موسسه خانه کتاب و موسسه فرهنگی اکو تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند
14/06/1397 14:43

مؤسسه خانه کتاب و موسسه فرهنگی اکو با امضای تفاهم نامه ای بر گسترش همکاری های متقابل تأکید کردند.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، نشست امضا تفاهم‌نامه مشترک بین موسسه خانه کتاب با موسسه فرهنگی اکو با حضور نیکنام حسینی‌‌پور؛ مدیرعامل موسسه خانه کتاب و محمد‌مهدی مظاهری؛ رئیس موسسه فرهنگی اکو و مجتبی تبریزنیا؛ مدیر اطلاع‌رسانی موسسه خانه کتاب، چهارشنبه(14 شهریور‌ماه) در موسسه فرهنگی اکو برگزار شد.  

مظاهری با اشاره به توجه ویژه موسسه فرهنگی اکو به مقوله کتاب گفت: مباحث حوزه کتاب‌، کتاب‌خوانی و همچنین شعر و ادب از‌جمله اولویت‌های دیپلماسی موسسه فرهنگی اکو است. بنابراین آمادگی داریم تا همه ظرفیت‌های فیزیکی، فکری و پشتیبانی‌های بین‌المللی را در اختیار موسسه خانه کتاب قرار دهیم.

وی با بیان این که موسسه خانه کتاب دارای ظرفیت‌های قابل توجهی است، افزود: موسسه اکو با برخی از نهاد‌ها مانند انجمن زنان ناشر، دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه علامه طباطبایی تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده که می‌تواند در قابل تفاهم‌‌نامه سه جانبه شکل بگیرد. این همکاری‌ها را می‌توان در قالب رونمایی کتاب، برگزاری جوایز در منطقه‌ اکو و یا خارج از ظرفیت آن با نظر موسسه خانه کتاب تعریف کرد.  

مظاهری با اشاره به گفت‌و‌گو‌های اکو با 90 سفیر درباره برنامه‌ریزی‌های مشترک با موسسه خانه کتاب ادامه داد: اهدا نشان اکو یکی از برنامه‌های مهم سازمان است که می‌توان با همکاری موسسه خانه کتاب و با توجه به مسئولیت این موسسه آن را پیش برد. همچنین در برگزاری جایزه کتاب سال می‌شود جوایزی تعریف کرد؛ مثلا بخشی از داوری جایزه کتاب سال را با همکاری موسسه فرهنگی اکو انجام داد.

رئیس موسسه فرهنگی اکو همچنین به نشست روئسای کتابخانه‌های ملی کشورهای عضو اکو، در سال ۲۰۱۸ اشاره کرد؛ که مصداق همکاری موسسه اکو در زمینه کتاب بوده است.

در ادامه این نشست، حسینی‌پور به ظرفیت‌های موسسه اکو در حوزه دیپلماسی فرهنگی اشاره کرد و گفت: مباحث حوزه فرهنگ با دل مردم سر و کار دارد. از جمله اطلاعات بیش از 18 هزار نفر از اهالی قلم شامل نویسندگان، ویراستاران، مصححان در سایت اهل قم به ثبت رسیده است.

 

وی افزود: موسسه خانه کتاب فعالیت‌های متکثر و متنوعی دارد. از‌ جمله این فعالیت‌ها برگزاری جایزه بین‌المللی کتاب سال است و می‌توان نشان اکو را با توجه به مشترکات کشور‌های عضو در جایزه جهانی کتاب سال نهادینه کرد.

 

حسینی‌‌پور همچنین با اشاره به ظرفیت‌ خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در انعکاس رویداد‌های کشور‌های عضو اکو افزود: با توجه به ظرفیت‌ ایبنا می‌توان علاوه ‌بر انعکاس اخبار و رویداد‌های کشور‌های عضو اکو، بین انجمن‌ها و اهالی قلم، اتحادیه‌های این کشور‌ها با بخش خصوصی کشور زمینه‌های بر‌قراری ارتباط را مهیا کرد. هدف از این اقدام ایجاد پل ارتباطی برای تداوم همکاری‌هاست.

وی به برگزاری جوایز منطقه‌ای از سوی موسسه خانه کتاب اشاره کرد و گفت: نخستین دوره آن در روسیه با توجه به ظرفیت‌های ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی این کشور برگزار شد. علاقه‌مندیم پیشنهادات موسسه فرهنگی اکو برای برگزاری دور بعد جایزه منطقه‌ای را دریافت کنیم

مدیر عامل موسسه خانه کتاب همچنین به انتشار 100 هزار عنوان کتاب طی سال 1396 در کشور اشاره و تاکید کرد تلاش داریم با اجرای طرح گرنت، تنها مصرف کننده نباشیم.

 

گفتنی است این تفاهم نامه به منظور  همکاری  های مشترک در حوزه کتاب و نشر با هدف افزایش شناخت فرهنگی متقابل و توسعه گفتگوهای میان فرهنگی، همکاری در زمینه تعاملات فرهنگی اهل قلم کشورهای عضو اکو از جمله اردوهای فرهنگی اهل قلم کشورهای عضو،  برگزاری برنامه های مشترک فرهنگی از جمله جشنواره ها، همایش ها، نشست ها و هفته های فرهنگی با موضوع کتاب، نشر و اهل قلم، همکاری در زمینه اطلاع رسانی بازار کتاب و نشر کشورهای عضو اکو و تقویت خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، همکاری در زمینه برگزاری جایزه منطقه ای کتاب سال در حوزه کشورهای اکو، برگزاری برنامه هایی جهت معرفی نخبگان اهل قلم کشورهای عضو و معرفی آثار شاخص هر یک از کشورهای عضو در حوزه ادبیات، علم، فرهنگ و هنر در سطح منطقه ای و فرامنطقه ای بین موسسه خانه کتاب و موسسه فرهنگی اکو امضا شده است.