تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۳۰ | شناسه مطلب : ۲۵۲۰۵ | تعداد بازدید :

پوستر همايش پژوهش هاي زبان و ادبيات فارسي رونمايي شد


پوستر همایش پژوهش های زبان و ادبیات فارسی رونمایی شد

آیین رونمایی از پوستر «همایش ملی پژوهش‌های میان رشته‌ای و کاربردی زبان و ادبیات فارسی» با حضور صابر سهرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و تعداد محدودی از دبیران این همایش برگزار و احکام دبیران ابلاغ شد.

 

به گزارش روابط‌عمومی خانه‌‌کتاب و ادبیات ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، در ابتدای این آیین غلامرضا خوش‌اقبال (دبیر علمی همایش) مقدماتی را در خصوص برنامه‌ریزی‌ها و مراحل اجرایی آن از سوی موسسه پژوهشی سرای علم شهر راز ارائه کرد و ضمن تقدیر از حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ بیانه دکتر ایوب دهقان‌کار (مدیر عامل خانه کتاب و ادبیات ایران) را به عنوان عضو هیات عملی همایش قرائت کرد و در ادامه افزود: موسسه پژوهشی سرای علم شهر راز و فصلنامه تخصصی زبان و ادبیات فارسی برازمان‌، از چند ماه قبل با همکاری اساتید و اعضاء علمی به منظور توجه و اهمیت دادن به فرهنگ و ادبیات این مرزو بوم توانستند شرایط را برای یک جریان دیگر فرهنگی هموار کرده و بدان بپردازند.

 

خوش اقبال اظهار داشت: با توجه به اهمیت این موضوع، بحث پژوهش‌های میان رشته‌ای و کاربردی زبان و ادبیات در اولویت بوده و برنامه‌ریزی منظمی را داشته‌اند و با توجه به تاثیرگذاری این موضوع‌، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز با روی باز تقاضای این موسسه را پذیرفت و بحث همکاری‌های آتی در حال انجام است و در این مسیر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، خانه کتاب و ادبیات ایران، شورای گسترش زبان فارسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن ترویج زبان و ادب فارسی شعبه فارس، مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد، موسسه فرهنگی هنری قاصدک، موسسه ویراویراست، موسسه فرهنگی هنری کتاب آرایان پارس، موسسه جوان، انتشارات نامه پارسی، انتشارات برازمان و دیگر مراکز علمی و فرهنگی مشارکت داشته و همکاری خود را برای برگزاری این همایش اعلام داشتند که تا چند روز آینده نامه همکاری دیگر سازمان‌ها و ادارات نیز به دبیرخانه اضافه خواهد شد.

 

راه اندازی دبیرخانه دائمی در استان فارس منشاء خیر و برکات علمی و فرهنگی

در ادامه محمد هادی فلاحی (دبیر کمیته علمی زبان شناسی) با ابراز قدردانی از زحمات انجام شده اعلام داشت: با توجه به اهمیت زبان و ادبیات فارسی و هویت ملی در استان فارس بهتر است همه نگاه حمایت و همراهی خود را یک سو کرده تا بتوانیم برای ادبیات این مرز و بوم روشنگری کنیم و پیشنهاد داد که اگر این دبیرخانه با حمایت مرکز منطقه‌ای و اطلاع‌رسانی و همچنین پایگاه استنادی جهان اسلام به دلیل اهمیت و تعالی زبان و ادبیات فارسی به صورت دائمی در استان فارس راه اندازی شود می‌تواند منشاء خیر و برکات علمی و فرهنگی را به دنبال داشته باشد.

 

 علی امینی (دبیر کمیته علمی زبان و ادبیات فارسی) نیز با تشکر و قدردانی از کارهایی از پیش تعریف شده و حمایت از این نوع همایش‌ها ابراز امیدواری کرد که این همایش در سطحی عالی بتواند تاثیر خود را داشته و در پایان پس از آسیب‌شناسی‌ها و شناخت راه‌های پیشرفت برای آینده‌ای روشن در ادبیات و فرهنگ کشور عزیزمان ایران و فارس تصویر نماییم.

 

حمایت همیشگی متولیان  زمینه ساز رشد و تعالی فرهنگ ادبیات  کتاب

مهدی امید بخش (معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس) هم ضمن قدردانی از تلاش‌های موسسه پژوهشی سرای علم شهر راز خاطر نشان کرد: حمایت‌های همیشگی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه کتاب و ادبیات ایران به ویژه دکتر دهقان‌کار بر کسی پوشیده نیست و این مهم تاثیر بسزایی در رشد و تعالی فرهنگ ادبیات و کتاب خواهد داشت.

 

در ادامه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس اعلام کرد: زبان و ادبیات فارسی هویتی اصیل و ناب است که در این زمانه و هجمه‌های بیگانگان برای تغییر و تخریب هویت و فرهنگ ایران زمین می‌بایست ما نیز پایگاه‌های ادبی و فرهنگی خود را تقویت کرده و نقش موثرتری در این خصوص داشته باشیم. این نوع همایش‌ها هستند که می‌توانند مسیر افتخار فرهنگ و مانایی ادبیات را در ریل درست علمی گذاشته و راه را برای آیندگان سهل‌تر کنند.

 

همایش پژوهش‌های زبان و ادبیات فارسی مسیری برای مانایی ادبیات

صابر سهرابی افزود: همانگونه که امروز شورای گسترش زبان فارسی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تمام تلاش خود را برای پاسداشت زبان فارسی آنگونه پیش برده تا سردر اصناف نیز از این نگاه ادبی برخوردار شوند. همایش علمی پژوهش‌های میان رشته‌ای و کاربردی که به همت موسسه پژوهشی سرای علم شهر راز در حال انجام است فارس را در راهرو عشق به ادبیات و فرهنگ دیگری قرار خواهد داد و بدون شک با حمایت و همدلی دانشگاهیان و فرهنگ‌ورانی که دلسوز و عاشق ادبیات و فرهنگ هستند پربار خواهد بود و مجموعه مقالات این همایش نیز در فرصتی مناسب چاپ شده و در دسترس قرار خواهد گرفت.

 

در این همایش اعضاء علمی به شرح زیر شامل، دکتر ایوب دهقان‌کار (مدیر عامل خانه کتاب و ادبیات ایران) به عنوان دبیر کمیته علمی آموزش زبان خارجی، دکتر احسان قبول (مدیر همکاری های علمی و بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی مشهد) به عنوان دبیر کمیته علمی آموزش زبان فارسی، دکتر محمد هادی فلاحی (عضو هیات علمی مرکز منطقه ای و اطلاع‌رسانی علوم فارس) دبیر کمیته علمی زبان شناسی، دکتر علی امینی(عضو هیات علمی زبان و ادبیات فارسی‌ دانشگاه شیراز) دبیر کمیته علمی زبان و ادبیات فارسی و همچنین حسین افراسیابیان به عنوان دبیر اجرایی همایش و دکتر غلامرضا خوش اقبال به عنوان دبیر علمی همایش منصوب شدند و به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی بعد از آغاز رسمی مراسم با رونمایی از پوستر همایش و با حضور حداقلی اعضاء هیات علمی این برنامه برگزار شد و همچنین احکام دکتر محمد هادی فلاحی و دکتر علی امینی به نیابت از دیگر عزیزان توسط مدیر کل اهدا شد.

 

در فرازی دیگر از این آیین بیانیه ایوب دهقان‌کار مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران نیز به شرح ذیل قرائت شد:"
استاد فقید دکتر عبدالحسین زرین‌کوب در نخستین کنگره فارس‌شناسی به نکته دقیق و با اهمیتی اشاره کرده است: «...هر ایرانی دیگر از هر جا و هر شهر و دیاری نیمی از وجودش فارسی [متعلق به استان فارس] است و هیچ لر و کرد و بلوچ و مازندرانی و تبریزی و سیستانی و کرمانی نیست که به قدر آنکه به شهر و دیار خود منسوب است، خویشتن را فارسی [اهل استان فارس] احساس نکند و در شادی و غم فارسی خود را شادمانه یا غم‌ناک نیابد.» در این سخن هم اهمیت استان فارس و شیراز از منظر تاریخی بیان می‌شود و هم از بُعد فرهنگی. در واقع شیراز در طول تاریخ پر بار خود نمادی از شاعرانگی روح ایرانی بوده و در نظر اهل قلم همواره عزیز و محترم بوده است.

 

درک زمانه امروز، شناخت اهمیت و تأثیر زبان و ادبیات در پیشبرد راهبردهای فرهنگی، متولیان فرهنگی استان فارس را بر آن داشته تا با برگزاری همایش «پژوهش‌های میان‌رشته‌ای و کاربردی زبان و ادبیات» توجه بهاین دو شاخه مهمی علمی را بیشتر کنند. در واقع درک درست و میزان کاربرد این دو مفهوم موجب به‌سازی امور جامعه می‌شود. زیرا زبان عامل ارتباط و شناخت میان اعضای جامعه و جوامع دیگر است؛ و نیز ادبیات از لایه‌های پنهان و پیدا زندگی ما سخن می‌گوید. شناخت درست این دو موجب افزایش روا داری میان اعضای جامعه و همچنین ارتقا سطح کیفی زندگی می‌شود.

 

مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با درک اهمیت این دو همواره در چنین طرح‌هایی شرکت و نیز در مشارکت با نهادهای مختلف برای بازشناسی این دو همکاری نزدیک داشته است. در این مؤسسه با برگزاری مداوم نشست‌های ادبی و نقد کتاب سعی در ارتقا کیفی تحقیق و پژوهش در عرصه‌های گوناگون به ویژه مطالعات زبانی و تحقیقات ادبی است. در واقع با هم‌اندیشی و برگزاری چنین همایش‌هایی هم امکان طرح آخرین دستاوردهای علمی میهنی و جهانی مهیّا و هم استعدادهای تازه و پرتوان کشف می‌شود. امروز بیش از هر زمان دیگر به درک درست درباره آموزش زبان چه در بُعد ملی و چه بُعد زبان خارجی نیازمندیم. با سرعت گرفتن امکان دسترسی به نوآوری‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در دنیای رایانه و فضای مجازی مسئله زبان و کاربرد درست آن یکی از دغدغه‌های اهل فن شده است. انتخاب راه‌کار مناسب و تحقیق درباره ابزار و نحوه کاربرد زبان آن طور که امروز جوانان در فضای مجازی به کار می‌برند، خود یکی از معضلات پیش روست. امید است با هم‌فکری و طرح مسائل در بستر تاریخی و جدید بتوانیم گامی به پیش برداریم. مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران همواره آماده است تا با ایجاد فضای گفت‌وگو و طرح نظرهای گوناگون عرصه تضارب آرا و به ثمر رسیدن اندیشه‌های تازه را محقق سازد. امید است با هم‌فکری و حمایت‌های اندیشمندان در پاسداری از زبان پرافتخار فارسی موفق باشیم. ایدون باد."

 

قرار است آیین اختتامیه و اعلام برگزیدگان همایش یاد شده اسفند ماه ۱۴۰۰ برگزار شود.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *