تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ | شناسه مطلب : ۲۰۸۴۵ | تعداد بازدید :

«نشر كتاب و تمدن» منتشر شد

از سوی خانه کتاب؛

«نشر کتاب و تمدن» منتشر شد

کتاب «نشر کتاب و تمدن» نوشته عبدالحسین آذرنگ از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، در کتاب «نشر کتاب و تمدن» چگونگی پیدایش نشر جدید در عصر نوزایی در سده 15میلادی/9 قمری و تکوین و تحول آن در عرصه جهانی تا روزگار ما به زبانی غیرفنی توضیح داده شده است.

«پیدایش نشر چاپی: زمینه‌ها و تاثیرها»، «پیامدها و واکنش‌ها در عصر پسانوزایی»، «پیشگامان در عرصه نشر»، «تاثیرها بر نشر و تاثیرگذارها»، «عصر جدید و فصلی تازه در نشر(1)»، «عصر جدید و فصلی تازه در نشر(2)»، «جنبش روشنگری و نشر»، «نشر در سده 18م»، «سلسله تحولات دیگری در نشر»، «نشر در سده 19م»، «رویدادهای تاثیرگذار بر نشر سده 19م»، « ادبیات در سده 19م»، «نشر انگلستان و فرانسه در سده 19م»، «نشر سده 19م در چند کشور دیگر»، «نشر در سده 20م»، «چند رویداد و جنبه تاثیرگذار»، « وضعیت نشر در چند کشور» و...از جمله بخش‌های کتاب «نشر کتاب و تمدن» را تشکیل می‌دهند.

نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب در مقدمه این کتاب نوشته است:« تاثیر دو سویه نشر و تمدن بر کسی پوشیده نیست. بررسی‌ها نشان می‌دهد که همواره در طول تاریخ، پیوندی عمیق بین نشر و تمدن برقرار بوده است. نشر که در واقع با اختراع  خط و نوشتن آغاز شد ابزاری است برای حفظ و انتقال هر گونه پیام در زمان حال و آینده. نیاز بشر به برقراری ارتباط، پیش از خط و نوشتن نیز وجود داشت، اما این ارتباط به صورت شفاهی بود و محدودیت‌هایی را در برداشت؛ به طوری که انتقال اطلاعات بدون تماس حضوری مقدور نبود؛ به همین دلیل با اختراع خط و چاپ و بر طرف شدن این محدودیت‌ها، اهمیت نشر نمایان شد.

موسسه خانه کتاب بر اساس سیاست‌ها و برنامه‌های خود، از سال‌های ابتدایی تاسیس، همواره توجه ویژه‌ای به صنعت نشر داشته و تحولات این حوزه را شناسایی و مورد ارزیابی قرار داده است. از دیگر اهداف خانه کتاب این است که بتواند در رفع مشکلات و چالش‌های پیش روی صنعت نشر نقش‌آفرینی کند و در این راه سعی کرده با همکاری پژوهشگران و محققان برتر این حوزه، راه را بر تلاشگران این صنعت هموار سازد.»

عبدالحسین آذرنگ نویسنده کتاب در یادداشت کتاب «نشر کتاب و تمدن» نوشته است:«آشنایی دقیق‌تر با پیوندهای میان نشر، تمدن و فرهنگ، به ویژه برای جامعه‌هایی ضروری‌تر است که نشر توسعه یافته ندارند؛ زیرا این جامعه‌ها اغلب از نیمه‌ها یا اواخر  تاریخ دوره جدید به قافله تمدن رایج کنونی پیوسته‌اند و مراحل  و تحولاتی را از سر نگذرانده‌اند که نشر توسعه یافته سپری کرده تا  به مرحله توسعه‌یافتگی آن دست یافته است. سیر نشر از گام‌های کوچ و کوتاه آغازین، از دوره گذراندن آزمون و خطاهای مکرر، سپس غلبه یافتن بر مانع‌ها و چالش‌ها و گاه حتی به بهای گزاف، تا آن مرحله جدیدی که توانسته است مسائل و مشکلات خود را درست بشناسد، برای آنها راه حل بجوید و بیاید و سپس تاثیر نتیجه تلاش‌ها و راه‌یابی‌ها را بر پیشرفت تمدن و فرهنگ ببیند، از پرماجراترین رویدادهای تاریخ فرهنگی بشر در عصر جدید، پس از پیدایش و گسترش نوزایی تا عصر ماست. آشنایی  عمیق‌تر با این ماجرا می‌تواند به همه کسانی که به گونه‌ای در فعالیت‌های نشر و پیرا نشر دست دارند، این آگاهی و خودآگاهی را ببخشد که نشر تمدن‌ساز و فرهنگ آفرین چه ارمغان‌هایی برای بشریت آورده است و چگونه و تا کجاها می‌تواند در مسیر آینده او تاثیر بگذارد.»

 خواندن این کتاب به همه ناشرانی که به شناختن جایگاه واقعی فعالیت خود در روند فرهنگی-تمدنی، شان ناشری در همین روند و به آشنایی با چشم اندازهای آینده نشر علاقمندند. برای همه نشر پژوهان، دانشجویان رشته‌هایی که موضوع تخصصی آنها به گونه‌ای با مسائل نشر، کتاب، ارتباطات، علم اطلاعات و دانش شناسی(اطلاع‌رسانی  و کتابداری سابق) و تاریخ تمدن و فرهنگ پیوند دارد و نیز به همه دوستداران نشر و کتاب توصیه  می‌شود.

کتاب «نشر کتاب و تمدن» نوشته عبدالحسین آذرنگ در551 صفحه و شمارگان 500نسخه و بهای 55هزار تومان  از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد.

 

 


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *