تا مطالعه نکنیم به توسعه نمی‌رسیم
29/08/1397 14:49

مراسم رونمایی از سایت هفته کتاب با حضور مسئولان فرهنگی در سرای اهل قلم خانه کتاب برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب به نقل از ستاد خبری بیست و ششمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، مراسم رونمایی از سایت هفته کتاب ساعت 12 روز سه‌شنبه (29 آبان ماه) با حضور احمد مسجدجامعی؛ عضو شورای شهر تهران، نیکنام حسینی‌پور؛ دبیر هفته کتاب، حجت‌الاسلام زائری؛ عضو شورای سیاست‌گذاری هفته کتاب و جمعی از دبیران پیشین هفته کتاب برگزار شد.
 
نیکنام حسینی‌پور در این مراسم با اشاره به 14 سالگی خبرگزاری کتاب ایران گفت:‌ امروز به مناسبت 14 سالگی ایبنا و 25 سالگی هفته کتاب قصد داریم تا از دبیران پیشین هفته کتاب و زحمتکشان خانه کتاب تقدیر کنیم. امیدواریم که بتوانیم از تجربیات به دست آمده در این سال‌ها استفاده کنیم و در برنامه‌ریزی‌های آینده مورد استفاده قرار دهیم.
 
وی ادامه داد: این اتفاق مبارک برای اولین بار در هفته کتاب رخ می‌دهد و تمامی اطلاعات بیست و پنج دوره پیشین در این سایت بارگذاری می‌شود.
 
مجتبی تبریزنیا؛ مشاور اجرایی مدیرعامل خانه کتاب نیز درباره رونمایی از سایت هفته کتاب گفت: این سایت برای نخستین بار در هفته کتاب رونمایی می‌شود و حاوی بخش‌هایی چون فعالیت‌ها، روزهای هفته کتاب، برنامه سازمان‌ها و نهادها، برنامه‌های خانه کتاب، تیزرهای هفته کتاب و بخش پیام‌های صوتی است. امیدورایم در روزهای آتی اطلاعات کامل 25 دوره گذشته را در سایت بارگذاری شوند و آماده و در دسترس علاقه‌مندان قرار گیرد.
 
وی همچنین با اشاره به رونمایی «برگ‌نامه» که حاوی فعالیت‌های 25 دوره هفته کتاب است، گفت: این کتاب حاوی فهرست رویدادهای ادوار هفته کتاب است و سعی کرده‌ایم مهم‌ترین اتفاقات هر دوره را جمع‌آوری کنیم و با این کار دبیران دوره‌های آتی با استفاده از تجربیات گذشتگان برنامه‌های روشن‌تری داشته باشند.
 
تبریزنیا با اشاره به بارگذاری کتاب‌های کارنامه نشر در سایت خانه کتاب گفت: کارنامه نشر نیز به منظور حفظ سابقه و سنت مکتوب در تیراژ محدود منتشر شد.
 
حجت‌الاسلام زائری با تشکر از دست‌اندکاران این برنامه گفت: از دبیر هفته کتاب و مجموعه همکار در خانه کتاب که سابقه و پیشینه کاری دوره‌های گذشته را مستندسازی کرده‌اند، بسیار تشکر می‌کنم.
 
وی ادامه داد: متاسفانه یکی از مشکلاتی که در امروز از آن غافل هستیم هم از جهت احترام و هم از جهت حفظ اسناد و سوابق، عملکرد مدیران پیشین است که به آن چندان پرداخته نمی‌شود. از این رو راه‌اندازی سایت هفته کتاب رویکردی بسیار ارزشمند محسوب می‌شود.
 
محسن رضایی؛ دبیر پیشین هفته کتاب نیز که سابقه دبیری هشت دوره از این رویداد فرهنگی را در سابقه خود دارد نیز گفت: رابطه کتاب و کتابخوانی با توسعه و پیشرفت در کشور مورد اغفال واقع شده است و مدیران و مسئولان کشور با مطالعه پایین به راحتی در هر موردی ابراز عقیده می کنند.
 
وی تصریح کرد:‌ بایستی بین فردی که کتاب خوانده و نخوانده فرق قائل شویم. اگر به مطالعه کتاب روی نیاوریم کشور همچنان توسعه نخواهد یافت. در کشورهای توسعه یافته جهان کمک‎های دولت به بخش فرهنگ بالای 3 تا 4 درصد بودجه کشور است اما در ایران در بهترین حالت به یک و نیم درصد می‌رسد.
 
احمد مسجدجامعی نیز در این جلسه ضمن تقدیر از برگزارکنندگان بر ضرروت استفاده دستاوردهای پیشینیان در بهبود شرایط تاکید کرد.
 
در پایان این مراسم از دبیران پیشین حاضر در جلسه تقدیر و قدردانی شد. همچنین کتاب «برگ نامه» حاوی اطلاعات 25 دوره هفته کتاب، کتاب «کارنامه نشر 96 و  کتاب «کاریکتاب» رونمایی شد.
 
بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ 24 آبان تا 1 آذرماه با مشارکت بیش از 60 نهاد و سازمان در سراسر کشور برگزار می‌شود.