تا مطالعه نكنيم به توسعه نمي‌رسيم
29/08/1397 14:49

مراسم رونمایی از سایت هفته کتاب با حضور مسئولان فرهنگی در سرای اهل قلم خانه کتاب برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي موسسه خانه كتاب به نقل از ستاد خبري بيست و ششمين هفته كتاب جمهوري اسلامي ايران، مراسم رونمايي از سايت هفته كتاب ساعت 12 روز سه‌شنبه (29 آبان ماه) با حضور احمد مسجدجامعي؛ عضو شوراي شهر تهران، نيكنام حسيني‌پور؛ دبير هفته كتاب، حجت‌الاسلام زائري؛ عضو شوراي سياست‌گذاري هفته كتاب و جمعي از دبيران پيشين هفته كتاب برگزار شد.
 
نيكنام حسيني‌پور در اين مراسم با اشاره به 14 سالگي خبرگزاري كتاب ايران گفت:‌ امروز به مناسبت 14 سالگي ايبنا و 25 سالگي هفته كتاب قصد داريم تا از دبيران پيشين هفته كتاب و زحمتكشان خانه كتاب تقدير كنيم. اميدواريم كه بتوانيم از تجربيات به دست آمده در اين سال‌ها استفاده كنيم و در برنامه‌ريزي‌هاي آينده مورد استفاده قرار دهيم.
 
وي ادامه داد: اين اتفاق مبارك براي اولين بار در هفته كتاب رخ مي‌دهد و تمامي اطلاعات بيست و پنج دوره پيشين در اين سايت بارگذاري مي‌شود.
 
مجتبي تبريزنيا؛ مشاور اجرايي مديرعامل خانه كتاب نيز درباره رونمايي از سايت هفته كتاب گفت: اين سايت براي نخستين بار در هفته كتاب رونمايي مي‌شود و حاوي بخش‌هايي چون فعاليت‌ها، روزهاي هفته كتاب، برنامه سازمان‌ها و نهادها، برنامه‌هاي خانه كتاب، تيزرهاي هفته كتاب و بخش پيام‌هاي صوتي است. اميدورايم در روزهاي آتي اطلاعات كامل 25 دوره گذشته را در سايت بارگذاري شوند و آماده و در دسترس علاقه‌مندان قرار گيرد.
 
وي همچنين با اشاره به رونمايي «برگ‌نامه» كه حاوي فعاليت‌هاي 25 دوره هفته كتاب است، گفت: اين كتاب حاوي فهرست رويدادهاي ادوار هفته كتاب است و سعي كرده‌ايم مهم‌ترين اتفاقات هر دوره را جمع‌آوري كنيم و با اين كار دبيران دوره‌هاي آتي با استفاده از تجربيات گذشتگان برنامه‌هاي روشن‌تري داشته باشند.
 
تبريزنيا با اشاره به بارگذاري كتاب‌هاي كارنامه نشر در سايت خانه كتاب گفت: كارنامه نشر نيز به منظور حفظ سابقه و سنت مكتوب در تيراژ محدود منتشر شد.
 
حجت‌الاسلام زائري با تشكر از دست‌اندكاران اين برنامه گفت: از دبير هفته كتاب و مجموعه همكار در خانه كتاب كه سابقه و پيشينه كاري دوره‌هاي گذشته را مستندسازي كرده‌اند، بسيار تشكر مي‌كنم.
 
وي ادامه داد: متاسفانه يكي از مشكلاتي كه در امروز از آن غافل هستيم هم از جهت احترام و هم از جهت حفظ اسناد و سوابق، عملكرد مديران پيشين است كه به آن چندان پرداخته نمي‌شود. از اين رو راه‌اندازي سايت هفته كتاب رويكردي بسيار ارزشمند محسوب مي‌شود.
 
محسن رضايي؛ دبير پيشين هفته كتاب نيز كه سابقه دبيري هشت دوره از اين رويداد فرهنگي را در سابقه خود دارد نيز گفت: رابطه كتاب و كتابخواني با توسعه و پيشرفت در كشور مورد اغفال واقع شده است و مديران و مسئولان كشور با مطالعه پايين به راحتي در هر موردي ابراز عقيده مي كنند.
 
وي تصريح كرد:‌ بايستي بين فردي كه كتاب خوانده و نخوانده فرق قائل شويم. اگر به مطالعه كتاب روي نياوريم كشور همچنان توسعه نخواهد يافت. در كشورهاي توسعه يافته جهان كمك‎هاي دولت به بخش فرهنگ بالاي 3 تا 4 درصد بودجه كشور است اما در ايران در بهترين حالت به يك و نيم درصد مي‌رسد.
 
احمد مسجدجامعي نيز در اين جلسه ضمن تقدير از برگزاركنندگان بر ضرروت استفاده دستاوردهاي پيشينيان در بهبود شرايط تاكيد كرد.
 
در پايان اين مراسم از دبيران پيشين حاضر در جلسه تقدير و قدرداني شد. همچنين كتاب «برگ نامه» حاوي اطلاعات 25 دوره هفته كتاب، كتاب «كارنامه نشر 96 و  كتاب «كاريكتاب» رونمايي شد.
 
بيست و ششمين دوره هفته كتاب جمهوري اسلامي ايران با شعار «حال خوش خواندن» از تاريخ 24 آبان تا 1 آذرماه با مشاركت بيش از 60 نهاد و سازمان در سراسر كشور برگزار مي‌شود.