تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ | شناسه مطلب : ۲۴۹۱۳ | تعداد بازدید :

لزوم توجه ويژه به جوانان در جايزه كتاب سال

پیرامون جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران مطرح شد؛

لزوم توجه ویژه به جوانان در جایزه کتاب سال

مریم حسینی گفت: تاکید من در برگزاری جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران این است که به شخصیت‌ها و جوانان توجه ویژه‌ای کنیم، در این صورت آینده بهتری برای تلاش‌ها و پژوهش‌های افراد فعال در این حوزه متصور خواهیم بود و جوانان فعال در رشته‌های مختلف به حوزه کتاب و فعالیت در آن جذب خواهند شد.

مریم حسینی عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا در گفت‌وگو با روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران با بیان این‌که در تمامی گروه‌های این جایزه شاهد تلاش‌های پژوهشگران و مولفان جوان هستیم که سعی دارند شاخصه‌های مورد نظر این جایزه را عملی کنند، گفت: این‌که شرکت‌کنندگان برای برگزیده شدن در این رقابت و کسب جایزه تلاش می‌کنند، بیانگر اهمیت این جایزه در میان قشر نخبه و فرهیخته جامعه است.

 

این نویسنده و پژوهشگر با بیان این‌که شرکت در جایزه کتاب سال موقعیت خاصی به‌ویژه برای جوانان فعال در این حوزه محسوب می‌شود، عنوان کرد: این‌که این رویداد باعث می‌شود افراد فعال در حوزه کتاب نتیجه تلاش‌های‌شان را ببینند نکته جالب توجهی است. چراکه، به‌طور کلی مقوله قدردانی در هر سطح و به هر شکلی که صورت گیرد عامل ایجاد انگیزه است و قطعا دستاورد و ثمره خوبی به همراه خواهد داشت.

 

وی ادامه داد: تاکید من در برگزاری جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران این است که به شخصیت‌ها و جوانان توجه ویژه‌ای داشته باشیم، در این صورت آینده بهتری برای تلاش‌ها و پژوهش‌های افراد فعال در این حوزه متصور خواهیم بود و جوانان فعال در رشته‌های مختلف به حوزه کتاب و فعالیت در آن جذب خواهند شد.

 

حسینی پیرامون تاثیر جایزه کتاب سال در صنعت چاپ و نشر کشور بین کرد: قطعا کتاب‌هایی که در جایزه کتاب سال برگزیده می‌شوند از آن جهت که معرفی می‌شوند و طبیعتا خوانندگان خود را خواهند داشت، پس فروش بیشتری هم دارند.

 

او تاکید کرد: اما من معتقدم بیشتر از این موضوع، برگزاری جشن کتاب، این مراسم‌ها و احترام به نویسنده است که باید برایمان اهمیت داشته باشد. این‌که در کشورمان از نویسندگان و پژوهشگران قدردانی شود حتی اگر هدف‌های مادی پشت آن نباشد ولی قطعا در فرآیند ترویج فرهنگ کتابخوانی موثر است.

 

وی بیان کرد: همیشه و در همه دوره‌های تاریخی این‌گونه بوده که مردم جذب پدیده‌ای شدند که مورد توجه قرار گرفته و به افکار عمومی معرفی شده است. بنابراین، مهم است در جامعه چه چیزی تبلیغ می‌شود چون در نهایت مردم به سمت همان می‌روند.

 

مریم حسینی در پایان گفت: هدف از برگزاری این جشنواره فقط اهدای جوایز نیست. باید در همه عرصه‌ها مانند فضای مجازی و صداوسیما روی آن کار اصولی انجام گیرد و فرهنگ مربوط به آن ترویج شود. چراکه، بازتاب این جشنواره در جامعه و معرفی افراد و آثار برگزیده به افکار عمومی موضوع مهمی است که نباید با پرداختن به مسائل حاشیه‌ای از آن غافل بمانیم.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *