دوران کمی بودن به سر آمده است
23/02/1398 13:48

دبیر شورای خرید کتاب وزارت ارشاد از ضرورت تحول در این هیئت خبر داد و گفت: دیگر دوران کمی بودن به سر آمده است،‌ چاره‌ای جز حرکت به سمت کیفی شدن نداریم.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد علی مهدوی‌راد، دبیر هیئت انتخاب و خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم،‌ از ضرورت ایجاد تحول در شورای خرید کتاب وزارت ارشاد خبر داد و گفت: باید تحولاتی در سیاست‌های شورای خرید کتاب ایجاد کنیم؛ زیرا با حجم ناشرانی مواجه هستیم که واقعاً ناشر نیستند و کتاب‌هایی‌های منتشر می‌کنند که کتاب‌ نیست‌.

وی ادامه داد: سوی دیگر سکه نیز‌ انبوه شدن مؤلفان است،‌ زمانی که خانه کتاب تصمیم گرفت،‌  تسهیلاتی برای نویسندگان ایجاد کند، ١٠ هزار نویسنده ثبت نام کردند که بسیاری از آن‌ها یک تا دو کتاب‌سازی داشتند. البته خانه کتاب در اقدامی مثبت برای یارانه بن کتاب نمایشگاه آمد، این مؤلفان را طبقه‌بندی کرد، براساس جوایزی که دریافت کردند‌، تعداد کتاب‌های منتشر شده و ... .

مهدوی‌راد تصریح کرد: چاره‌ای وجود ندارد، باید به سمت کیفی شدن حرکت کنیم،‌ این توجه به کمیت متأسفانه در کلیه ابعاد فرهنگی و پژوهشی دیده می‌شود‌. اکنون پژوهش‌های علمی ـ کاربردی در کشور که چند استاد می‌نشینند و امتیاز‌دهی می‌کنند‌، بدون مطالعه مقالات انجام می‌شود،‌ در نتیجه مشاهده می‌کنیم که یک مولف در مدت کوتاهی هشت مقاله تالیف می‌کند که حتی یکمقاله از آن‌ها پژوهشی نیست.

وی در پاسخ به برخی انتقادات مبنی بر اینکه در سه جلسه اخیر هیئت نظارت کتاب‌های ناشران دولتی خریداری شده است،‌ در صورتیکه گفته شده بود از ناشران دولتی خرید نمی‌شود،‌ گفت: قبل از این دوره اخیر شورای خرید، ما کتاب‌های دولتی‌ها را کمتر می‌خریدیم، در دولت نهم و دهم تصمیم گرفته شد، از دولتی‌ها خرید کنند‌، و باز در دولت یازدهم و دوازدهم تصمیم بر نخریدن شد. البته ما همان زمان هم استثنا داشتیم، اگر کتابی باشد که این کتاب را فقط ناشر دولتی چاپ کند، مثل برخی اسناد که در اختیار دولت است، ما آن را می‌خریم.

دبیر هیئت انتخاب و خرید کتاب افزود: برای نمونه دفتر تبلیغات اسلامی دو نشر دارد هر دو این ناشران برای گرداندن خود بودجه ندارند و خودگردان هستند. در بوستان کتاب گاهی کتاب‌هایی برای چاپ پیشنهاد می‌شود که ما معتقدیم بازار ندارد‌، بنابراین برای حوزه علمیه که انتشار این کتاب‌ها مهم است،‌ ارسال می‌کنیم تا بودجه چاپ آن‌ها را بدهد.

وی در پایان گفت: ای کاش روزی برسد که ما در نمایشگاه کتاب برایمان مهم نباشد چه اندازه کتاب عرضه می‌شود،‌ به جای این صدها هزار کتاب٥٠ کتاب خوب و خواندنی عرضه شود،‌ ما را بس است،‌ اگر خرید می‌شود،‌ از این‌ها خرید شود و... باید به سمت کیفی شدن حرکت کنیم‌، دوران کمی بودن به سر آمده است.