آمار نشر کتاب در فروردین ماه 1398 منتشر شد
28/03/1398 10:12

با انتشار فهرست کتاب‌های منتشرشده در فروردین ماه ۹8، 2هزار و 624 عنوان کتاب در کشور منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، آمار نشر کتاب نشان می‌دهد در فروردین ماه امسال تعداد 2هزار و 624 عنوان کتاب منتشر شده که در مقایسه با 3هزار و 350 عنوان کتاب در دوره زمانی مشابه سال گذشته، 22 درصد کاهش داشته است و تعداد کتاب های عمومی در بازه زمانی مورد مقایسه با کاهش 27درصدی روبه رو شده است.

از مجموع کل کتاب های منتشر شده در فروردین ماه 1398، موضوع ادبیات، کودک و کمک درسی به ترتیب با 580، 572 و 408 عنوان کتاب در صدر قرار دارند. در حوزه تالیف بیشترین تعداد کتاب ها به موضوعات کمک درسی، ادبیات و کودک اختصاص دارد و در حوزه ترجمه، موضوعات کودک، ادبیات و فلسفه در صدر قرار دارند.

ناشران تهرانی در فروردین ماه 1398، 2هزار و 452 عنوان کتاب منتشر کرده اند و سهم ناشران شهرستانی تنها 172 عنوان کتاب بوده است. بیشترین کتاب ‌های انتشار یافته در تهران و شهرستان به موضوع ادبیات و کمترین کتاب ‌های انتشار یافته در شهرستان به موضوع زبان و علوم طبیعی و در تهران به ریاضیات اختصاص داشته است.

همچنین، از مجموع 2هزار و 624 عنوان کتاب منتشر شده در فروردین ماه1398، هزار و 558 عنوان کتاب چاپ اول و هزار و 66 عنوان کتاب باز چاپ هستند که بیشترین آثار چاپ اول به موضوع کمک درسی و  بیشترین کتاب های باز چاپ به موضوع کودک اختصاص پیدا کرده است.

از نظر جغرافیای نشر، 93 درصد کتاب ها در تهران و 4 درصد در خراسان رضوی، یک درصد در البرز و 2 درصد در سایر استان‌ها شاهد انتشار کتاب هستیم.

تعداد کل کتاب ها در فروردین ماه سال جاری نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته کاهش 22درصدی را شاهد بود و این کاهش در تعداد کتاب های عمومی در بازه زمانی مورد مقایسه، 27 درصد و در تعداد کتاب های کودک و نوجوان 15درصد بوده است.

همچنین بر اساس این آمار، تعداد کتاب های کمک درسی در فروردین ماه سال 1398، کاهش 5درصدی را نسبت به فروردین ماه سال گذشته تجربه کرده است و میانگین شمارگان با کاهش 27درصدی از هزار و 481  نسخه به هزار و 87 نسخه رسیده است.

میانگین قیمت هر کتاب نیز در اولین ماه بهار 1398 با افزایش 36 درصدی از 17هزار و 407 تومان در فروردین ماه سال گذشته به 23 هزار و 711 تومان در فروردین ماه سال جاری رسیده است.

کتاب‌های منتشرشده در بازه زمانی یک‌ماهه فروردین ماه ۱۳۹7 از سوی 5هزار و 40 پدیدآورنده انتشار یافته که از این تعداد هزار و 519 نفر زن و مابقی مرد بودند. همچنین در همین دوره زمانی در سال ۹8 تعداد 3هزار و 400 پدیدآورنده فعالیت داشته‌اند که از این تعداد 2هزار و 136 نفر مرد و هزار و 264 نفر آن زن بودند.

در فروردین ماه 1398انتشارات چشمه، آوای نور، ماهواره، نسل نو اندیش، سازمان فناوری اطلاعات ایران، شرف زاده، آوای رها، بنیاد فرهنگ زندگی، فرانما و آنیما در فهرست پُرکارترین ناشر عمومی قرار گرفتند.

از جمله ناشران پرکار حوزه کودک در فروردین ماه سال جاری می‌توان به انتشارات قدیانی، پرتقال، شرکت انتشارات فنی ایران، هوپا، پلیکان، کتاب پرنده، به نشر، ذکر، افق و آبادیران اشاره کرد.

ناشرانی همچون مدرسان شریف، مدرسان برتر، اوج خرد، پیک گل واژه، چتر دانش، جنگل،  الگو، خط سوم، راه اندیشه و شرکت انتشارات فنی ایران در فهرست پُرکارترین ناشران آموزشی فروردین ماه سال جاری قرار گرفته‌اند.

از جمله کتاب‌هایی که در اول ماه بهار سال 1398توانستند در فهرست پرشمارگان ترین کتاب‌ها قرار بگیرند، می‌توان به «کتاب قرآن برای کودکان »از انتشارات ضریح آفتاب، «ایلیا، تولد یک قهرمان» از انتشارات ابراهیم، «بزرگترین فیل جهان» از انتشارات شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران، «تسلی بخشی های فلسفه» از انتشارات  ققنوس، «چمران مظلوم بود؛ خاطراتی از شهید مصطفی چمران» از انتشارات یا زهرا(س)، «برای خدا مخلص بود؛ خاطراتی از شهید محمد ابراهیم همت» از انتشارات یا زهرا(س)، «حضرت یار 2: خاطرات خود گفته حضرت آیت الله سید علی خامنه ای» از انتشارات یا زهرا(س)، «جادوی کار پاره وقت:رشد و موفقیت در بازاریابی شبکه ای» از انتشارات ذهن آویز، «نیروی حال» از انتشارات ذهن آویز و  «پروانه» از انتشارات افق  اشاره کرد.

گفتنی است از جمله علت های کاهش تعداد عناوین کتاب در فروردین 1398 می توان به تعطیلات بیش از دو هفته در ماه فروردین، برگزاری زودهنگام سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و نوسانات قیمت کاغذ در سال جاری اشاره کرد.