نیازمند فکر و اندیشه سلمان فارسی هستیم
15/07/1398 10:15

مدیرعامل موسسه خانه کتاب در آیین تجلیل از نویسندگانی که درباره سلمان فارسی نوشته‌اند، گفت: یکی از ویژگی های بارز سلمان، پاکدستی ایشان بود. در زمان کنونی ما به فکر و اندیشه سلمان فارسی نیاز داریم و باید او را به جوانان بشناسانیم که الگوی بسیار خوبی در همه عرصه‌هاست.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، آیین تجلیل از نویسندگانی که درباره سلمان فارسی نوشته‌اند با عنوان «سلمان؛ زلال چون مهتاب» یک شنبه(14 مهرماه)  با حضور نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب، حجت‌الاسلام والمسلمین جواد محدثی و جمعی از نویسندگان در سرای کتاب برگزار شد.

در ابتدای این آیین، نیکنام حسینی‌پور ضمن تسلیت شهادت امام حسن مجتبی (ع) و سالروز وفات سلمان فارسی، سلمان فارسی را مشاوری امین برای پیامبر اکرم(ص) در حوزه های مختلف به ویژه در جنگ خندق دانست و گفت: سلمان نقش مؤثری در حفظ اسلام و هویت آن در زمان حیات پیامبر و بعد از رحلت  ایشان در حوزه حفظ داشت. حضرت سلمان می‌فرمایند در آینده مسلمانان به سمت حدیث می‌روند لذا قرآن قابل تحریف نیست اما حدیث مورد تحریف قرار خواهد گرفت. 

مدیرعامل موسسه خانه کتاب با بیان اینکه یکی از ویژگی های بارز سلمان، پاکدستی ایشان بود، گفت: در زمان کنونی ما به فکر و اندیشه حضرت سلیمان لازم داریم و باید او را به جوانان بشناسانیم که الگوی بسیار خوبی در همه عرصه‌هاست.  وقتی در زمان زمامداری او در مداعن سیل رخ می‌دهد او تمام وسایلش را در یک بقچه کوچک جمع می‌کند و سپس به کمک مردم می‌رود.

وی در پایان گفت: امیدوارم با برگزاری این برنامه ها بتوانیم حوزه فکری سلمان را بهرت بشناسیم و در آینده برنامه ها و مراسم های بهتری از سوی نهادهای مختلف برای این شخصیت بزرگ برگزار شود.

در ادامه این آیین، کاشانی مدیر نشر پرتوی فرهنگ گفت: در قرآن کریم هر آیه‌ای شأن نزولی دارد، علت نزول برخی از این آیات نیز سلمان بوده است. خداوند از طریق  جبرئیل به ایشان سلام می‌رساند و به او علم لدنی و حکمت داد. می‌توان گفت سیمرغ تمثیلی از سلمان است. سلمان خانه آرام خود را ترک کرد و لباس عافیت از تن درآورد و آتش‌بال دل به حوادث شمرد. می‌دانست چه می‌خواهد و شجره طیبه اسلام را با ایران پیوند داد. باید سپاسگزار خداوند باشیم و این شخصیت را پاس بداریم. این گام اول است که همایشی در شناخت سلمان محمدی داشته است و باید کسانی را که سال‌ها در این مرز و بوم درباره این شخصیت قلم زده‌اند را ارزش نهیم.

وی گفت: این همایش گام اول درباره سلمان فارسی است. امیدواریم خداوند توفیق دهد تا بتوانیم گام‌های بعدی آن را برداریم. پرداختن به سلمان فارسی مسولیتی است که برعهده همه ماست و باید حقمان را درخصوص این نشانه هویت‌مان ادا کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین جواد محدثی، نویسنده کتاب «سلمان فارسی» نیز در در ادامه این مراسم گفت:  بزرگترین و با فضیلت ترین صحابه پیامبر ایرانی است و به این آب و خاک تعلق دارد. یکی از علمای لبنانی در جایی به تاثیرگذاری های سلمان فارسی در دین اشاره می کند و از ما ایرانی ها گله دارد که آنگونه که شایسته است حق او را ادا نکرده ایم. با این وجود، روز گذشته، تندیس سلمان فارسی به‌ دلیل اینکه زادگاهش در منطقه خوراسگان و جی بوده، این تندیس در میدان امام خمینی که از میدان‌های اصلی خوراسگان واقع در منطقه ۱۵ شهرداری اصفهان است، نصب شد.

وی افزود: در ماجرای جنگ خندق که در سال پنجم هجری رخ داد، به پیشنهاد سلمان، پیرامون شهر خندق کندند. هر گروهی می‌خواست سلمان با آن‌ها باشد؛ مهاجران می‌گفتند: سلمان از ما است. انصار می‌گفتند: او از ما است. پیامبر (ص) فرمودند: «سلمان منا اهل‌البیت، سلمان از اهل‌بیت ما است». این نسبت، سببی و نسبی نبوده، بلکه به این معنی بود که خط فکری سلمان با اهل بیت(ع) یکی است و همین جایگاه ایجاب می‌کند که ما ایرانیان به زیارت وی برویم.

محدثی ادامه داد: یکی از ویژگی‌های سلمان، استواری در حمایت از اهل بیت(ع) است و در روایات متعددی آمده است که در زمان پیامبر(ص)، بسیاری غیر از سلمان، ابوذر، مقداد و عمار مسیر دیگری را رفتند. همچنین سلمان در حقیقت‌جویی الگوی خوبی برای همه مسلمانان است. سلمان یک الگوی مناسب برای همه ماست که دنبال حقیقت باشیم.

وی تصریح کرد: سلمان فارسی نقش‌های زیادی را در عرصه‌های مختلف داشته است و امیت پیامبر و اسلام در همه حوزه ها بود، ساده زیست بود و به مسائل مردم رسیدگی می کرد.  سلمان باید برای همه ما الگو باشد. بنابراین جایگاه او نشان می‌دهد که باید توجه بیشتری به خط فکری و اندیشه سلمان فارسی داشته باشیم، زیرا در بزرگداشت این شخصیت خیلی کوتاهی کرده‌ایم.

 عباس ملکی از یگر سخنرانان حاضر در این آیین گفت: زمانی که این کتاب را نوشتم طرح کتاب بسیار نوجوانانه بود و وقتی به تهران آمدم ناصر ایرانی از این کتاب بسیار استقبال کرد. این کتاب به زبان ها آذری، قزاقی و خط سیرلیک برای تاجیک‌ها منتشر شد و کماکان در دست انتشار است.

ناهید طیبی نویسنده کتاب «سلمان حقیقت جاویدان» نیز در این آیین گفت: شخصیت سلمان فارسی از دو جهت قابل بحث است؛ یکی کشف حقایق درون تاریخ است که این افراد در دل تاریخ بودند و فضایی داشتند و خود را به منصه ظهور گذاشتند. به خصوص حضرت سلمان که خیلی خاص است. حضرت سلمان مسیری را رفت که هر انسانی باید طی کند و زحمت‌های بسیاری بکشد تا به کمال رسید و از این حیث شخصیت سلمان یک الگو است و باید به عنوان یک مدل به جوانان معرفی کرد.

وی  ادامه داد: در پژوهشم سعی کردم مخاطب با شخصیت مختلف سلمان ارتباط برقرار کند. در این کتاب سعی کردم ویژگی‌های خاص از زندگینامه خودنوشت سلمان و از منابع متقدم استفاده کنم. در منابع تاریخی علاوه بر اتوبیوگرافی سبک زندگی آن زمان را ثبت کرده بود و من توانستم بر آن اساس حضرت سلمان را تعریف کنم و اوج کتاب آنجایی است که سلمان از عمق رابطه پیامبر (ص) و حضرت علی (ع) سخن می‌گوید.

این نویسنده با بیان اینکه در بین تاریخ‌نگاری جای تک‌نگاری خالی است، گفت: کتب تراجم زیاد داریم که مجموعه‌ای از صحابه را کار کرده‌اند ولی تک نگاری‌ها بسیار محدود است. امیدواریم در این همایش و دورهم‌اندیشی‌ها به این موضوعات بیشتر پرداخته شود.

در ادامه نصرالله قادری مولف کتاب «ناله‌های عشق» با بیان اینکه سلمان فارسی شناخته‌ترین ناشناخته تاریخ اسلام است، گفت: زمانی در گذشته یک کانال تلویزیونی خارج از ایران سلمان را ایران‌فروش معرفی کرد. آن زمان سید مهدی شجاعی از من خواست که درباره سلمان رمانی بنویسم که این رمان با عنوان «با ناله‌های عشق» منتشر شد که از سه روایت زندگی سلمان را روایت کرده است؛ از لحظه مرگ تا زندگی سلمان در این کتاب آمده است. از مهم‌ترین نکات این است که ما ایرانی‌ها هرگز آتش‌پرست نبوده‌ایم. تصویری که اعراب از ما دارند ما بت‌پرست هستیم.

وی ادامه داد: تصویری که در شاهنامه ارائه می‌شود اهریمن همیشه در مقابل اهورامزدا قرار می‌گیرد و همواره خداوند منبع عشق است. هنر از دل آیین و دین زاده شده است و ما رمان‌های بزرگ در تاریخ داریم و ما به عنوان کسانی که می‌نویسیم کاری کنیم که محصول نتیجه باشد.

در ادامه،  حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم پاک‌نیا مولف کتاب «ویژگی‌های سلمان فارسی» در توضیحاتی درباره این اثر بیان کرد: این اثر در 15 فصل به ویژگی‌های اخلاقی سلمان فارسی می‌پردازد. در این اثر حضرت سلمان را به عنوان یک الگو به جوانان معرفی می‌کنیم. در این کتاب از 326 منبع مختلف درباره حضرت سلمان استفاده شده است.

این مولف ادامه داد: دانستن زندگی کسانی که در مسیر پیامبر اکرم (ص) گام برداشته‌اند برای مسلمانان واجب است. یکی دیگر از نکاتی در کتاب آمده این است که همنشینی با خوبان، مایه آرامش است. در مجموع حضرت سلمان ولایت‌مدار، باتقوا و سیاست‌مدار بود.

حسین دوستی نویسنده کتاب «سلمان فارسی از صحابه پیغمبر (ص)» با انتقاد از اینکه کتاب‌هایی که درباره زندگی سلمان فارسی نگارش شده‌اند تبلیغ خوبی نداشته‌اند، گفت: در این همایش کتاب‌های خوبی معرفی شد و تأسف است این همه زحمت چرا بازتکثیر نمی‌شود و در فضای مجازی و نسل جوان از آن بی‌خبرند.

این پژوهشگر با انتقاد بسیار از تبلیغ برای کتاب «ملت عشق» نوشته الیف شافاک گفت: این کتاب را در کتابفروشی‌های زیادی دیدم که آن را تبلیغ کرده‌اند. جالب است که این کتاب خواننده بسیار دارد. حال سوال است که چرا کتابفروشان به جای این کتاب‌ها زندگی سلمان را عرضه نمی‌کنند.

 

دوستی با تأکید بر اینکه مدیریت سلمان فارسی، مدیریتی استاندارد بوده است، افزود: مدیریت سلمان فارسی تحت تأثیر مدیریت حضرت محمد (ص) و حضرت علی (ع) است و مدیران جوان کشورمان می‌توانند از این مدیریت الگوبرداری کنند. جا داشت نهادهای قرآنی در همایش‌های مختلف به سلمان‌شناسی و سلمان‌پژوهی بپردازند.

در ادامه، محمدرضا ترکی شاعر، پژوهشگر و نویسنده کتاب «پارسای پارسی (سلمان فارسی به روایت متون فارسی)گفت: اتفاق بسیار مبارکی است که ایرانیان به زیارت عتبات عالیات می‌روند اما متأسفانه زیارت مرقد سلمان در برنامه‌های زیارتی ما نیست که ای کاش این موضوع به صورت جدی مطرح و به یک فرهنگسازی تبدیل شود.

وی بیان کرد: داوود میرباقری در حال ساخت سریالی برای سلمان فارسی است که این اتفاق ملی است فردی که آثار شاخصی در کارنامه خود دارد به سراغ ساخت زندگی نخستین مترجم قرآن رفته است تا ما با یک سلمان واقعی آشنا شویم.

در ادامه این مراسم، تعدادی از نویسندگان که کتابی درباره سلمان نوشته بودند اهدای هدایایی تجلیل و قدردانی شد.