چتر حمايتي خانه كتاب بر سر اهل قلم در سراسر ايران
18/12/1397 7:17

حسینی‌پور: خانه کتاب تلاش کرده با ایجاد انواع طرح‌ها چتر حمایتی خود را بر سر اهل قلم در سراسر ایران بگسترد.

به گزارش روابط عمومي موسسه خانه كتاب، دومين برنامه «عصر كتاب استاني» موسسه خانه كتاب، ويژه بزرگداشت مفاخر فرهنگ و ادب استان خراسان شمالي و پاسداشت سه چهره شاخص؛ «محمودرضا اكرامي‌فر» شاعر، پژوهشگر و روزنامه‌نگار، «حاج داراب بدخشان»، شاعر پيشكسوت و استاد احمد عضدي، شاعر و ناشر پيشكسوت، پنجشنبه 16 اسفندماه، با حضور نيكنام حسيني‌پور مديرعامل خانه كتاب، مجيد پورعيسي مدير توسعه منابع و امور انساني استان خراسان شمالي، تقي آريان، مديركل امور اجتماعي استانداري خراسان شمالي، علي قرباني، نماينده بجنورد در مجلس شوراي اسلامي، روح الله براتيان، شهردار بجنورد، حسين فرخنده مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي، حبيب يزدان‌پناه مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري اين استان، ابراهيم اماني عضو شوراي شهر بجنورد و رئيس كميسيون فرهنگي، اجتماعي و هنري شوراي شهر بجنورد، محمد قوامي نماينده مردم اسفراين در مجلس شوراي اسلامي و جمع زيادي از علاقه‌مندان عرصه فرهنگ و هنر، در محل سالن اجتماعات بانك ملي بجنورد برگزار شد.

دانش بالا و منش نيكو؛ دو ويژگي مشترك اكرامي‌فر، بدخشان و عضدي است
در ابتداي اين برنامه، حسين فرخنده مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان شمالي در سخناني با خيرمقدم به حاضران در اين برنامه و قدرداني از مديرعامل خانه كتاب به جهت برگزاري اين قبيل برنامه‌هاي به گفته او مبتكرانه و دلگرم‌كننده براي فعالان عرصه فرهنگ مكتوب، گفت: دو ويژگي اساسي اين مفاخر، يكي شخصيت اخلاقي آنها و ديگري دانش و معرفت آنها در حوزه شعر و ادبيات است و همه ما احساس مشتركي به آنها داريم؛ چراكه اين بزرگان معنويت و اخلاق و دانش و معرفت را در خود جمع كرده‌اند.

وي افزود: ما اخيراً شاهد رويدادهاي خوبي در عرصه كتاب و كتابخواني در سطح استان خراسان شمالي هستيم؛ جلسات شاهنامه‌خواني، مثنوي‌خواني و كليله و دمنه‌خواني كه به صورت خودجوش در سطح استان برگزار مي‌شود كه علامت و نشانه خوبي از ظرفيت‌هاي نسبي استان خراسان شمالي در حوزه فرهنگ و هنر است.

مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان شمالي با اشاره به موفقيت‌هاي چشمگير فعالان حوزه كتابخواني در روستاهاي اين استان در سطح كشور، اضافه كرد: هم در شهرها و هم روستاها ما شاهد اينگونه موفقيت‌ها هستيم؛ در 5 دوره‌اي كه جشنواره روستاها و عشاير دوستدار كتاب برگزار شده است، استان خراسان شمالي در 4 دوره، بسيار خوش درخشيده است؛ در دوره اخير، 2 روستا از روستاهاي برگزيده اين جشنواره، از روستاهاي به استان خراسان شمالي بوده‌اند و اين نشانه فرهنگ دوستي و كتاب دوستي مردمان اين خطه است.

فرخنده با تقدير از برگزاركنندگان اين جشنواره‌ها و نيز برنامه «عصر كتاب استاني»، ابراز اميداري كرد اين قبيل حركت‌هاي فرهنگي كماكان تداوم داشته باشد.

در ادامه حبيب صفرزاده پژوهشگر حوزه ادبيات و رئيس دانشگاه فرهنگيان بجنورد در سخناني گفت: در تاريخ 100 ساله ايران جريان‌هاي زيادي در عرصه شعر و ادب موثر بوده‌اند و شعر معاصر ما دستخوش حوادث متعددي بوده است؛ رشد مدرنيسم، تحولات سياسي و اجتماعي در خاورميانه و مشرق زمين و ايران، باعث شد كه هنرمندان فرهيخته سمت و سوي حركت فرهنگي و هنري خودشان را تغيير بدهند و مناسبات و تعيّنات سياسي و اجتماعي را در مراودات خود مشخص كنند. در خراسان شمالي هم خيل زيادي از هنروران و فرهيختگان هستند كه مي‌بايست مورد تكريم قرار بگيرند.

وي در ادامه با تكريم از محمودرضا اكرامي‌فر، داراب بدخشان و احمد عضدي كه در اين دوره از برنامه عصر كتاب استاني از آنها تجليل شد و ضمن بيان اين نكته كه سابقه دوستي بنده با اين بزرگان به بيش از 30 سال مي‌رسد، به بيان نكاتي درباره جهان فكري اين سه چهره شاخص فرهنگي خراسان شمالي پرداخت.

صفرزاده از جمله درباره داراب بدخشان، گفت: آبشخور فكري حاج داراب بدخشان ائمه و ادبياتِ شهادت بوده است. ايشان پدر شهيد و انساني خاكسار است.

اين پژوهشگر عرصه ادبيات درباره احمد عضدي هم يادآور شد: او نيز انساني عاشق و كُرمانج زبان است كه من 33 سال پيش زندگاني او را كه روبه روي شركت برق نيروگاه بود، كشف كردم. او ابتدا عكاس بود و شهد تهران‌نشيني را چشيده بود اما بعد از 20 سال تهران نشيني به خراسان برگشت و در پاتوقي در پاساژ رامين، محفلي را براي ادبا و شعراي استان تشكيل داد.

صفرزاده اضافه كرد: جسارت در نوشتن از ويژگي‌هاي كارهاي عضدي است. اخيراً هم دست به ترجمه قرآن به زبان كرمانجي زده است. او با همان حرارت، همچنان عاشق و علاقه‌مند به حوزه‌هاي فرهنگي است.

اكرامي‌فر شناخت علمي از جريان شعر معاصر دارد
اين پژوهشگر حوزه ادبيات همچنين درباره محمودرضا اكرامي‌فر عنوان كرد: او نيز يك معلم آموزش و پرورش در اسفراين بود و قريب سي و اندي سال است كه او را مي‌شناسم. اكرامي‌فر به خاطر تحصيلات آكادميك‌اش، شناخت علمي از جريان شعر معاصر، سعي كرد شعر را دقيق دنبال كند و به صورت تفنني كار نكرده است.

وي با بيان اينكه اكرامي‌فر از جريان‌سازان شعر معاصر است، اضافه كرد: يكي از خصيصه‌هاي شعري او صميميت زباني و مردم‌گرايي و استفاده از عناصر بومي در شعر است. اكرامي‌فر سهل و ممتنع شعر مي‌گويد و معماري در كلام از ويژگي‌هاي شعري اوست.

صفرزاده در بخش پاياني سخنانش ضمن تحليل مضموني برخي از شعرهاي اكرامي‌فر، گفت: تكريم شخصيت‌هايي از اين دست تكريم علم و دارايي و انديشه است چرا كه فرّ و شكوه ايران به فرهنگ ايران است. در تمام ناملايمات كشور اين سه بزرگوار آفرينشگر و خلاق بوده‌اند. بايد فرهنگ خراسان را جدي گرفت و به متوليان اين فرهنگ تكريم كرد.

خراسان شمالي نمادي از وحدت در عين كثرت و كثرت در عين وحدت است
نيكنام حسيني‌پور مديرعامل موسسه خانه كتاب هم در اين مراسم در سخناني گفت: تنوع فرهنگي ايران يكي از امتيازهاي ارزشمند ميهن ماست. اقوام با گويش‌هاي مختلف و آداب و رسوم گوناگون هم سعي در نگاه‌داري از فرهنگ اصيل خود دارند و هم براي بالندگي ايران بزرگ تلاش مي‌كنند. بنابراين سياست‌هايي كه قادر نيستند تنوع فرهنگي و اجتماعي را بازتاب دهند، منجر به شكل‌گيري فرهنگ رسمي و غيررسمي مي‌شوند و در نتيجه نهادها و محصولات فرهنگي، نفوذ و اعتبار خود را به نحوي روزافزون از دست مي‌دهند.

حسيني‌پور تاكيد كرد: رنگارنگي اقوام در اين استان، اعم از فارس، كرد، تركمن، ترك، تات و فارس و ... مثل يك قالي دست باف است با تار و پود و رنگ‌هاي متفاوت كه با بعضي مواد آنها را به هم وصل مي‌كنند و شما از بيرون آن را يك فرش دست‌باف مي‌بينيد و اين فرهنگ است كه همه اقوام ايراني را در كنار هم نگه داشته است و اين استان نمادي از وحدت در عين كثرت و كثرت در عين وحدت است.

وي افزود: خراسان شمالي همواره هنرپرور و خردخيز و زرخيز بوده است و گنجينه‌ها و ذخايري دارند كه بايد استخراج و به جامعه فرهنگي معرفي شوند. نام‌آوراني كه استان خراسان شمالي را بزرگ داشته‌اند، ميرزا محمدحسن شيرواني، سيّدرضا‌ هاشميان، شيخ ذبيح‌الله فقيه، ميرزا حسن موسوي بجنوردي و بزرگان ديگر و ديگري كه هر يك ستاره‌هاي درخشان خراسان شمالي هستند و در حوره فرهنگ مكتوب، اكنون نيز اين استان جزو استان‌هاي سرآمد كشور است.

خانه كتاب مي‌كوشد چتر حمايتي خود را بر سر اهل قلم در سراسر ايران بگسترد
مديرعامل خانه كتاب سپس گفت: يكي از اهداف وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي توجه درخور به استان‌ها بود. اين نگرش با شعار «ايران فقط تهران نيست» و در راستاي عدالت فرهنگي و تمركززدايي مطرح شد. خانه كتاب كه خود را همواره حامي و خدمت‌گزار اهل قلم مي‌داند و تلاش كرده است كه با ايجاد انواع طرح‌ها چتر حمايتي خود را بر سر اهل قلم در سراسر ايران بگسترد، امروز در دومين گام از عصر كتاب استاني، با همكاري اداره‌كل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان شمالي از سه تن از مشاهير فرهنگ و ادب اين استان تجليل مي‌كند.

حسيني‌پور ادامه داد: «عصر كتاب» سلسله بزرگداشت‌هايي است كه خانه كتاب به پاس يك عمر خدمات فرهنگي از فرهنگ‌سازان حوزه مكتوب كشور اعم از نويسندگان و خالقان اثر، شاعران، ويراستاران، مترجمان، ناشران و... برگزار مي‌كند. بعد از تجليل از مشاهير استان چهارمحال و بختياري در آذر 1397، امروز مفتخريم كه از حاج داراب بدخشان،‌ دكتر محمودرضا اكرامي‌فر و استاد احمد عضدي تجليل مي‌كنيم. در اين جمع هستند كساني كه به نيكي قدر اين شهسواران فرهنگ و ادب را بدانند و كم‌تر كسي است كه با تجليل از اين الگوهاي فرهنگي مخالفتي داشته باشد.

مديرعامل خانه كتاب افزود: استاد حاج داراب بدخشان، فرزند رشيد خود را در راه ميهن داده است و از عنفوان جواني آغازگر انجمن‌هاي ادبي بوده است. زيرا بخوبي دريافته بود در ساليان طولاني تاريخ و فرهنگ ما شعر بهترين وسيله ارتباطي است. خوش‌رويي و مهرباني و گذشت دليلي بارز براي شمع محفل شدن ايشان است. شعر آييني و مذهبي و به روز بودن و نقش معنوي كه براي شاعران دارند و تأثيرگذاري ايشان بر كسي پوشيده نيست. نقد را خوب مي‌فهمند حتي اگر از طرف نوجوانان مطرح شود. زيبايي و رنگاررنگي و جواني را در شعر اين استاد مي‌بينيم.

وي افزد: دكتر محمودرضا اكرامي‌فر نيز با پژوهش‌هاي ارجمند خود در فرهنگ مردم و مسائل اجتماعي گامي در جهت فرهنگ‌سازي برداشته است و اگر معيار از شعر خوب، باقي ماندن ايشان در حافظه جمعي باشد، دكتر اكرامي‌فر حتماً در حافظه جمعي ما مانا و ماندني شده است؛ با آن شعر معروف «يا علي گفتيم و عشق آغاز شد». دكتر اكرامي‌فر از نسلي از شاعران و پژوهشگران فرهنگي است كه سير تكاملي خود را خوب طي كرده است و به قله‌ها نزديك شده است. ايشان هرگز پيوند خود را با استان خود و با ايل و ديار خود نگسسته است و همين است كه ايشان را متفاوت كرده است.

مديرعامل خانه كتاب اضافه كرد: استاد احمد عضدي نيز با شعرها و ترجمه‌هايش تلاش كرده است از عشق و ايمان ما نگاه‌داري كند؛ عشق به هم‌نوع و انسانيّت و ايمان به باورهاي متعالي مذهبي. البته آقاي عضدي ناشر هم هستند و مي‌توان گفت همه دار و ندار خود را در راه فرهنگ‌گستري هزينه كرده‌اند. اميدوارم با حمايت‌هايمان اندكي از خدمات ايشان را ارج بنهيم.

وي همچنين گفت: خراسان شمالي داري فرهنگ و هنري غني است و در ادبيات، فولكلور، موسيقي و فقه و اصول و... .افراد شاخصي را در خود پرورش داده است. اين مفاخر و بزرگان و نخبگان سرمايه‌هاي اجتماعي ايران بزرگ هستند. نبايد به راحتي اين سرمايه‌ها را حراج كنيم؛ چيزي كه متأسفانه اتفاق افتاده است و گسست اجتماعي ايجاد كرده است. با اين سرمايه‌هاي گران‌قدر بايد به دنبال همبستگي اجتماعي باشيم؛ بخصوص در بين نسل جوان امروزي ايران.
 

حسيني‌پور در پايان سخنانش در دومين برنامه «عصر كتاب استاني» گفت: شهر كوچك و زيباي بجنورد امروز از سه تن از مشاهير خود تجليل مي‌كند تا نداي فرهنگ‌سازي و فرهنگ‌خواهي براي نسل جوان باشد. به اميد اينكه  نسل خوبي براي ادامه دادن راه اين بزرگ‌مردان حوزه فرهنگ باشيم؛ ايدون باد!

امروز سياست، اخلاق را محاصره كرده است
محمد قوامي نماينده مردم اسفراين در مجلس شوراي اسلامي هم در اين جلسه ضمن قدرداني ويژه از دست‌اندركاران اين مراسم، ياد «استاد شاهد» را كه 2 سال پيش از سوي اداره‌كل فرهنگ و ارشاد خراسان شمالي از وي تقدير شد، گرامي داشت و ابراز اميدواري كرد شاعران پيشكسوت اين خطه بيش از پيش قدر ببينند و بر صدر بنشينند.

وي افزود: شاعران خراسان مسير را درست انتخاب كرده‌اند؛ رسالت شاعر كه رسالت پيامبران است، اخلاق نيكوست كه شاعران اين خطه هم اين ويژگي را دارند.

اين نماينده مجلس همچنين گفت: يكي از ويژگي‌هاي آقاي اكرامي‌فر، تعلق به همان فرهنگ ايلياتي بودن است؛ يكي از مصداق‌هاي اين حرف در اين بيت از يك شعر ايشان آمده است: من بچه دهاتم و از روي سادگي / گاهي كه مي‌خورم قسمي سرخ مي‌شوم.

قوامي افزود: متاسفانه امروز سياست، اخلاق را محاصره كرده و در مقابل فرهنگ قرار گرفته و اين به فرهنگ آسيب مي‌زند؛ در حالي كه با فرهنگ است كه مي‌شود سياست را اصلاح كرد. بهترين تصميم‌ها را مي‌شود از صحبت‌هاي شاعران استخراج كرد.

در پايان اين برنامه و پيش از تقدير از سه چهره فرهنگي شاخص استان خراسان شمالي، هر يك از آنها در سخنان كوتاهي مراتب تقدير خود را از دست اندركاران برنامه، ابراز كردند.

استاد داراب بدخشان در سخناني با بيان اينكه آنچه براي ما مهم است، احترامي است كه براي ما قائل‌اند، گفت: من اصليت‌ام شيرازي است، زاده مشهدم و بزرگ شده بجنورد و هر سه اين شهرها را بسيار دوست مي‌دارم.

محمودرضا اكرامي‌فر هم شعري خواند و از تمامي دست اندركاران اين برنامه قدرداني كرد.

احمد عضدي هم در سخناني گفت: تمام ايران يك خانواده است و همه بايد همديگر را دوست داشته باشيم. اكنون كه 42 كتاب چاپ كرده‌ام، فكر مي‌كنم هنوز به مردم خراسان شمالي بدهكارم.

تقدير از روستاهاي دوستدار كتاب در خراسان شمالي
در اين برنامه همچنين از روستاي بزنج هم كه در جشنواره روستاها و عشاير دوستدار كتاب، عنوان برگزيده برگزيدگان را از آن خود كرده بود، روستاي اركان كه از ميان 1406 روستايي كه در پنجمين دوره جشنواره روستاها و عشاير دوستدار كتاب شركت كرده بودند، عنوان روستاي دوم دوستدار كتاب كشور را از آن خود كرده بود و همچنين روستاي زوارم از روستاهاي هدف گردشگري در شيروان كه در اين جشنواره شايسته تقدير شناخته شده بود، قدرداني شد.

بر اساس اين گزارش، در پايان دومين برنامه «عصر كتاب استاني» از استاد داراب بدخشان، با اهداي لوح تقدير، تنديس و جوايز نقدي از سوي موسسه خانه كتاب، معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، اداره كل فرهنگ و ارشاد استان خراسان شمالي، شوراي اسلامي بجنورد و شهرداري اين شهر، اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، بنياد شهيد انقلاب اسلامي خراسان شمالي، فرمانداري بجنورد، فرمانداري اسفراين و برخي ديگر از دستگاه‌ها و نهادها، تقدير به عمل آمد.