حضور فعال يك دهم ناشران در فضاي نشر كشور
30/08/1397 10:43

عضو شورای شهر تهران در برنامه اختتامیه جشنواره «نشان دهخدا» گفت:‌ از بین 15 هزار ناشر دارای مجوز در کشور تنها یک دهم آن‌ها فعال هستند. در این بین تعداد کتابفروشی‌های فعال یک سوم تعداد ناشران است در حالی که این نرخ در دنیا برعکس است.
به گزارش روابط عمومي موسسه خانه كتاب به نقل از ستاد خبري بيست و ششمين هفته كتاب، اختتاميه جشنواره «نشان دهخدا» چهارمين دوره كتاب سال اعضاي هيات علمي دانشگاه‌هاي سراسر كشور ويژه علوم انساني روز سه‌شنبه(29 آبان ماه) با حضور احمد مسجدجامعي؛ عضور شوراي شهر تهران، نيكنام حسين‌پور؛ دبير هفته كتاب، مسعود كوثري؛ دبير علمي جشنواره و جمعي از دوستداران كتاب در دانشگاه تربيت مدرس برگزار شد.
 
مسعود كوثري؛ مدير انتشارات علمي و فرهنگي و دبير علمي جشنواره با اشاره به روند برگزاري  جشنواره گفت: در اين دوره 933 اثر به دبيرخانه ارسال شد كه شامل آثار اساتيد دانشگاه بود كه از مهر 96 تا مهر 97  منتشر شده بودند. از ميان آن‌‎ها 575 اثر حائز شرايط جشنواره شناخته شدند.
 
وي ادامه داد: پس از سه مرحله داوري 62 اثر به مرحله نهايي راه يافتند و در پايان نيز سه اثر در حوزه ادبيات فارسي، روانشناسي و مديريت برگزيده شدند و 13 اثر به عنوان اثر تشويقي شناخته شدند.
 
مسعود كوثري با اشاره به تازه‌هاي اين دوره از جشنواره گفت: امسال براي نخستين بار كتاب «نقد» كه شامل نقد آثار برگزيده دوره‌هاي پيش بود، منتشر شد كه اميدورايم اين سنت نقد در دوره‌هاي بعد نيز ادامه يابد.
 
دبير علمي جشنواره در پايان ضمن تشكر از اداره فرهنگ و ارشاد استان تهران، خانه كتاب و نهاد كتابخانه‌ها گفت: به كمك اين سه نهاد حواله‎هايي به ناشران اختصاص يافت تا كتاب‌هاي برگزيده آن‌ها خريداري شود تا از اين طريق به صنعت نشر كمك شود. اميدوارم اين جشنواره گام موثري در ترويج بيشتر و بهتر علوم انساني در كشور بردارد.
 
تعارضي بين علم و دين نيست
در ادامه جلسه دكتر منشور لاريجاني عضو هيات علمي دانشگاه امام حسين ضمن تشكر از برگزاري اين جشنواره علمي و فرهنگي گفت:‌ امام علي(ع) فرمودند علم دو نوع است. علم مسموع كه از طريق گوش تحصيل مي‌شود و علم مطبوع كه از طبع انساني او برمي‌خيزد كه اگر دومي نباشد، علم بيروني نيز هيچ فايده‌اي به انسان نمي‌رساند.
وي ادامه داد: در نتيجه انسان هيچگاه به دنبال مجهول مطلق كه همان عدم است نمي‌رود. اگر دنبال چيزي مي‌رود، مطمئنا در طبع او وجود دارد. در نتيجه هيچ تعارضي ميان علم و دين بر خلاف برخي گفته‌ها وجود ندارد.
 
تنها يك دهم ناشران فعال هستند
احمد مسجد جامعي با ابراز خوشحالي از اينكه جايزه دهخدا به چهارمين دوره خود رسيده است، گفت: اين جشنواره در يك بازه زماني كوتاه جاي خود را در فضاي فرهنگي، علمي و پژوهشي كشور به عنوان يك جايزه تاثيرگذار باز كرده است.
 
وي افزود: با اندكي تامل در آمار جشنواره در مي‌يابيم كه با توجه به اينكه سالانه بيش از 80 هزار عنوان كتاب در سال منتشر مي‌شود اما آثار توليدي اعضاي هيات علمي دانشگاه‌ها رقم ناچيزي را به خود اختصاص داده است.
 
مسجدجامعي با بيان اينكه ما گرفتار آماردهي و كميت‌زدگي شده‌ايم يادآور شد: از بين 15 هزار ناشر داراي مجوز در كشور تنها يك دهم آن‌ها فعال هستند. در اين بين تعداد كتابفروشي‌هاي فعال يك سوم تعداد ناشران است در حالي كه اين نرخ در دنيا برعكس است از اين رو مساله در دسترس قرار گرفتن كتاب امري مهم است كه از آن غافل مانده‎ايم.
 
وي ادامه داد: همين مشكل را در عرصه‌هاي ديگر نيز شاهد هستيم. براي مثال 27 خبرگزاري تخصصي در كشور وجود دارد در حالي كه تعداد خبرگزاري‌هاي اتحاديه اروپا از تعداد موجود در كشور ما كمتر است.
 
در پايان اين مراسم در بخش قلم برتر جايزه به دكتر احمد سميعي گيلاني؛ عضور پيوسته فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي اهدا شد. همچنين در بخش ادبيات فارسي حسين جوادي، در بخش مديريت به طور مشترك به علي اصغر پور عزت و ميريعقوب سيدرضايي و در بخش روان‌شناسي نيز عباس بازرگان و مقصود فراستخواه به عنوان برگزيدگان چهارمين دوره اين جشنواره شناخته شدند.
 
بيست و ششمين دوره هفته كتاب جمهوري اسلامي ايران با شعار «حال خوش خواندن» از تاريخ 24 آبان تا 1 آذرماه با مشاركت بيش از 60 نهاد و سازمان در سراسر كشور برگزار مي‌شود.