کتاب "اصول مهندسی تصفیه فاضلاب "رونمایی شد
03/11/1397 22:47

آیین رونمایی از کتاب "اصول مهندسی تصفیه فاضلاب"عصر امروز سوم بهمن ماه در سرای اهل قلم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه، آیین رونمایی کتاب «اصول مهندسی تصفیه فاضلاب؛ طراحی تصفیه خانه های فاضلاب های شهری و صنعتی» چهارشنبه (سوم بهمن ماه)با حضور نیکنام حسینی پور، مدیرعامل موسسه خانه کتاب، سید سعیدمیرمحمدصادق، معاون فرهنگی خانه کتاب،سید مسعود ضیاء بشر حق، قائم مقام دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی،  کورش جودکی، مدیر تعمیر و نگهداری تصفیه خانه های جنوب تهران، محمود فتوحی فیروز‌آباد، رییس دانشگاه صنعتی شریف، ناصر مهردادی، استاد دانشگاه تهران،  سید احمد میرباقری،  نویسنده کتاب و استاد دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ، مهدی علیاری، رئیس کتابخانه مرکزی مرکز  اسناد و انتشارات دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی و محمد طالعی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در سرای اهل قلم برگزار شد.

در ابتدای این نشست، نیکنام حسینی پور  موسسه خانه کتاب را متعلق به همه نویسندگان، اصحاب فرهنگ، هنر و قلم دانست و اظهار امیدواری کرد برگزاری جلسات نقد و بررسی کتاب در علوم دقیقه و علوم کاربردی تداوم داشته باشد. وی ادامه داد: با توجه به ظرفیتی که در خانه کتاب وجود دارد در سال ۹۸ برای همکاری با انجمن های علمی و دانشگاه ها  آمادگی داریم. از طرفیت این انجمن می توانیم در داوری جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران استفاده کنیم و تعداد داوران را افزایش دهیم. 
مدیرعامل موسسه خانه کتاب ادامه داد: از ظرفیت خبرگزاری کتاب ایران می توانیم برای تقویت آثار و اخبار منتشر شده در  علوم  کاربردی و حوزه های فنی مهندسی استفاده کنیم. جنبه علوم‌انسانی این خبرگزاری قوی است. 
حسینی پور با بیان اینکه دانشکده های فنی به حوزه علوم‌انسانی نیاز دارند، گفت: این حوزه ها به علت سروکار داشتن با اعداد و ارقام و ریاضیات نیاز دارند در خلوت خود رمان، شعر و داستان بخوانند و اثر آن را در افزایش کارایی خود ببینند

سید سعید میر محمد صادق  در این نشست  برگزاری اولین جلسه نقد و بررسی و رونمایی کتاب در حوزه علوم دقیقه را مایه مباهات خانه کتاب دانست و گفت: در دوره جدید موسسه خانه کتاب به دنبال برگزاری جلسات نقد و بررسی کتاب در حوزه های علوم محض و علوم کاربردی هستیم، این حوزه ها کتاب های خاص خود را دارند بنابراین در خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) و سرای اهل قلم برگزاری جلساتی با محوریت این علوم را در دستور کار خود داریم. 

معاون فرهنگی خانه کتاب افزود: انجمن های فعال در حوزه هنر، علوم انسانی  و علوم اسلامی برای برگزاری برنامه ها و جلسات نقد  و بررسی کتاب اعلام آمادگی کرده اند. از ظرفیت، گستردگی و توان علمی اعضای این انجمن ها می توانیم در جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و جشنواره نقد کتاب استفاده کنیم.  سیستم داوری ما در جایزه کتاب سال جزو بهترین سیستم های داوری آنلاین است هر چند این جایزه به علت قدمت سی و شش ساله خود از جمله بهترین جایزه های جهان اسلام و خاورمیانه است. دست همه انجمن های علمی در همه حوزه ها می فشاریم تا از توان علمی آن ها در خانه کتاب بهره مند شویم. 

وی بیان کرد: به مناسبت 90 سالگی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، 466 کتاب این دانشگاه در موسسه خانه کتاب رونمایی می شود. این موسسه مهمترین مرکز کتاب پژوهی در ایران است  و هر کتابی که در ایران منتشر می شود قبل از ورود به کتابخانه ملی در این مجموعه ثبت می شود. 

 میرمحمدصادق عنوان کرد: برای ما مایه افتخار است که از سال 73 به بعد این جلسه نخستین برنامه در حوزه علوم دقیقه است.  تلاش می کنیم اطلاعات کتاب هایی که در این حوزه چه در ایران و چه در خارج از ایران  منتشر می شود در خبرگزاری کتاب ایران پوشش دهیم تا همه علاقمندان، دانشجویان و محققان بتوانند از آنها استفاده کنند. همچنین، اساتید این حوزه ها می توانند آخرین دستاوردهای این حوزه را در اختیار خبرگزاری کتاب ایران قرار دهند تا جامعه از آخرین دستاوردهای علمی استادان و دانشجویان مطلع شوند. 

در ادامه، سید مسعود ضیاء بشر حق در سخنان کوتاهی گفت: برگزاری این جلسه سرآغازی برای همکاری بیشتر دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی و موسسه خانه کتاب است تا شاهد رشد و بالندگی آثار منتشر شده در این حوزه ها باشیم. 

مهدی علیاری از دیگر مهمانان حاضر در این نشست، گفت: در انتشارات دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی بر مبنای کیفی سازی محتوای کتاب ها فعالیت هایی انجام شد؛ محتوای علمی را مهندسان تولید می کنند.  با ایجاد بخش های ویراستاری و نمایه سازی موفق شدیم کیفیت کتاب ها را ارتقاء دهیم.

علیاری ادامه داد: کتاب «اصول مهندسی تصفیه فاضلاب» به گفته نویسنده آن حاصل 35 سال کار تحقیقاتی و پژوهشی است. انتشارات دانشگاه خواجه نصیر به عنوان یکی از دانشگاه های سطح یک کشور در حوزه صنعتی ورود پیدا کرده است و دوست داریم حوزه های جدید را هم تجربه کنیم. یکی از این حوزه های جدید، ورود به حوزه دیجیتال سازی است. در این زمینه، انتشارات دانشگاه بیش از صد عنوان کتاب را بر روی اپلیکیشین مخصوص دانشگاه قرار داده و با شرکت فیدیبو نیز همکاری هایی در این زمینه داریم. 

محمد طالعی  نیز در این نشست گفت: توقعاتی که نظام نوین آموزش عالی از دانشگاه دارد معطوف آموزش و پژوهش است اما آنچه امروز از دانشگاه‌ انتظار می رود مسئولیت اجتماعی است. فعالیت هایی که استادان و دانشجویان انجام می دهند نباید محدود به دانشگاه، دانشکده و کتابخانه شود بلکه باید این دستاوردها را در بستر جامعه برای حل معضلات و مشکلات عمومی مردم استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه جامعه مخاطب کتاب های تخصصی در مقایسه با مخاطبان حوزه علوم انسانی و ادب و هنر بسیار محدود است، گفت: برد کتاب های تخصصی کوتاه است و می توان ادعا کرد کمتر مورد توجه عموم قرار گرفته اند.  همکاری موسسه خانه کتاب را به فال نیک می گیرم و امیدوارم  این همکاری مخاطب کتاب های تخصصی را افزایش دهد و با معرفی این کتاب ها  دست رنج چندساله مولفان دیده شود.

سعید صبوری قمی از دیگر مهمانان حاضر در این نشست،کتاب "اصول مهندسی تصفیه فاضلاب" را از افتخارات دانشکده خواجه نصیر طوسی دانشکده عمران دانست و گفت: امیدوارم انتشار  این نوع کتاب ها تداوم داشته باشد.

صبوری قمی به سابقه علمی و اجرایی سیداحمد میرباقری اشاره کرد و گفت: ۳۶ سال سابقه دانشگاهی، تدریس بیش از ۱۰ عنوان درس در حوزه های آب و محیط‌زیست، هدایت بیش از ۴۰ عنوان تز دکتری و ۳۲۰ عنوان پایان نامه کارشناسی‌ارشد، انتشار پنج عنوان کتاب، ثبت هفت اختراع، اجرایی بیش از ۵۰ پروژه تحقیقاتی در حوزه صنعت و چاپ بیش از ۱۳۰ عنوان مقاله در مجلات داخلی و خارجی از جمله فعالیت های مولف این کتاب است.

رییس دانشکده مهندسی عمران دانشگاه خواجه نصیر طوسی ادامه داد: در زمانه ای که فضای الکترونیکی و فضای مجازی به هر فردی اجازه نوشتن می دهد و این مقوله به حوزه علم  نیز راه یافته و از آن متاثر است پیدا کردن آثار فاخر در این هیاهو کار سختی است. بنابراین باید از کسانی که در شناخت و معرفی این اثر تلاش کردند قدردانی کرد.

محمود فتوحی فیروزآبادی نیز در سخنان کوتاهی با بیان اینکه ما در دانشگاه ها بر چاپ مقاله تاکید کرده ایم،گفت: نوشتن کتاب نیاز جامعه امروز است چرا که کتاب یک اثر ماندگار و جزو موضوعات تخصصی مورد نیاز کشور است اما به آن کمتر پرداخته ایم.
در ادامه ناصرمهردادی از دیگر سخنرانان این نشست گفت: در دوران گذشته وقتی می خواستیم با اصول فنی مهندسی آشنا شویم به کتاب ها و منابع خارجی رجوع می کردیم اما در دوران حاضر استادان و پژوهشگران کتاب های زیادی در داخل کشور منتشر کرده اند.
وی ادامه داد: نویسنده کتاب در بخش های تدریس، پژوهش و صنعت  به ویژه در کار تصفیه آب و فاضلاب زحمات زیادی کشیده اند و در این حوزه ها به خاطر وجود افرادی مانند آقای میرباقری وضعیت و توانایی خوبی داریم و می توانیم روی پای خودمان بایستیم. 
این استاد دانشگاه تهران بیان کرد: آقای میر باقری در طراحی و اجرای برنامه های صنعتی فعالیت های زیادی انجام دادند و کتاب های زیادی منتشر و دانشجویان زیادی تربیت کردند. این کتاب برای مهندسان مشاور و دانشجویان قابل استفاده و کاربردی است.

کورش جودکی از دیگر سخنرانان حاضر در این نشست ضمن تقدیر از تدبیر نویسنده در عرصه علم، دانش و صنعت گفت: نویسنده در عرصه علم و دانشگاه خدمات شایانی از خود به یادگار گذاشته است.

وی کتاب " اصول مهندسی تصفیه فاضلاب " را گنجینه گرانقدری توصیف کرد و گفت: این کتاب نتیجه بیش از سی سال تجربه نویسنده است. این کتاب برای دانشجویان و محققان کاربردی است و دست به دست بین همه می چرخد. 
جودکی در پایان گفت: ارتباط اهل علم و صاحبان اندیشه باید یک ارتباط تنگاتنگ باشد تا بتوانند با همکاری هم مشکلات حوزه صنعت را حل کنند.

سیداحمد میرباقری نویسنده کتاب در پایان این نشست گفت: جمع‌آوری فاضلاب‌های صنعتی، شهری و خانگی موضوع این کتاب است که در نهایت  آب‌های‌مصرف‌شده را به پساب قابل استفاده تبدیل می‌کند و در کشاورزی می‌توان مورد استفاده قرار داد یا آبی که در رودخانه‌ها پس از تصفیه ریخته می‌شود آبی است که آلودگی زیادی ندارد و ضرری به محیط‌ زیست رودخانه وارد نمی‌کند.

وی ادامه داد: این اثر به نوعی به‌روزترین مطالعات و پژوهش‌ها را در زمینه تجهیزات تصفیه آب پوشش داده و هر فردی می‌تواند با مطالعه آن به وضعیت دقیق تصفیه فاضلاب شهری در ایران پی ببرد. همچنین این کتاب می‌تواند مورد استفاده شرکت‌های آب و فاضلاب و مهندسی مشاور باشد.

در این نشست، لوح تقدیری به مناسبت نود سالگی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی از طرف سید سعید میرمحمد صادق معاون فرهنگی خانه کتاب به سید مسعود ضیاء بشر حق قائم مقام این دانشگاه اهدا شد.