ادبيات يك گام جلوتر از سينما حركت مي‌كند
13/08/1397 9:27

سیدصادق موسوی، مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران در جلسه معارفه هیات داوران بخش «سینما-کتاب» سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران گفت: من مطمئنم با تمام محدودیت‌هایی که ادبیات داستانی ما را تهدید می‌کند، باز هم ادبیات یک گام جلوتر از سینما حرکت می‌کند و این پیوند به موفقیت سینمای ما بسیار کمک کرده است.

به گزارش روابط عمومي موسسه خانه كتاب، جلسه معارفه هيات داوران بخش «كتاب-سينما» سي‌وپنجمين جشنواره بين‌المللي فيلم كوتاه تهران (شنبه 12 آبان‌ماه) با حضور نيكنام حسيني‌پور، مديرعامل موسسه خانه كتاب، سيد سعيد مير محمد صادق، معاون فرهنگي خانه كتاب، سيدصادق موسوي، مديرعامل انجمن سينماي جوانان ايران و دبير سي‌وپنجمين جشنواره بين‌المللي فيلم كوتاه تهران، سيدجواد ميرهاشمي، اميرحسن چهلتن، محمدرضا گوهري و مهدي رحيميان در دفتر انجمن سينماي جوانان ايران برگزار شد.
 

در ابتداي اين جلسه سيدجواد ميرهاشمي در توضيح كوتاهي پيرامون جشنواره بين‌المللي فيلم كوتاه تهران و بخش «كتاب-سينما» گفت:‌ در اين دوره از جشنواره همه فيلم‌ها داستاني هستند و تنها يك انيميشن در جشنواره وجود دارد. در توضيح بخش «كتاب-سينما» نيز بايد بگويم كه اين بخش با همت موسسه خانه كتاب و انجمن سينماي جوان به جشنواره اضافه شد كه خوشبختانه استقبال بسيار خوبي هم از آن صورت گرفته است.

وي ادامه داد: اين بخش باعث شده است تا تعاملي بين فيلمساز و نويسنده شكل گيرد؛ براي نمونه فيلمي را داشتيم كه بيش از شش بار فيلمنامه آن از سوي نويسنده و فيلمساز اصلاح شده است. ما در جشنواره امسال به سه نفر برگزيده جايزه خواهيم داد كه به ترتيب به نفر نخست هفت ميليون تومان، نفر دوم، پنج ميليون تومان و به نفر سوم، سه ميليون تومان اهدا خواهد شد. اين جوايز از سوي موسسه خانه كتاب اهدا مي‌شود.

ميرهاشمي با اشاره به شيوه اقتباس آثار اظهار كرد: ما تاكيدي روي اقتباس از آثار ايراني نداريم و چه بسا فيلمسازاني از روي كتاب‌هاي خارجي اقتباس كرده‌ باشند؛ اما بدون شك به آثاري كه از داستان‌ها و رمان‌هاي ايراني اقتباس شده است، اقبال بهتري نشان خواهيم داد.
 

وي در پايان گفت: در اين دوره از جشنواره 946 فيلم كوتاه داستاني به دبيرخانه آمده است كه تعدادي از آنها به عنوان اثر اقتباسي معرفي شد و از اين ميان، اقتباس 13 اثر تاييد شده است كه تنوع موضوعي بسيار خوبي هم دارند.

 
اقتباس ضرورت سينماي امروز است
در ادامه و پيش از اهداي احكام هيات داوران، نيكنام حسيني‌پور، مديرعامل موسسه خانه كتاب گفت: بسيار سپاسگزارم از كساني كه در سال‌هاي گذشته اين جشنواره را بنا نهادند؛ اما بايد به اين نكته توجه داشته باشيم كه امر مهم و اساسي در جشنواره‌ها، تداوم آن است و بسيار خوشحالم از اينكه جشنواره فيلم كوتاه تهران تداوم يافته است و ما امروز اينجا جمع شده‌ايم تا مراسم معارفه هيات داوران يكي از بخش‌هاي مهم اين جايزه، يعني بخش «كتابسينما»‌ را داشته باشيم. اعتقاد من اين است كه در حوزه فرهنگ، تداوم برگزاري كار فرهنگي عاملي براي شكوفايي است و منجر به زايش‌هاي جديدي خواهد شد.
 

وي ادامه داد: خوشبختانه ما ادبيات بسيار غني و پرباري داريم و بدون شك اگر پيوند مناسبي ميان سينما و ادبيات ايجاد شود، نتايج خوب و قابل قبولي را به همراه خواهد داشت. به نظر من با وجود همه محدوديت‌ها ما بعد از انقلاب شاهد شكوفايي سينما و ادبيات بوده‌ايم و اين مسير رو به رشد است.

مديرعامل خانه كتاب در توضيح ضرورت پيوند ميان ادبيات و سينما گفت: اقتباس ضرورت سينماي امروز است و اگر اين پيوند به شكل مستحكمي ايجاد شود، خيلي زود نتايج آن در حوزه فرهنگ و هنر نمايان خواهد شد. ما قصد نداريم كه همه برنامه سينما و كتاب را در اين جشنواره خلاصه كنيم و به نظرم بايد در آينده نزديك نشست‌هايي را برنامه‌ريزي كنيم كه به واسطه آن شاهد ارتباط بهتر نويسندگان و فيلمسازان باشيم تا حرف‌هاي مشترك بهتر درك شود و خودش را در جامعه بروز دهد. ما امروز به گفت‌وگو ميان نويسندگان، فيلمسازان و حتي ناشران نياز داريم و اميدوارم كه اين اتفاق به زودي رخ دهد.

 
ادبيات يك گام جلوتر از سينما حركت مي‌كند
در ادامه جلسه سيدصادق موسوي نيز در صحبتي كوتاه در جمع داوران گفت:‌ بسيار سپاسگزارم از استايد كه قبول زحمت كردند و اين مسئوليت مهم را بر عهده گرفتند؛ اميدوارم كه تصميم اين عزيزان روي آينده فيلمسازان جوان اثربخش باشد و به غناي بهتر سينما كمك كند. من مطمئنم با تمام محدوديت‌هايي كه ادبيات داستاني ما را تهديد مي‌كند، باز هم ادبيات يك گام جلوتر از سينما حركت مي‌كند و اين پيوند به موفقيت سينماي ما بسيار كمك كرده است.
 

وي افزود: اقتباس موضوع بسيار مهمي در سينما است و اگر من بخواهم مثالي براي شما بزنم، بايد بگويم كه بيش از پنج هزار عنوان فيلم خارجي براي ما آمد كه بعد از هشت ماه بررسي به 70 فيلم رسيديم. در اين انتخاب سختگيري بسيار زيادي انجام شد؛ چراكه بسياري از اين فيلم‌ها در جشنواره‌هاي مطرحي مانند اسكار، كن، ونيز و برلين بودند. لذا 70 فيلم درجه يك به بخش بين‌الملل راه پيدا كرد و از آن طرف نيز 6 فيلم ايراني را براي بخش بين‌الملل انتخاب كرديم كه از اين بين 2 فيلم انيميشن و چهار فيلم داستاني بوده است. شايد بد نباشد كه بدانيد از چهار اثر داستاني، دو اثر اقتباسي است. اين موضوع نشان مي‌دهد كه اگر پيوند مناسبي ميان ادبيات و سينما شكل گيرد، بچه‌هاي فيلمساز از اين موضوع استقبال مي‌كنند.
 

مديرعامل انجمن سينماي جوانان ايران در پايان اظهار كرد: تشكر ويژه دارم از موسسه خانه كتاب كه مانند سال‌هاي گذشته از اين اقدام شايسته حمايت كرد و همين حمايت باعث شد تا ما شاهد شكوفايي بخش اقتباسي باشيم و سال به سال به تعداد آثار اين بخش اضافه شود. امسال روز پاياني جشنواره يعني 21 آبان ماه، روز كتاب و سينماست كه در آن روز برنامه رونمايي از 6 كتاب را خواهيم داشت.
 


در پايان اين جلسه احكام داوران از سوي مديرعامل خانه كتاب و مديرعامل انجمن سينماي جوانان ايران به اميرحسن چهلتن، محمدرضا گوهري و مهدي رحيميان اهدا شد.