ثبت آمار نشر ایران در کتابخانه انجمن ناشران کره جنوبی
15/07/1397 17:58

کتاب‌های « آمار نشر کتاب در ایران1358-1393» و «کتاب‌شناسی توصیفی آثار منتخب جشنواره‌های کتاب ایران در سال 1396» در کتابخانه انجمن ناشران کره جنوبی ثبت شدند.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، علیرضا بهرامی از انتشارات آرادمان که به‌عنوان ناشر ایرانی، برای شرکت در مجمع ناشران آسیایی 2018 در سئول دعوت شده بود، طی دیداری با رییس و جمعی از معاونان و مدیران انجمن ناشران کره جنوبی، علاوه بر کتاب دنیای شیشه‌ای (نخستین مرجع فارسی‌زبان درباره اکسپوهای جهانی از 1851 میلادی)، نسخه‌های انگلیسی کتاب‌های «آمار نشر کتاب در ایران1358-1393» و «کتاب‌شناسی توصیفی آثار منتخب جشنواره‌های کتاب ایران در سال 1396» را که از سوی مؤسسه خانه کتاب منتشر شده است، برای ثبت در کتابخانه تخصصی نهاد صنفی ناشران کره جنوبی، تحویل داد.

بخش نخست کتاب « آمار نشر کتاب در ایران1358-1393» با عنوان «کتاب»، شامل نمودار هایی از تولید کتاب در ۳۶ سال بعد از انقلاب اسلامی است. همچنین، در بخش دوم که «ناشر» نام گرفته، طی چهار فصل سعی شده است آمار و اطلاعاتی از تعداد و عملکرد ناشران در طول سال های بعد از انقلاب اسلامی، بر اساس بانک اطلاعات خانه کتاب، ارائه می شود.

بخش سوم این کتاب با عنوان «آمار کتاب در سال های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳» مشتمل بر دو فصل است؛ در فصل اول آمارهای شاخص وضعیت نشر در سال ۱۳۹۳ ارائه شده و سپس در فصل دوم این آمارها با سال پیش از آن مقایسه شده است تا تغییرات نشان داده شود.

کتاب «کتاب‌شناسی توصیفی آثار منتخب جشنواره‌های کتاب ایران ۱۳۹۶» شامل آثار برگزیده بهترین کتاب‌های ایران طی سال ۱۳۹۶ است. این کتاب به معرفی آثار برگزیده«جایزه‌های سالانه کتاب»، «جایزه‌های ادبی»، «جایزه‌های تخصصی»، «جایزه‌های کودکان و نوجوانان»، «جایزه‌های کتاب سال استانی و منطقه‌ای» می پردازد.

در دیدار یادشده، طرفین بر ظرفیت‌های موجود در صنعت نشر دو کشور برای ایجاد تبادل‌های فرهنگی، تاکید و هر یک به نمایندگی از صنعت نشر دو کشور، از استفاده تبادلی از تجربه‌های یکدیگر استقبال کردند.