حسيني‌پور: براي گسترش كتابفروشي‌ها تلاش كنيم
19/06/1397 17:27

نیکنام حسینی‌پور، مدیر عامل موسسه خانه کتاب در مراسم افتتاح رسمی کتابفروشی سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: : هر کتابفروشی که در ایران افتتاح شود مایه خوشحالی است چراکه کتابفروشی‌ها سلول‌های تنفسی شهر هستند. بررسی‌های میدانی نیز نشان می‌دهد در کشورهایی که کتابفروشی‌های بیشتری وجود داشتند آسیب‌های اجتماعی کمتر شده است بنابراین تلاش ما باید برای گسترش کتابفروشی‌ها باشد.

به گزارش  روابط عمومي موسسه خانه كتاب، مراسم افتتاح رسمي كتابفروشي سازمان زيباسازي شهر تهران و رونمايي از 14 عنوان كتاب تازه منتشر شده اين سازمان با حضور برزين ضرغامي، مدير عامل سازمان زيباسازي شهر تهران، نيكنام حسيني‌پور، مدير عامل موسسه خانه كتاب و جمعي از نويسندگان، محققان و كارشناسان حوزه شهري دوشنبه 19 شهريور در محل اين كتابفروشي برگزار شد.
نيكنام حسيني‌پور، مديرعامل خانه كتاب در اين مراسم گفت: هر كتابفروشي كه در ايران افتتاح شود مايه خوشحالي است چراكه كتابفروشي‌ها سلول‌هاي تنفسي شهر هستند. بررسي‌هاي ميداني نيز نشان مي‌دهد در كشورهايي كه كتابفروشي‌هاي بيشتري وجود داشتند آسيب‌هاي اجتماعي كمتر شده است بنابراين تلاش ما بايد براي گسترش كتابفروشي‌ها باشد.


وي ادامه داد: سازمان زيباسازي شهرداري تهران در موضوعاتي چون طراحي شهري و زيباسازي مي‌تواند مرجعيتي براي تمام مناطق ايران باشد چراكه شهرستان‌ها اغلب از تهران الگو مي‌گيرند. از سوي ديگر اين كتابفروشي نبايد تنها به فروش كتاب منحصر شود و بايد پاتوقي براي مولفان، طراحان و... باشد. در همين راستا ما آمادگي برگزاري جلسات نقد و بررسي كتاب در حوزه زيباسازي در شهرداري تهران را داريم. همچنين در خانه كتاب جايزه نشان شيرازه طراحي شده كه مرتبط با طراحي و زيبا آرايي كتاب است و همانگونه كه در اجراي آن فرهنگستان هنر با ما همكاري مي‌كند مي‌توانيم از ظرفيت سازمان زيباسازي شهرداري تهران استفاده كنيم.
 

حسيني‌پور در پايان، راه اندازي جايزه كتاب سال زيباسازي شهري را نيز پيشنهاد داد و گفت: سازمان زيباسازي شهرداري تهران به مرور مي‌تواند اين جايزه را با همكاري ما برگزار كند تا از اين طريق زمينه ماندگاري بيشتري را براي آثار مولفان و مترجمان اين حوزه فراهم كند.


برزين ضرغامي، مديرعامل سازمان زيباسازي نيز در بخش ديگري از اين مراسم با تاكيد بر اينكه نمي‌خواهيم با بخش خصوصي در حوزه نشر و توليد كتاب رقابت كنيم، گفت: ورود سازمان زيباسازي به اين حوزه به دليل نبود ناشران تخصصي در حوزه زيباسازي بوده و به مرور يكي از اقدامات ما واگذاري اين كتابفروشي و انتشارات به يكي از تشكل‌هاي نشر يا ناشراني است كه به موضوع طراحي شهري و زيباسازي مسلط باشند و بتوانند اين مجموعه را اداره كنند.


ضرغامي يادآور شد: بنابراين سازمان زيباسازي بنا به ضرورت در اين حوزه ورود پيدا كرده تا تنوعي را فراهم آورد و اميدواريم با ايجاد فضاي رقابتي براي ناشران تخصصي در اين حوزه امكان واگذاري انتشارات و كتابفروشي به وجود بيايد.


وي با اشاره به مشكل دسترسي به آثار سازمان هم بيان كرد: در حوزه توزيع متاسفانه يكي از مشكلات ما اين بوده كه مخاطبان نتوانستند به آثار دسترسي پيدا كنند و از همين منظر اين كتابفروشي تاسيس شده است.
 

مديرعامل سازمان زيباسازي در پايان از همكاري اين سازمان با موسسه خانه كتاب درباره تجليل و تقدير از مولفان و مترجمان اين حوزه خبر داد و گفت: با تجليل از فعالان اين حوزه مي‌توان فضاي تعاملي را در اين باره به وجود آورد.

بهروز فتحي، معاون برنامه‌ريزي و توسعه سازمان زيباسازي شهر تهران نيز در ادامه اين مراسم با بيان اينكه ساماندهي و توزيع آثار سازمان يكي از دغدغه‌هاي هميشگي ما بوده عنوان كرد: ما براي بحث توزيع كتاب از موسسه خانه كتاب طلب كمك كرديم و بر همين اساس هم طرح‌هاي فروش آنلاين با يك شركت و نيز همكاري با مناطق ديگر شهرداري و برخي از كتابفروشي‌هاي شهري فراهم شده است.
 

وي ادامه داد: افتتاح كتابفروشي سازمان امكان دسترسي مردم را به توليدات مكتوب فراهم مي‌كند اين در حالي بود كه پيش از اين عرضه به درستي صورت نمي‌گرفت و اكنون اميدواريم با اين اقدام زمينه دسترسي دانشجويان، پيمانكاران و كارشناسان راحت‌تر شود. همچنين قرار است جلسات نقد و بررسي كتاب‌هاي فاخر سازمان با همكاري خانه كتاب در 10 جلسه تا پايان سال جاري برگزار شود.  از سوي ديگر خانه انديشمندان اكنون جلسات نقد و بررسي كتاب را برگزار كرده و دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران نيز طي تفاهنامه‌اي قرار است بخش ديگري از آثار اين سازمان را نقد و بررسي كند.


مهدي اصل فلاح از نويسندگان حوزه زيباسازي شهري با اشاره به اينكه براي اداره شهر مي‌توان دو رويكرد داشت گفت: نخست نگاه مبتني بر رشد و توسعه شهري بر اساس اينكه شهر راهش را پيدا كند و ديگري نگاه مبتني بر نظريه‌پردازي و كار عملي است. بر همين اساس سازمان زيباسازي به عنوان متولي بزرگترين شهر كشور مسئوليت برنامه‌ريزي فعاليت‌هاي علمي و نظري را در زيباسازي بر عهده داشته و رويكرد دوم را اتخاذ كرده است.
 

وي با تاكيد بر تاسيس اين كتابفروشي بر اين اساس كه شهر بايد با انديشه اداره شود گفت: متاسفانه نبود نگاه نظام‌مند و سيستماتيك در زيباسازي شهر تهران يكي از مشكلات ماست و بايد بين متخصصان مختلف اين حوزه فرايندهاي تعاملي به وجود بيايد. ما حوزه‌هاي مختلفي مانند طراحي شهري، معماري؛ طراحي گرافيك و ... داريم كه هر كدام فعاليت‌هاي موفق اما جزيره‌اي دارند و مي‌توانند با يكديگر هم افزايي پيدا كنند.
 

نويسنده كتاب «بنيان‌هاي طراحي در زيباسازي شهري» همچنين براي اين كتابفروشي پيشنهادهايي را ارائه كرد و افزود: اجراي ايده كافه كتاب و پاتوق فرهنگي براي فعالان اين حوزه، ورود به فضاي مجازي و استفاده از ظرفيت‌هاي آن براي نشر آثار و نگاهي كه هم افزايي تخصص‌ها را در زيباسازي شهري دنبال مي‌كند از جمله مواردي است كه مي‌توان براي بهبود اين كتابفروشي دنبال كرد.


كيانوش معتقدي، نويسنده كتاب «نستعليق‌ها و محراب‌هاي سفالي» كه كتابش امروز رونمايي شد، نيز در بخش ديگري از اين مراسم ضمن انتقاد از بين بردن هويت طهران قديم طي سال‌هاي گذشته گفت: چاپ كتاب مي‌تواند كمترين كار براي حفظ و مستندنگاري هويت شهر تهران باشد و در اين زمينه سازمان زيباسازي يكي از مهمترين متولي‌هاست كه مي‌تواند به ثبت و ضبط تصاوير و زيبايي‌هاي تهران كمك كند.
 

سيد مجتبي موسوي، معاون فرهنگي و هنرهاي شهري سازمان زيباسازي نيز در پايان با اشاره به حجم توليدات مكتوب سازمان عنوان كرد: 20 سال گذشته ناشران و فعالان تخصصي براي حوزه زيباسازي وجود نداشتند اما با ورود سازمان زيباسازي به اين مباحث آثار تخصصي در اين باره توليد شده است.
 

وي تاكيد كرد: اين روزها انتقادهايي نسبت به تاسيس اين كتابفروشي مي‌شنويم كه چرا يك سازمان بايد به اين مباحث ورود پيدا كند. علت اين است كه در اين حوزه ناشران خصوصي وجود ندارند و اساسا توليداتي در بازار وجود ندارد كه مخاطب به آن دسترسي داشته باشد.