ورود ثبت نام

باید فرهنگ مطالعه و کتابخوانی را در کشور احیا کنیم | خانه کتاب و ادبیات ایران
- 1399/08/30 | بازدید 35

مدیر انتشارات ابوعطا:

باید فرهنگ مطالعه و کتابخوانی را در کشور احیا کنیم

رفیع احمدجواهری گفت: باید فرهنگ مطالعه و کتابخوانی را در کشور احیا کنیم نه کتاب خریدن، زیرا افراد زیادی کتاب خریداری می‌کنند اما آن را فقط در قفسه‌ها می‌گذارند و نمی‌خوانند.

سیدرفیع احمدجواهری مدیر انتشارات ابوعطا در گفت‌وگو با ستاد خبری بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به اهمیت برگزاری هفته کتاب عنوان کرد: از آنجایی که کار زیادی طی سالیان مختلف در حوزه کتاب انجام نشده است، هر حرکتی در این حوزه اثرگذار است ولی باید شیوه‌های مختلفی برای پرداختن به موضوع کتاب در هفته کتاب پیدا کنیم.

 

وی ادامه داد: البته من معتقدم باید مسایل و مشکلات حوزه نشر به صورت زیرساختی حل شود و به ‌جای اینکه ماهی به دست افراد بدهیم بهتر است که ماهیگیری را به آن ‌ها بیاموزیم.

 

جواهری با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی حوزه کتاب باید زیرساخت ‌های حوزه نشر را آماده کند، گفت:‌ به‌نظرم باید فرهنگ مطالعه و کتابخوانی را در کشور احیا کنیم نه کتاب خریدن، زیرا شاهد هستیم افراد زیادی کتاب خریداری می‌کنند اما آن را فقط در قفسه‌ ها می‌گذارند و نمی‌خوانند.

 

جواهری با بیان اینکه برخی می‌گویند اعمال سانسور دلیل عدم کتابخوانی است، گفت: من این موضوع را رد می‌کنم و حتی اگر الان هر کتابی در کشور توسط هر ناشر و نویسنده ای چاپ شود باز هم مردم آن کتاب را نمی‌خوانند.

 

وی همچنین درباره اجرای طرح‌های توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها (طرح‌های فصلی فروش کتاب) گفت: در این شرایط کرونایی اجرای چنین طرح‌هایی کمک بسیار خوبی به کتابفروشان است زیرا همکاران کتابفروش ما وضعیت سختی دارند و این طرح ‌ها کمک می‌کند تا مشکلات را پشت سر بگذارند.

 

جواهری در پایان خاطرنشان کرد: اجرای این طرح مسکن خوبی برای دردهای کتابفروشان است اما برای حل مشکل به صورت جدی باید کاری کنیم که مردم با کتاب و کتابفروشی آشتی کنند.

 

طرح پاییزه کتاب ۹۹ همزمان با هفته کتاب در حال برگزاری است؛ بیست‌وهشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «دانایی؛ مانایی» از ۲۴ آبان آغاز و تا ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۹ ادامه دارد.

 

پر بازدیدها
بازدید 1392
فراخوان ثبت‌نام برای دریافت کاغذ ایرانی

برای مشاهده کلیک کنید

بازدید 1277
دوره آموزش مستندنگاری برگزار می‌شود

برای مشاهده کلیک کنید

بازدید 1243
انتقال سامانه‌های خانه کتاب و ادبیات ایران به زیرساخت جدید

برای مشاهده کلیک کنید

بازدید 1079
آغاز فعالیت سامانه فروش کتاب

برای مشاهده کلیک کنید

بازدید 857
ابعاد فنی دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران بررسی شد

برای مشاهده کلیک کنید