آرشیو گزارش ها [تعداد گزارش ها : 1674]

اسلامی ندوشن در قلمرو شاهنامه‌شناسی و فردوسی‌شناسی، چهره برجسته و بزرگی است

اسلامي ندوشن در قلمرو شاهنامه‌شناسي و فردوسي‌شناسي، چهره برجسته و بزرگي است

محمدجعفر یاحقی گفت: بخشی از حیات علمی و فرهنگی محمدعلی اسلامی ندوشن، متوجه شاهنامه و فردوسی بود. استاد، در قلمرو شاهنامه‌شناسی و فردوسی‌شناسی، چهره برجسته و بزرگی است و نگاهی به این موضوع داشت که پیش از آن کمتر دیده می‌شد. پیشتر، همه یک‌بُعدی به شاهنامه نگاه می‌کردند.

متن کامل »

فعالان حوزه کتاب برای آموزش و تقویت تولید محتوا برنامه ریزی کنند

فعالان حوزه كتاب براي آموزش و تقويت توليد محتوا برنامه ريزي كنند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با اهالی کتاب، نشر و ادبیات گفت: باید دسترسی عادلانه و عمومی به کتاب را فراهم کنیم؛ جمع فرهیخته کنونی باید تولید محتوا را آسیب‌شناسی کند. در این خصوص به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و خادم همه اهالی فرهنگ با همه وجودم در خدمت نویسندگان، ناشران و انجمن‌ها هستم تا با کمک هم حوزه آموزش را در کشور تقویت کنیم.

متن کامل »

در «داستان کوچک» حرف‌های زیادی برای گفتن داریم

در «داستان كوچك» حرف‌هاي زيادي براي گفتن داريم

احسان عباسلو گفت: آنقدر که ما شرقی‌ها در قالب «داستان کوچک» حرف برای گفتن داریم و به‌نوعی حق مالکیت داریم، غرب ندارد. تاریخچه داستان کوچک را که نگاه می‌کنیم، چه از زمان حضرت رسول (ص) و چه بعد از ایشان، ما در این حوزه کلی حرف برای گفتن و نظریه داریم و متأسفانه چیزی که نداشتیم نظریه‌پرداز بوده است.

متن کامل »

کتاب‌های خوب می‌توانند تاریخ انقلاب را به‌درستی روایت کنند

كتاب‌هاي خوب مي‌توانند تاريخ انقلاب را به‌درستي روايت كنند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امروز ما در جهاد تبیین قرار داریم، موضوعی که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در چند ماه اخیر بیش از ۴۰ تا ۵۰ مرتبه به آن پرداختند. در این سیل ویرانگر تحریف، کتاب‌های خوب می‌توانند تاریخ انقلاب را به‌درستی روایت کنند و مانع از تحریف تاریخ از سوی جریان‌های معارض شوند.

متن کامل »

در ادبیات فارسی نیاز جدی به نظریه‌پردازی داریم

در ادبيات فارسي نياز جدي به نظريه‌پردازي داريم

مهدی حیدری گفت: در رشته ادبیات فارسی، نیاز جدی به نظریه‌پردازی داریم، چیزی که استادان ما کمتر به آن توجه می‌کنند و ما را بیشتر وادار به خوانش متون ادبی می‌کنند. مهدی محبتی در «قرن‌های بی‌زمان» به سمت نظریه‌پردازی حرکت کرده است.

متن کامل »

یکی از جلوه‌های جهاد تبیین کتاب است

يكي از جلوه‌هاي جهاد تبيين كتاب است

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در آیین پایانی«سی‌ونهمین جایزه کتاب سال و بیست‌ونهمین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران» با اشاره به این‌که یکی از جلوه‌های جهاد تبیین کتاب است، عنوان کرد: کتاب در روشنگری آنچه که باید برای نسل‌ها و عصرها در خصوص مسائل مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی صورت بگیرد نقش مهمی دارد؛ روشنگری نسبت به رویدادها، نسبت به کسانی که می‌خواهند حق را باطل و باطل را حق جلوه دهند؛ کتاب نقش مهمی در جهاد تبیین دارد.

متن کامل »

نظامی گنجوی متعلق به تمدن ایران است

نظامي گنجوي متعلق به تمدن ايران است

یاسر احمدوند در شب شعر «گنج نظامی» نظامی گنجوی را متعلق به تمدن ایران دانست و گفت: ذکر نام بزرگان ارزشمند است و باید تلاش کنیم به‌صورت مستمر از آن‌ها یاد کنیم. خواندن اشعار و آثار ارزشمند فارسی مغتنم است و باید آن‌ها را ترویج و اشاعه کرد.

متن کامل »

بیان زبان فارسی در قالب شعر به آن قوام داده است

بيان زبان فارسي در قالب شعر به آن قوام داده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین پایانی شانزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر با اشاره به این‌که شعر و ادبیات فارسی از مهم‌ترین مقومات هویت ملی ما ایرانیان است، بیان کرد: آنچه زبان فارسی را قوام داده، استحکام بخشیده و ترویج کرده بیان آن در قالب شعر است که این شعر از موهبت‌های جامعه ایرانی است و شعرای ما همواره در زمره حکیمان، فلاسفه و عرفای بزرگ بوده‌اند.

متن کامل »