بزرگ‌ترین سرمایه‌های توسعه‌، پیشرفت و تعالی یک کشور، توسعه سطح علم و کتاب است
22/03/1398 22:48

مدیر عامل خانه کتاب در آیین بزرگداشت حسین مسرت در سومین برنامه عصر کتاب استانی در یزد با عنوان "کاریز فرهنگ" گفت: یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌های توسعه‌، پیشرفت و تعالی یک کشور، توسعه سطح علم و کتاب است؛ کشوری که این سرمایه را ندارد، امکان ندارد بتواند به خوبی از سرمایه‌های دیگرش استفاده کند.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، آیین بزرگداشت حسین مسرت در سومین برنامه عصر کتاب استانی با عنوان «کاریز فرهنگ» به همت موسسه خانه کتاب و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد و سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری یزد چهارشنبه ۲۲خردادماه با حضور نیکنام حسینی پور، مدیرعامل موسسه خانه کتاب، مجید جوادیان زاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، اکبر ایرانی مدیر عامل موسسه پژوهشی میراث مکتوب، علی اصغر دادبه استاد فلسفهٔ اسلامی و ادبیات عرفانی، سید سعید میرمحمد صادق پژوهشگر متون، احمد ترحمی معاون سیاسی امنیتی اجتماعی استانداری یزد، حسین مسرت پژوهشگر و نویسنده و جمعی از اهالی قلم در یزد برگزار شد.

حسینی پور در این آیین ضمن عرض سلام وادب به همه میهمانان و دوستداران کتاب، فرهنگ، فکر واندیشه در استان زرخیز و ادب پرور یزد، گفت: از همّت والای اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی وسایر نهادهای همکار، ازجمله شهرداری یزد وهمکاران خوب خودم در مؤسسة خانه کتاب که سومین عصر کتاب استانی را در یزد رقم زدند، تشکر می کنم. 
وی ادامه داد: از این‌که فرصتی پیش آمد تا در محضر شخصیت‌های فرهنگی عزیز و ادیب استان یزد، پایتخت کتاب ایران در این دوره از عصر کتاب‌ باشیم بسیار خوشحال و خرسندم‌؛ فرهیختگانی که توانسته‌اند در عرصه کتاب و کتابخوانی مؤثر بوده و این رخداد فرهنگی را برگزار کنند.استانی‌که شخصیت‌های فرهنگی بزرگی را پرورش داده و در‌ ایران تأثیرگذار بوده‌اند، ازوحشی بافقی تا فرخی یزدی‌، از میبدی یزدی تا حائری یزدی و از اسلامی ندوشن تا داوری اردکانی و فردید و از علی‌محمد کاردان تا علی اصغر دادبه و از شیخ عبدالکریم حائری یزدی تا محمدتقی مصباح یزدی وسید محمد خاتمی و از مهدی آذری یزدی تا ایرج افشار و حسین مسرّت و نویسندگان و مفاخر بی‌شمار دیگری که فرصت نیست همه را نام ببرم وهمچنین ابنیه فرهنگی‌ای نظیر کتابخانه وزیری تا کتابخانه الغدیر وغیره. تمامی این مفاخر و پیشینه تاریخی وتمدنی که در حوزه کتاب دارند و فضای همدلی وهمکاری بین مسئولان استان توانست پایتختی کتاب را ازآن خود کند.  

مدیر عامل خانه کتاب بیان کرد: جای بحث و تردید نیست که یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌های توسعه‌، پیشرفت و تعالی یک کشور، توسعه سطح علم و کتاب است؛ کشوری که این سرمایه را ندارد، امکان ندارد که بتواند به خوبی از سرمایه‌های دیگرش استفاده کند. 
این علاقه‌مندی به کتاب و نوشتار و کتابخوانی است که می‌تواند تمامی رده‌های سنی ما را برای آموزش و یادگیری بهتر آماده کند.  البته کیفیت نویسندگی و نوع نوشتار همواره مورد بحث بوده و اگر بگوییم، کیفیت بالاتر مطلوب نظر ماست، این سخنی نیست که به گزاف گفته باشیم یا مطالبه‌ای کرده باشیم که با واقعیت‌ها منطبق نباشد. چرا که حتماً ‌کتاب، به معنای پر کردن سطور اوراق نیست؛ اگر به این معنا باشد که هرکس اقدام به نوشتن کند بدون آن‌که به محتوای آن توجه کند و صرفا به کتابسازی بپردازد، قطعاً از هدف اصلی بازمانده‌ایم. 

وی با بیان اینکه  نویسندگی، رسانه و ابزاری از ارتباطات انسانی است که نمایانگر زبان و عواطف از طریق نوشتن یا ثبت علائم و نشانه‌ها‌ست، گفت: در بیشتر زبان‌ها، نویسندگی مکمل تکلّم یا زبان گفتاری است. نویسندگی خود یک زبان نیست بلکه شکلی از فناوری است که به عنوان ابزار به همراه جامعه انسانی توسعه داده شده است. نویسنده کسی است که از لغات نوشتاری به سبک‌ها و تکنیک‌های مختلف استفاده می‌کند، تا اندیشه‌های خود را منتقل کند. به قول معروف: «نویسندگان، مهندسان روح بشریت هستند.» 
بعضی نویسندگان می‌گویند: «نویسندگی یعنی به اشتراک‌گذاری! این بخشی از ذات انسان است که بخواهد مسائلی مانند افکار، ایده ها، عقاید را به اشتراک بگذارد‌.» 

حسینی پور با تاکید بر اینکه حمایت از نویسندگان و ارج نهادن به افکار، ایده‌ها و عقاید ایشان می ‏تواند انگیزه بیشتری برای ادامه قلم زدن در عرصه ادبیات‌، فرهنگ‌، تاریخ وغیره ‌بدهد، گفت:همان‌گونه که مقام معظم رهبری در پیامی به کنگره بین‌المللی بزرگداشت ابن شهرآشوب مازندرانی اذعان داشتند: «تکریم چهره‌های برجسته‌، موجب حرکت کشور به سمت قله‌های علمی می‌شود.» 
وی ادامه داد: مؤسسه خانه کتاب این مهم را به عنوان راهبرد کلان خود در سلسله برنامه‌های عصر کتاب قرار داده و همواره از اندیشمندان و فرهیختگان عرصه کتاب تقدیر کرده است‌. این مؤسسه در رویکردی جدید، نگاه خود را از تهران به استان‌های مختلف کشور برگردانده، تا ذخایر گرانسنگ و ظرفیت‌های فرهنگی آن‌ها را شناسایی و در سطح ملی معرفی کند؛ زیرا که تکریم فضیلت و فرزانگی و تجلیل از مفاخر فرهنگ وادب این سرزمین ریشه در سنت‌های کهن ملی و فرهنگ غنی اسلامی دارد. تکریم این مفاخر در حقیقت بازتولید سرمایه‌های اجتماعی و فرهنگی کشور است، که این روزها شاهد کاهش این سرمایه بزرگ هستیم.

مدیرعامل خانه کتاب بیان کرد: مفاخر وفرهیختگان ریشه‌های این سرمایه‌اند و اصحاب فرهنگ و هنر، ساقه‌ها وبرگ‌های این درخت تنومند هستند‌؛ نسل جوان و جدید ما می‌توانند با تکیه بر آن‌ها به قله‌های رفیع معرفت صعود کنند‌، بنابراین در زیست فرهنگی واخلاقی نیازمند افرادی مانند آقای مسرّت هستیم که نقش پلی ارتباطی میان نسل امروز و سرمایه‌های دیروز را برعهده دارند و جامعه برای بقای خود نیاز به این سرمایه‌های نمادین دارد .

حسینی پور اظهار کرد: خانه کتاب بسی خرسند است که در جمع شما دوستان، به تکریم و بزرگداشت استاد فرهیخته جناب آقای حسین مسرت بپردازد؛ استاد حسین مسرّت، ادیب، نسخه‌شناس، فهرست‌نگار و تاریخ‌پژوه؛ یکی از چهره‌های مانای استان یزد و یکی از هزاران خردمند فرزانه ایرانی است که توانسته افزون بر دانش‌اندوزی از بزرگان و مفاخر یزد، آثار سترگی در حوزۀ یزدشناسی از خود برجای بگذارد. بدون اغراق حدود و ثغور این حوزه از مطالعات اقلیمی و منطقه‌ای در ایران به‌عنوان یک رشتۀ علمی که آن را «یزدشناسی» می‌نامند، با آثار قلمی حسین مسرّت در زمینه‌های مردم‌شناسی، شناخت بادگیر و قنات، فرهنگ ‌عامه، گویش‌شناسی، تاریخ محلی، تصحیح دیوان‌های شعرا و غیره تعریف شده است. رشته‌ای که در پدید آمدن خود، وامدار کوشش‌های دیرپای استاد فقید ایرج افشار بوده است. طرفه آن‌که ایرج افشار پس از آن‌که چندی با آثار قلمی حسین مسرّت آشنا شد، در نخستین دیدار با او ابراز امیدواری کرد که از آیندۀ درخشان این حوزۀ مطالعاتی آسوده‌خاطر شده‌است و درباره وی چنین گفت: «با وجود این جوان، من آیندۀ روشنی را برای فرهنگ و تاریخ یزد می‌بینم.» 

وی ادامه داد: حسن ذوق و دقت‌نظر ایشان در انتخاب مجموعه‌ای دردانه از آثار نویسندگان برگزیده و مفاخر ادبی‌، فرهنگی وهنری این دیار، سبب شده تا میزان انس و الفت حسین مسرّت در نشر تاریخ فرهنگی یزد بیش از هر مسئله‌ای در آثار وی بارزتر باشد. ایشان اکنون نوعی اعتبار و آبرو برای شهر قنات و قنوت و قناعت‌، ایمان و علم و عمل‌، پرستش و دانش وکوشش و یکی از ذخایر فرهنگی دیار یزد است. محققان کتاب او را دوست، یار و همراه خود می‌دانند و خانه و کتابخانۀ او قبله آمال دوستداران کتاب است؛ زیرا که او خود به کتاب و دوست‌داران کتاب عشق می‌ورزد. 
مدیر عامل موسسه خانه کتاب با بیان اینکه کارنامۀ پژوهشی مسرّت بیش از شصت کتاب و ششصد مقاله را در برمی‌گیرد، گفت:این تعداد اثر از سوی استاد مسرت در چهل سال فعالیّت از 1357 تاکنون گردآوری، تألیف و تصحیح شده است؛ این نشان از همّت او و عشقی است که به این کار دشوار دارد. البته دامنۀ کوشش‌های حسین مسرّت به تاریخ و ادب و فرهنگ محدود نمانده و او یادگارهایی از خویش در راه شناساندن دقایق هنر و معماری اقلیم کویری یزد نیز بر جای گذاشته است. 
حسینی پور در پایان برای حسین مسرت از خداوند منّان سلامتی جسم و جان را آرزوم کرد و ابراز  امیدواری کرد همواره قلم حسین مسرّت در عرصۀ پژوهش و دانش همچون گذشته جریان‌ساز و یادگارآفرین باشد.