آرشیو گزارش ها [تعداد گزارش ها : 1638]

تنها راه تعریف تئاتر ملی از راه باریک تعزیه است

تنها راه تعريف تئاتر ملي از راه باريك تعزيه است

احمد جولایی در نشست «هویت ملی در ادبیات نمایش‌های آیینی انقلاب و دفاع مقدس» با بیان این‌که به نظر من تنها راه تعریف تئاتر ملی از همین راه باریک و کوچک تعزیه است، گفت: از این رو که تعزیه تنها گونه نمایشی ایرانی است که پنج خصیصه‌ای که باید تئاتر به معنای اخص داشته باشد را دارد.

متن کامل »

عکس‌های کتاب «عشایر لُر؛ بختیاری و لرستان» گوشه‌ای از زندگی عشایر است

عكس‌هاي كتاب «عشاير لُر؛ بختياري و لرستان» گوشه‌اي از زندگي عشاير است

علیرضا فرزین در نشست معرفی و بررسی کتاب «عشایر لُر؛ بختیاری و لرستان» گفت: نگاه من به عکس، تصویر صرف نیست بلکه من هر عکس را داستانی از واقعیت می‌دانم. در این کتاب، عکس‌هایی را کنار هم چیده‌ام که گوشه‌ای از زندگی عشایر است و همه زندگی آن‌ها نیست.

متن کامل »

با شکل‌گیری انقلاب، جوانان به هویت خود برگشتند

با  شكل‌گيري انقلاب، جوانان به هويت خود برگشتند

محسن سلیمانی فارسانی در نشست «بررسی گذشته و آینده هویت ملی در ادبیات نمایشی دفاع مقدس» مطرح کرد: در زمان پهلوی مسئله تجدد مطرح بود و این رژیم تلاش می‌کرد جوانان را به سمت از خود بیگانگی سوق دهد اما باز زمانی که انقلاب در حال شکل‌گیری بود جوانان به هویت خود برگشتند؛ درواقع آن هویت نهادینه و در خون، روح و جان جوانان ریشه‌دار بوده و انقلاب شکوهمند اسلامی شکل گرفت.

متن کامل »

اندیشه و تفکر نطفه اصلی یک اثر فاخر در تئاتر است

انديشه و تفكر نطفه اصلي يك اثر فاخر در تئاتر است

کوروش زارعی در نشست «بررسی مولفه‌های آثار فاخر در ادبیات نمایشی دفاع مقدس» عنوان کرد: نطفه اصلی یک اثر فاخر در تئاتر اندیشه و تفکری است که زائیده نویسنده و کارگردان است. من اثری را فاخر می‌دانم که در اصل و نطفه دارای تفکر و اندیشه والایی باشد؛ اگر چنین چیزی در آن وجود داشته باشد، اثر می‌تواند فاخر باشد.

متن کامل »

ادبیات دفاع مقدس فصل مشترک ادبیات و هنر ما است

ادبيات دفاع مقدس فصل مشترك ادبيات و هنر ما است

مهدی کاموس در نشست «ظهور و بروز هویت ملی در ادبیات داستانی دفاع مقدس» با اشاره به این‌که ادبیات در پارادایم روایت یکی از مباحث معرفتی است، اظهار کرد: ادبیات دفاع مقدس فصل مشترک ادبیات و هنر ما است که در طول تاریخ می‌توانیم سیر انسان ایرانی را به انسان انقلاب اسلامی و بعد انسان دفاع مقدس و پس از آن به سوی انسان تمدن نو ببینیم. بار همه این مسیر تاریخی و تداوم تاریخی را ادبیات دفاع مقدس هنوز به دوش می‌کشد.

متن کامل »

مهمترین هدف بازی‌پردازی مشارکت است

مهمترين هدف بازي‌پردازي مشاركت است

محسن سیفی در نشست معرفی و بررسی کتاب «بازی‌پردازی با رویکرد آنلاین» با اشاره به این که بازی‌پردازی یعنی استفاده از ساختار بازی در زمینه‌هایی که هدف‌شان سرگرمی نیست همچون بازاریابی و فروش، بیان کرد: هدف استفاده از ساختار بازی در بازاریابی و... این است که تعامل ما را با مشتری بهتر کرده و میان مشتریان رقابت ایجاد کند تا سود کسب و کار بیشتر شود. به نظر شخص بنده مهمترین هدف بازی‌پردازی مشارکت است.

متن کامل »

تحولات آیین‌های شیعی زیارت، پیش از «کامِلُ الزّیارات» رخ داد

تحولات آيين‌هاي شيعي زيارت، پيش از «كامِلُ الزّيارات» رخ داد

حامد خانی با اشاره به این‌که اگر کسی «کامِلُ الزّیارات» را بخواند متوجه می‌شود که تحولات در فرهنگ اسلامی و شیعی پس از این اثر جزئی به نظر می‌رسد، مطرح کرد: گویی هر اتفاقی که قرار بود رخ دهد تا پیش از این اثر ابن قولویه افتاده است و اگر ما بخواهیم بدانیم چه تحولاتی پشت سر گذاشته شده تا آیین‌های شیعی زیارت شکل گرفتند باید جواب سوال خود را در قبل از آثار ابن قولویه جستجو کنیم.

متن کامل »

زبان فارسی رمز وحدت بین اقوام ایرانی است

زبان فارسي رمز وحدت بين اقوام ايراني است

حسن ذوالفقاری با بیان این که زبان فارسی تمام هویت و دارایی ماست درباره اهمیت زبان فارسی در داخل و خارج از ایران عنوان کرد: زبان فارسی رمز وحدت بین اقوام ایرانی است. زبان فارسی معیار ارتباطی ما است همچنان که چندین قرن این زبان معیار ارتباط مردم در شبه قاره هندوستان بود.

متن کامل »

توجه به معنویت به معنای کنار گذاشتن علم نیست

توجه به معنويت به معناي كنار گذاشتن علم نيست

در نشست معرفی و بررسی کتاب «معنویت علوی و دنیای امروز» مطرح شد که توجه به معنویت بدین معنا است که مسائل معنوی فراتر از مسائل مادی است بنابراین بی‌توجهی به معنویت به منزله مثله کردن حقایق است. در جامعه غربی می‌بینیم که چه آشفتگی وجود دارد، اما دین اسلام و مذهب تشیع و به‌ویژه معنویت علوی فراتر از معنویت مادی است و این معنویت همراه با عقلانیت است.

متن کامل »