تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۰۲ | شناسه مطلب : ۲۵۵۸۱ | تعداد بازدید :

كتاب «لم يزرع» در نمايشگاه بين‌المللي كتاب سليمانيه بررسي شد


کتاب «لم یزرع» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب سلیمانیه بررسی شد

نشست نقد و بررسی کتاب «لم یزرع» نوشته محمدرضا بایرامی در حاشیه سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب سلیمانیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، نشست نقد و بررسی کتاب «لم یزرع» با حضور محمدرضا بایرامی (نویسنده و برنده جایزه کتاب سال  جمهوری اسلامی ایران)، مهدی شوشتری (سرکنسول جمهوری اسلامی ایران)، داود حسن پور (وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران)، صباح برزنجی(نویسنده، پژوهشگر و محقق برجسته عراق و استاد دانشگاه سلیمانیه)، حسینعلی سبزه(نماینده خانه کتاب و ادبیات ایران) و شخصیت‌های ادبی، فرهنگی و جمعی از بازدیدکنندگان در سالن نشست‌های جنبی سومین نمایشگاه بین المللی کتاب سلیمانیه برگزار شد.

 

در ابتدای نشست نقد و بررسی کتاب «لم یزرع» محمدرضا بایرامی با بیان اینکه داستان این کتاب در عراق اتفاق افتاده و در آن به مسئله مذاهب پرداخته شده است، گفت: لزوم تقریب و آسیب‌شناسی اختلافات موجود باعث شد که در سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب سلیمانیه درباره این کتاب و این موضوع‌ها صحبت کنیم.

 

بایرامی نوشتن کتاب «لم یزرع» را تجربه‌ بسیار سختی عنوان کرد و گفت: از نظر ساختاری نوشتن این رمان برای من بسیار مشکل بود چرا که تلاش کردم رمان بر روی مرز ناممکن‌ها حرکت کند. نوشتن داستان با این دستور کاری که تعریف کرده بودم، بسیار سخت بود.

 

این نویسنده به جایگاه ادبیات و هنر در عرصه بینالمللی اشاره و گفت: ادبیات و هنر جزء موضوعاتی هستند که مرزهای جغرافیایی را طی می‌کنند و مرز نمی‌شناسند؛ از این رو تکیه‌گاهشان سیاسی و حزبی نیست و انسانی است. مسائل انسانی یک پدیده جهانی است و جایی از جهان نیست که ارزش‌هایی مانند خوبی، ضد ارزش یا بد تلقی شود و این به خاطر یکسان بودن فطرت انسان‌ها در تمام جهان است. این خصیصه همیشه یک امکان است و مانع نیست چرا که باعث همدلی، همراهی، همکاری و شناخت است و از هیچ یک از این‌ها به کسی آسیبی نمی‌رسد.

 

برگزیده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق محل حوادث متعدد تاریخی است که این حوادث از منظر هنر و ادبیات بسیار دراماتیک است و هر نویسنده‌ای را ترغیب می‌کند در این خصوص بنویسد و دست به آفرینش اثر هنری بزند. هرچند در نگاه اول این مسائل بومی و منطقه‌ای به نظر می‌رسند اما همواره تاثیر جهانی داشته و مورد توجه همگان قرار گرفته است.

 

در ادامه این نشست، صباح برزنجی(نویسنده، پژوهشگر و محقق برجسته عراق و استاد دانشگاه سلیمانیه) به جایگاه فرهنگ در تعاملات بین‌المللی اشاره کرد و گفت: روابط فرهنگی و علمی بهترین مبنا برای همکاری‌ها است چرا که مبنای روابط تاریخی و انسانی است و از اشتراکات دینی، فرهنگی و تمایلات انسانی مشترک برای رسیدن به صلح پایدار و رفع انواع ستم‌ها سرچشمه می‌گیرد.  

 

برزنجی در پایان با تاکید بر اینکه می‌توانیم از مناسبات فرهنگی به بهترین نحو برای وحدت، نزدیکی بیشتر و همگرایی در محافل اقلیمی و بین‌المللی استفاده کنیم، گفت: حضور جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه فرصت مناسبی برای معارفه و شناسایی هرچه بهتر نویسندگان و آثار علمی و فرهنگی مشترک بین دو ملت است و حضور آقای بایرامی به عنوان نویسنده برتر ایران، غنیمت خوبی برای این نمایشگاه خواهد بود.

 

گفتنی است غرفه ملی جمهوری اسلامی ایران با مدیریت خانه کتاب و ادبیات ایران برای نخستین بار با عرضه بیش از ۸۰۰ عنوان کتاب از ۳۰ ناشر ایرانی در حوزه‌های مختلف دین، ادبیات، شعر، تاریخ، هنر، کودک و نوجوان و ... در سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب سلیمانیه حضور فعال دارد.

 

لازم به ذکر است سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب سلیمانیه از تاریخ ۲۷ آبان آغاز شده و تا ۶ آذر  ماه 1400 به کار خود ادامه می‌دهد.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *