد با تفاسير اهل بيتي و نگرش علما و رهبران اصيل ديني، اين آموزه ها را بازسازي كنيم و آن ها را متناسب با روح و روان نوجوانان بازنشر كنيم تا براي آن ها خواستني باشد.

 

فقهي زاده عنوان كرد: تصميم گرفتيم طوري كار كنيم كه حداقل عده اي از مخاطبان كودك و نوجوان ما براي چاپ شماره هاي جديد اين نشريه علاقه مند باشند. اميدواريم به دليل مشكلات مالي چاپ اين نشريه متوقف نشود.

 

وي با بيان اين كه نبايد از اين كارهاي به ظاهر كوچك (نشريه شبنم) چشم پوشي كرد، اظهار كرد: در اين راه ابزار ما زبان ادب و هنر است. داستان را اگر نقل مي كنيم به دنبال تغيير نگرش هستيم. به ويژه به اخلاق و فضيلت در اين بين، بيش از هر چيز ديگر نياز داريم.

 

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اين كه اميدوارم ارگان هاي فرهنگي ديگر نيز در اين راه با ما مشاركت كنند، گفت: جا دارد از موسسه خانه كتاب به ويژه شخص آقاي نيكنام حسيني پور، از اين كه دعوت ما را براي مشاركت اين امر عظيم پذيرفتند و لحظه اي براي اين امر درنگ نكردند، تشكر كنم. اميدوارم سال آينده در همين ايام و بلكه زودتر، جشن يك سالگي نشريه «شينم» را برگزار كنيم.

 

سخنراني حجت الاسلام و المسلمين محمدعلي مهدوي راد بخش ديگر اين مراسم را به خود اختصاص داد. وي اظهار كرد: نشريه «شبنم» به منظور تلاش و فعاليت در عرصه كودك و نوجوان متولد شده است؛ توجه به آن توجه بسيار عميقي است كه شايد بشود ادعا كرد بر اساس آگاهي هاي گسترده اي است كه جريان فكري ضد حق و فطرت انسان، گسترده  ترين تلاش خود را در اين وادي قرار مي دهد.

 

وي ادامه داد: خداوند مرحوم آيت الله شرف الدين را ـ اين صفت را مقام معظم رهبري به ايشان داده بودند ـ بيامرزد. آن بزرگوار چنين بيان كرده است كه «حق مداران بايد بدانند كه از همان مسيري كه گمراهي را گمراهي آفرينان نشر مي دهند، بايد حق را نشر دهند، صفحات مجازي، مجله، كتاب و ... با زباني كه مخاطب بتواند بفهمد»

 

قرآن‌پژوه و پژوهشگر حوزه دين توضيح داد: متأسفانه ما براي مخاطب متوسط الحال كار فكري كه اهمش زبان كودك و سطح نگاهش قابل درك براي اين گروه سني باشد، توليد نمي كنيم. برخي ها تصور مي كنند كه براي كودكان و نوجوانان نوشتن يعني بي سوادانه و شُل نوشتن. نه اين طور نيست. اتفاقاً نوشتن براي اين قشر از جامعه بسيار دشوار است چرا كه محتوا ضمن اين كه بايد استواري كلام داشته باشد بايد براي كودكان و نوجوانان قابل درك و فهم نيز باشد.

حجت الاسلام و المسلمين مهدوي راد افزود: حركت انبيا و پيامبر اكرم (ص) از حركت آيه اي آغاز شد و به حكمت تمام شد. اگر بخواهيم روشن و ملموس حركت آيه اي را تعريف كنيم، يعني همان فلش. حركت آيه اي يعني شما با داستان، قلم، قصه و نقاشي كاري كنيد كه كودك از همين سن احساس كند كه بايد به خدا توجه كند. بعد كه جهت مشخص شد آن وقت بايد مجموعه اي از بايدها و نبايدهاي اخلاقي را مطرح كنيد.

 

وي اظهار كرد: كار پيامبر اكرم (ص) اين بود كه نگاه انسان ها را به افلاك مي چسباند؛ چيزي كه دشمن آن را نمي خواست. درون مايه نشريه «شبنم» بايد با زباني باشد كه كودكان و نوجوانان از همان آغاز بفهمند كه بايد به خدا نگاه كنند. از اين جهت كار متوليان انتشار اين نشريه بسيار بسيار ارزشمند است.

 

اين قرآن‌پژوه و پژوهشگر حوزه دين گفت: فكر مي كنم اگر 10 برابر كار و سرمايه اي كه براي كتاب دانشگاهي صرف مي شود، بايد در بخش كتاب كودك و نوجوان كار شود. از اين منظر من بسيار خوشحال شدم وقتي جناب آقاي سيدعباس صالحي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در فروردين ماه سال جاري به ديدن معلم ابتدايي خود رفتند.

 

حجت‌الاسلام محمدعلي خسروي، ناظر محتوايي نشريه «شبنم» در اين آيين، گفت: نوجوانان امروز رقم زنندگان آينده كشور ما هستند و اگر الان از آن ها غافل شويم در 20 سال آينده بايد حسرت بخوريم. خوشبختانه توجه به اين گروه سني در معاونت قرآن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با توليد و چاپ نشريه «شبنم» آغاز شده است كه اميدوارم با استفاده از نظرات كارشناسان و صاحبنظران اين عرصه كه البته تعداشان اندك است، به صورت مداوم توليد شود تا نكات ديني را با فهم ساده به كودكان و نوجوانان انتقال دهد.

 

وي با بيان اين كه نوشتن براي كودكان بسيار تخصصي است، اظهار كرد: ذهن انسان به ويژه در كودكي بسيار لغزنده است بنابراين بايد كاري صورت بگيرد تا اين ذهن را انسجام بخشيد؛ اين موضوع خودش رشته تخصصي است كه اساتيد در اين زمينه قلم زده اند.

 

حجت الاسلام خسروي گفت: اميدوارم اين كار مبارك و مهم (توليد نشريه «شبنم») ادامه داشته باشد و با همت و انگيزه اي كه من در پديدآورندگان آن مي بينم، بدون ترديد اين كار شدني است.

 

در بخش پاياني اين آيين، از خبرنگاران حوزه دين و قرآن رسانه هاي مختلف با اهداي لوح تقدير، تجليل به عمل آمد.