تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۱۰ | شناسه مطلب : ۱۸۳۹۴ | تعداد بازدید :

شماره جديد فصلنامه «نقد كتاب كودك و نوجوان» منتشر شد

با سردبیری سید علی کاشفی خوانساری؛

شماره جدید فصلنامه «نقد کتاب کودک و نوجوان» منتشر شد

شماره ۱۹ و ۲۰ فصلنامه «نقد کتاب کودک و نوجوان» با تصویری از عباس عبدی، نویسنده کودک و نوجوان، منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب؛ نوزدهمین و بیستمین شماره فصلنامه «نقد کتاب کودک و نوجوان» ویژه پاییزه و  زمستان ۱۳۹۷ از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد.
 
سیدعلی کاشفی خوانساری در سرمقاله شماره ۱۹ و ۲۰ فصلنامه «نقد کتاب کودک و نوجوان» با عنوان «پیشنیازی به نام پرسش» نوشته است: «در یک نقد، تنها پاسخ‌های منتقد نیست که ارزش نهایی نوشته او را روشن می‌کند. بلکه بخش مهمی از تاثیر، کارآیی، مقبولیت و توفیق نقد، مرهون و مربوط به پرسش‌هایی است که برای نقد طرح شده است.

 مشکل نقد ادبیات کودک و نوجوان با فقدان پرسش‌های بومی و کارآمد و گرفتار آمدن در چنبره پرسش‌هایی است که کوچکترین پیوندی با اکنون حیات ما و ادبیات ما ندارد. گرچه ادبیات، مفهومی فراتر از زمان و مکان است، برای همین ما امروز هم آثار هومر و ازوپ را دوست داریم و می‌فهمیم و می‌طلبیم.

داستان های شکسپیر و اشعار مولوی و آثار گوته و تاگور و لورکا خوانندگان و خواهندگانی فراتر از حوزه های جغرافیایی و سیاسی دارند. با این حال پرسش هایی که منتقدان ادبیات کودک در تاریخ و یا جغرافیای دیگری برای نگارش نقدهای خود پی افکنده اند، الزاما در زمان و مکان دیگری پرسش هایی معقول، مقبول و منظورنیستند.»


در این شماره، نوشتار و گفتارهایی به قلم منتقدانی چون  مهدی ابراهیمی لامع، حسن پارسائی،  پری رضوی، شهناز آزادی، فاطمه سرمشقی، مریم صفاهانی،  مائده سادات دربندی، پوپک نیک طلب، سید علی کاشفی خوانساری و مهدی رجبی و... به چاپ رسیده است.  
 
در بخش «نقد داستان تالیف» این شماره از فصلنامه «نقد کتاب کودک و نوجوان» مقاله هایی «با عطر و بویی تاریخی و طعمی خنده دار/خورشید توی بشقاب اژدها»، «حادثه واری یا واقع گرایی/ داستان انتقام» و «بیماری، غربت، همدلی/ قناری من، قناری تو» آمده است.

دو مقاله «نوجوان پارسی و پیرکودکی پاریسی» و «ایروکانجی و بیست و سه نیش در هر پنج ثانیه» نیز در بخش «نقد داستان ترجمه» منتشر شده اند.

مقاله «معماری در تعامل با کودک و نوجوان/آسمان خراش ها» تنها مقاله ای است که در بخش «نقد آثار غیرداستانی» پیش روی خوانندگان قرار گرفته است.

همچنین، گزارش وضعیت ویراستاری در ادبیات کودک و نوجوان با عنوان «مسیری دشوار و ضروری» در بخش  «نقد شفاهی» چاپ شده است.


گفتنی است؛ نسخه الکترونیکی نخستین شماره فصلنامه نقد کتاب«حکمت» در سایت خبرگزاری کتاب ایران به نشانی ibna.ir قابل دریافت است.


شماره نوزدهم و بیستم فصلنامه نقد کتاب کودک و نوجوان به مدیر مسئولی نیکنام حسینی‌‌پور در ۱۹۲ صفحه به شکل کاغذی و دیجیتال، با تصویری از عباس عبدی، نویسنده کودک و نوجوان، انتشار یافته است


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *