آرشیو گزارش ها [تعداد گزارش ها : 1627]

تلاش برای خلق اثری جامع درباره زندگانی امام علی (ع)

تلاش براي خلق اثري جامع درباره زندگاني امام علي (ع)

محمد جواد گودینی در نشست «اسوه رادمردی: تاملی بر زندگی و سیره امام علی (ع)» گفت: کتاب جامعی که حاوی مطالب گوناگون درباره زندگی حضرت علی(ع) باشد وجود نداشت که از ابعاد مختلف به زندگی آن حضرت پرداخته شده باشد و جای این اثر در کتابخانه‌ها خالی بود. تلاش بر این بود که کتابی جامع حاوی نکات مهم درباره زندگانی امام علی (ع) از نظر حدیثی و روایی و تحلیل حوادث و حتی بحث‌های عرفانی و نقش امام در گسترش نکات دینی مطرح شود.

متن کامل »

برخی اشتباهات ترجمه، مشکلات جبران ناپذیری به بار می‌آورد

برخي اشتباهات ترجمه، مشكلات جبران ناپذيري به بار مي‌آورد

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی مهدوی‌راد در نشست نقد و بررسی کتاب «قرآن و نخستین ادوار تفسیری شیعه امامیه» گفت: ترجمه از زبان مبدأ به مقصد کار سنگینی است و درست است که مترجم کارش انتقال محتوای کتاب از مبدأ به مقصد است و مترجم می‌تواند صرفاً کتاب را ترجمه کند و با درست یا نادرست بودن محتوا کاری نداشته باشد، اما باید توجه کنیم که همیشه کتاب را متخصصان نمی‌خوانند و برخی اشتباهات، مشکلات جبران ناپذیری به بار می‌آورد.

متن کامل »

پوشاک زنان به سمت یکسان‌سازی و تبعیت ناشی از صنعت مد رفته است

پوشاك زنان به سمت يكسان‌سازي و تبعيت ناشي از صنعت مد رفته است

مریم رفعت‌جاه با اشاره به این که پوشاک زنان به سمت یکسان‌سازی و تبعیت ناشی از صنعت مد و بازارهای آن رفته است، اظهار کرد: بعید می‌دانم این امر دلالت سیاسی داشته باشد. زنان در بازارهای مصرف، مصرف‌کننده هستند و در آماج تبلیغات نیز از آن‌ها استفاده می‌شود. رسالت ماست که با توجه به شرایطی که داریم و با مدهای فراوانی که مواجه هستیم بتوانیم پوشش زنان را در عرصه صدا و سیما نشان دهیم.

متن کامل »

کتاب محور اصلی نقطه بنیادین روابط بین‌الملل است

كتاب محور اصلي نقطه بنيادين روابط بين‌الملل است

در نشست «نقش کتاب در دیپلماسی نوین و روابط بین‌الملل» مطرح شد که هرجامعه‌ای کتاب بخواند دیپلماسی تاثیرگذارتری دارد و کتاب محور اصلی نقطه بنیادین روابط بین‌الملل است و زمینه نظریه‌پردازی توسط نظریه‌پردازان را ایجاد می‌کند.

متن کامل »

غفلت از پژوهش و نقد صدمات بسیار بزرگی را بر بدنه ادبیات وارد کرده است

غفلت از پژوهش و نقد صدمات بسيار بزرگي را بر بدنه ادبيات وارد كرده است

احمد شاکری در مراسم رونمایی از کتاب «شناخت‌نامه ادبیات پایداری» گفت: اگر هندسه‌ای معرفتی برای ادبیات داستانی طراحی کنیم، اضلاع مختلف دارد که یکی از اضلاع پژوهش است و ضلع‌های دیگر شامل آموزش، نقد، تولید و ... است در طول تاریخ ادبیات داستانی پس از انقلاب توجه و تمرکز ما نوعاً متوجه تولید و آفرینش بوده است. ما از دو رکن پژوهش و نقد غافل بوده‌ایم و این غفلت صدمات بسیار بزرگی را بر بدنه ادبیات ما وارد کرده است.

متن کامل »

کتاب «عیار تمدنی جمهوری اسلامی ایران» معرفی و بررسی شد

كتاب «عيار تمدني جمهوري اسلامي ايران» معرفي و بررسي شد

کتاب «عیار تمدنی جمهوری اسلامی ایران» به مناسبت بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی شنبه ۱۸ بهمن در خانه کتاب و ادبیات ایران معرفی و بررسی شد. در این نشست محمدرضا بهمنی و رسول نوروزی ارائه‌دهندگان و محمدهادی فلاح‌زاده، رضا عیسی‌نیا به عنوان منتقد سخنرانی کردند.

متن کامل »

دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی مستند شود

دستاوردهاي نظام جمهوري اسلامي مستند شود

مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری قدر ولایت گفت: باید دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی مستند شود و خود حضرت امام بارها تاکید کردند که پیشرفت‌ها قابل ملاحظه است و از کسانی که این دستاوردها را کوچک جلوه کرده‌اند انتقاد کرده‌اند. دستاوردهای انقلاب اگر مطرح شود برکاتی دارد زیرا دشمنان در جنگ می‌‌خواهند بگویند نظام جمهوری اسلامی کارآمد نیست زیرا در جنگ اراده ملتی پیروز است که تا آخر این انگیزه را حفظ کند.

متن کامل »

کتاب «بازخوانی آراء فوکو پیرامون انقلاب اسلامی» معرفی و بررسی شد

كتاب «بازخواني آراء فوكو پيرامون انقلاب اسلامي» معرفي و بررسي شد

به مناسبت بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی کتاب «بازخوانی آراء فوکو پیرامون انقلاب اسلامی» شنبه ۱۸ بهمن با حضور محمد میلانی به عنوان منتقد جلسه، مریم نوتاش، مترجم و محمد آسیابانی دبیر نشست در خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد.

متن کامل »

نشست «خاطرات مکتوب آزادگان در ایام الله دهه فجر» برگزار شد

نشست «خاطرات مكتوب آزادگان در ايام الله دهه فجر» برگزار شد

در این نشست سخنرانان به موضوع تئاتر در دوران اسارت پرداختند و اجرای نمایش در این دوران تلخ را راهکاری برای رهایی از فشارهای روانی در اردوگاه‌های عراقی می‌دانستند. اسرای هنرمند، تئاتر در دوران اسارت را از نظر ساختاری به سه بخش تاریخی، طنز و درام تقسیم می‌کردند و از نظر اجرا نیز به دو بخش آسایشگاهی و اردوگاهی تنظیم می‌شد

متن کامل »

جلد‌های بعدی کتاب به همسران مدافعان بپردازد

جلد‌هاي بعدي كتاب به همسران مدافعان بپردازد

شعرباف‌چی در نشست معرفی کتاب «تحلیلی بر سیاستگذاری‌های اجتماعی ناظر بر همسران شهدای دفاع مقدس بیان کرد: امیدوارم این کتاب با بحث همسران مدافعان حرم ادامه یابد به دلیل اینکه مظلومیت همسران مدافع حرم بیشتر است و تکریمی که از خانواده‌های همسران شهدا می‌شد در مدافعان حرم انجام نشده است.

متن کامل »