هفته كتاب فرصت مغتنمي براي توجه دادن عموم مردم به سمت كتاب است
19/10/1397 8:19

محسن جوادی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آخرین جلسه شورای سیاست‌گذاری بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران گفت: هفته کتاب فرصت مغتنمی برای توجه دادن عموم مردم به سمت کتاب و کتابخوانی است که امیدواریم با فعالیت های انجام شده در این هفته، حال و هوای خوبی را برای کتاب شاهد باشیم.

به گزارش روابط عمومي موسسه خانه كتاب، آخرين جلسه شوراي سياست‌گذاري بيست و  ششمين  دوره هفته كتاب جمهوري اسلامي ايران سه‌شنبه (18 دي ماه) به منظور ارزيابي عملكرد برنامه هاي بيست و ششمين دوره هفته كتاب و همچنين نگاهي به دوره  بعدي هفته كتاب برگزار شد.

در ابتداي اين جلسه، محسن جوادي فعاليت ها و برنامه هاي بيست و ششمين دوره هفته كتاب را گسترده و خوب توصيف كرد و گفت: بازخوردهاي خوبي از برگزاري اين دوره از هفته كتاب دريافت كرديم كه مديون همكاري بخش هاي اجرايي، شوراي سياست گذاري و دستگاه هاي مختلف است. اين بازخوردها به معناي عدم بازنگري برنامه هاي آينده نيست و باعث نمي شود نقد هاي مكتوب را نشنويم و براي آنها فكري نكنيم. حوزه فرهنگ نياز به پويايي دارد در اين دوره موسسه خانه كتاب با هم افزايي دستگاه هاي مختلف  برنامه هاي هفته كتاب را پي ريزي كرد. 

معاون فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: هفته كتاب فرصت مغتنمي براي توجه دادن عموم مردم به سمت كتاب و كتابخواني است كه اميدواريم با فعاليت هايي كه در اين هفته انجام شده در حال و هواي كتاب تحول ايجاد كرده باشد؛ هرچند بايد افق هاي بالاتري را در نظر بگيريم تا اين تحولات منشا اتفاقات بزرگتري در آينده باشد.

حسيني پور نيز در اين نشست، گفت: نگاه ما در اين دوره از هفته كتاب، ايجاد هم افزايي بين دستگاه هاي فرهنگي بود تا بتوانيم بخش هاي دولتي، تشكل ها، انجمن ها، نهاد و موسسات مختلف را با موضوع كتاب درگير كنيم. به دنبال اين امر، بيش از 60 نهاد و سازمان در ستاد اجرايي هفته كتاب مشاركت داشتند. عدالت توزيعي و توجه به شعار وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در راستاي «ايران، تهران نيست» يكي ديگر از اهداف ما در اين دوره بود كه به دنبال آن، نگاه ويژه اي به استان ها به ويژه استان هاي داراي تنوع مذاهب و اقوام داشتيم و برنامه «اعزام 40نويسنده به 40 شهر» با همكاري انجمن نويسندگان كودك و نوجوان براي تحقق اين هدف اجرايي شد.

مديرعامل موسسه خانه كتاب، ادامه داد: استفاده از ظرفيت هاي مردمي و دوري از دولتي شدن هفته كتاب را در دستور كار قرار داديم. بنابراين از مشاركت انجمن ها، تشكل ها و نهادهاي مختلف حوزه كتاب در برگزاري هفته كتاب استقبال كرديم تا آنها برنامه ها را اجرا و ما پشتيباني كنيم.

حسيني پور عنوان كرد: در بيست و ششمين دوه هفته كتاب سعي كرديم از تجربه هاي دوره هاي گذشته استفاده كنيم اما بسياري از اين تجربه ها مستندسازي نشده بود. بنابراين بيست و پنج دوره پيشين هفته كتاب در قالب كتاب «برگ نامه»مستند سازي شد و فايل الكترونيك آن بر روي سايت خانه كتاب قرار گرفت چرا كه در نسخه محدود چاپ شد. افزون بر اين تلاش كرديم از تجربه هاي دبيران پيشين هفته كتاب استفاده كنيم. همچنين، با راه اندازي سايت هفته كتاب، از ظرفيت فضاي الكترونيك استفاده كرديم و گزارش ها و فعاليت هايي كه نهادهاي مختلف انجام دادند در سايت هفته كتاب بارگذاري شد. براي استان ها هم اين امكان فراهم شد تا برنامه ها و فعاليت هاي خود را در اين سايت قرار دهند. براي تحقق شفاف سازي مالي، هزينه هاي مالي برگزاري جشنواره ها، مسابقه ها و طرح هاي فصلي يارانه خريد كتاب در هفته كتاب اعلام شده است.

مديرعامل خانه كتاب در پايان گفت: بخش عمده اي از تلاش براي تحقق شعار حال خوش خواندن را نتيجه تلاش هاي صدا و سيما، رسانه هاي مكتوب و خبرگزاري ها  مي دانيم. در اين دوره، صدا و سيما بدون مزد و منت برنامه هاي متنوعي براي هفته كتاب برگزار كرد. همچنين، راديو فرهنگ در ايام برگزاري هفته كتاب در موسسه خانه كتاب مستقر شد و صدا و سيماي استاني نيز مشاركت خوبي در برگزاري هفته كتاب داشت.

رضواني در اين نشست با بيان اينكه در بيست و ششمين دوره هفته كتاب شاهد رشد و پيشرفت كمي و كيفي و همگرايي دستگاه هاي مختلف در اجراي برنامه ها بوديم، گفت: در اين دوره از هفته كتاب با بهره گيري از تجربه هاي پيشكسوتان اين حوزه، همگرايي و همراهي دستگاه هاي اجرايي به ويژه نهادها و سازمان هاي فعال در حوزه كتاب شاهد برگزاري باشكوه هفته كتاب بوديم. براي تدوين سياست هاي اين رويدادفرهنگي بايد ريل گذاري كنيم و به ارزيابي فعاليت ها و برنامه ها بپردازيم تا هفته كتاب سال هاي آتي را با برنامه ريزي بهتر برگزار كنيم.

 

غلامرضا اميرخاني معاون سازمان اسناد و كتابخانه ملي با بيان اينكه در هفته كتاب امسال از ريخت و پاش هاي غيرضروري جلوگيري شد، گفت: تنوع برنامه ها از ديگر ويژگي اين دوره از هفته كتاب بود. متاسفانه در تعداد زيادي از خانه ها كتابي به جز كتاب هاي درسي در قفسه كتابخانه هاي نمي بينيم در صورتي كه توجه به كتاب و كتابخواني بايد از سنين كودكي در كودكان تقويت شود تا آنها در آينده كتابخوان شوند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به عنوان متولي كتاب و كتابخواني بايد براي اين موضوع راهكار مناسبي پيدا كند.

 

 

نگاه مثبت و  اميدوار كننده اي نسبت به هفته كتاب وجود دارد

حجت الاسلام والمسلمين سيد علي عماد، رييس كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شوراي اسلامي نيز در اين نشست با بيان اينكه نگاه مثبت و  اميدوار كننده اي نسبت به هفته كتاب وجود دارد، گفت: همانند طرح آمايش سرزميني، فهرستي از ظرفيت ها و وضعيت نهادها، سازمان و دستگاه هاي علمي و آموزشي كشور در زمينه هفته كتاب تهيه شود تا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، موسسه خانه كتاب، كتابخانه ملي، نهادكتابخانه عمومي كشور و ساير نهادها براي انجام برنامه هاي زيرساختي از آنها استفاده و سهم هر نهاد و دستگاه را مشخص كنند. ارتباط نويسندگان و مخاطبان بايد در سطوح مختلف علمي گسترش پيدا كند و نويسندگان و اهالي قلم استاني نيز بايد در مركز توجه قرار بگيرند.

عماد بيان كرد: ظرفيت خوبي در حوزه علميه كشور وجود دارد كه مي توان از آن براي هفته كتاب استفاده كرد. در حوزه علميه 300گروه جهادي تبليغي داريم كه به صورت خودجوش فعاليت مي كنند و هر كدام به مناطق مختلف كشور سفر مي كنند و تامين هزينه اين برنامه ها نيز با خودشان يا همياري خيران است.

شعار هفته كتاب دروني شد

در ادامه، فريدون عموزاده خليلي با بيان اينكه اتفاقات و برنامه هاي هفته كتاب متناسب و منطبق با شعار«حال خوش خواندن» بود، گفت: شعار هفته كتاب دروني شد و در لايه هاي اجتماعي برنامه هاي هفته كتاب خود را نشان داد. برنامه اعزام «40 نويسنده به 40 شهر» با هماهنگي آموزش و پرورش در مدارس چهل شهر اجرا شد تا حال خوش خواندن را براي دانش آموزان نقل كنند.

 عموزاده خليلي بيان كرد: متاسفانه در كشور ما  بين نويسنده و مخاطب ديوار وجود دارد اما در بيست و ششمين هفته كتاب، نويسنده ها و مخاطبان با هم ديدار كردند. اين ديدار هم به نفع نويسنده است و هم به نفع مخاطب. اعزام نويسنده به شهرهايي كه تنوع مذهبي در آنجا وجود دارد نيز از ديگر اتفاقات اين دوره از هفته كتاب بود. به عبارتي، حس خوب خواندن در نويسنده ها نيز ايجاد شد.

 

حسين ازهري، مديرعامل موسسه منادي تربيت با بيان اينكه جاي خالي توجه به نويسندگان نوقلم در هفته كتاب احساس مي شود، گفت:  هر سال بيش از دو هزار دانش آموز نوقلم به جامعه اضافه مي شوند كه پيشنهاد مي كنم موسسه خانه كتاب براي آنها برنامه ريزي مناسبي داشته باشد. ما دانش آموزاني داشتيم كه كتاب نوشتند و آن را چاپ و توزيع كردند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي براي حمايت از اين دانش آموزان نوقلم مي تواند پايگاهي راه اندازي كند.

دبيرخانه هفته كتاب بايد در طول سال فعال باشد

محسن رضايي، دبير پيشين هفته كتاب نيز در اين نشست گفت: با توجه به فراز و نشيب هايي كه هفته كتاب در چند سال اخير شاهد آن بود، در اين دوره موسسه خانه كتاب سراسر انگيزه بود. من هميشه معتقدم در ايران نبايد نگران بودجه و هزينه هاي مالي بود چرا كه هرجا انگيزه كار، طرح و برنامه وجود داشته باشد هزينه هاي مالي تامين مي شود و نبايد منتظر بودجه آن شد.

رضايي ادامه داد: در دوره هاي گذشته شايد برنامه هاي زيادي در هفته كتاب برگزار شده باشد اما در اين دوره با داشتن شوراي سياست گذاري، ستاد اجرايي، شوراي مشورتي و كميته هاي فرعي، برنامه ها به صورت هدفمند پيش رفت. همزماني هفته كتاب با هفته وحدت باعث شد دفتر مجامع، تشكلها و فعاليتهاي فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برنامه هايي برگزار و در شهرهايي كه هموطنان اهل تسنن حضور داشتند برنامه هايي را اجرا كردند.

وي پيشنهاد كرد: دبيرخانه هفته كتاب بايد در طول سال فعال باشد به اين معنا كه سياست هاي فرهنگي در حوزه كتاب را با دستگاه هاي مختلف هماهنگ كند. همچنين بايد برنامه هايي در مدارس برگزار كنيم تا به صورت زيربنايي، سن كتابخواني را از كودكي در جامعه نهادينه كنيم.

عيسي عليزاده، معاون فرهنگي جهاددانشگاهي با بيان اينكه در بيست و پنجمين دوره جايزه كتاب سال دانشجويي از رضا داوري اردكاني استاد فلسفه تقدير شد، گفت: در اين دوره جايزه كتاب سال دانشجويي، 639 اثر در شش گروه به دبيرخانه ارسال شد. آثار ارسالي از كيفيت قابل قبولي برخوردار بودند اما معمولا دانشجويان علاقمنداند پايان نامه هاي خود را به كتاب تبديل كنند و آثار نشان مي دهد دانشجويان از تاليف به سمت ترجمه مي روند.  

در پايان اين جلسه، از اعضاي شوراي سياست گذاري بيست و ششمين دوره هفته كتاب جمهوري اسلامي ايران با اهداي لوح، تقدير شد.

در اين جلسه، محسن جوادي؛ معاون فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، داريوش رضواني؛ مشاور معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و دبير شوراي سياست‌گذاري بيست و ششمين دوره هفته كتاب جمهوري اسلامي ايران، نيكنام حسيني پور؛ مديرعامل موسسه خانه كتاب و دبير بيست و ششمين دوره هفته كتاب، مهدي فيروزان؛ مدير عامل موسسه شهر كتاب، حجت الاسلام والمسلمين سيد علي عماد، رييس كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شوراي اسلامي ، عيسي عليزاده؛ معاون فرهنگي جهاد دانشگاهي، غلامرضا اميرخاني؛ معاون كتابخانه ملي، علي غياثي ندوشن، مديركل امور استان هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، علي رمضاني، مديركل فرهنگي هنري اردوها و فضاهاي پرورشي آموزش و پرورش، فريدون عموزاده خليلي، رئيس انجمن نويسندگان كودك و نوجوان ، حسين ازهري، مديرعامل موسسه منادي تربيت ،محسن رضايي، دبير پيشين هفته كتاب، محمدمهدي فخري‌زاده نماينده اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران، سيدهادي شريف زاده، نماينده صدا و سيما و محمدرضا مشايخ، نماينده كميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي اسلامي شهر تهران حضور داشتند.