شهید جعفری را در مسائل اخلاقی، فقهی، فلسفه و گذشت از دنیا باید توصیف کرد | خانه کتاب و ادبیات ایران
16:10 - 1401/04/28 | بازدید 231

در آیین رونمایی از کتاب «آقاسعید» عنوان شد؛

شهید جعفری را در مسائل اخلاقی، فقهی، فلسفه و گذشت از دنیا باید توصیف کرد

عبدالصالح جعفری( فرزند شهیدسید محمد سعید جعفری) در آیین رونمایی از کتاب «آقا سعید؛ برگ‌هایی از زندگی و زمانه شهید سید محمد سعید جعفری» گفت: بخشی از کل کتاب فقط تصویری از مغازی شهید جعفری را ارائه می‌کند و گزارشی از کارهای اداری و نظامی شهید جعفری است. اما ایشان در محاسن، مسائل اخلاقی، فقهی، آگاهی، فلسفه و گذشت از دنیا باید توصیف شود.


به گزارش روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، کتاب «آقاسعید؛ برگ‌هایی از زندگی و زمانه شهید سید محمد سعید جعفری» چهارشنبه (۱۵تیر ماه ۱۴۰۱) با حضور عبدالصالح جعفری(فرزند شهید)، مرتضی قاضی(نویسنده و پژوهشگر)،  محمدعلی صمدی(نویسنده و پژوهشگر) و حجت الاسلام محمد مهدی همتی(نویسنده کتاب) با دبیری میثم رشیدی در خانه کتاب و ادبیات ایران رونمایی شد.

در ابتدای این آیین محمدعلی صمدی ضمن تشکر از  پژوهشگران و دست‌اندرکاران انتشار این کتاب گفت: کتاب «آقاسعید؛ برگ‌هایی از زندگی و زمانه شهید سید محمد سعید جعفری» کتاب ارزشمندی است که جای آن در میان کتاب‌های این حوزه خالی بود؛ کتاب‌های مربوط به چهره غرب و شمال غرب هنوز حفره و جای خالی زیادی در دشت وسیع تاریخ دفاع مقدس دارند. امیدوارم انتشار کتاب‌هایی از این جنس و محتوا افزایش پیدا کند.

صمدی با بیان این‌که از خواندن و تفحص در حجم عظیم اطلاعات مندرج در کتاب لذت بردم گفت: کتاب در حجم زیادی گردآوری و تدوین شده است؛ با این وجود جای بسیاری از نکات در آن خالی است چرا که وقتی قرار است در‌باره زندگی و زمانه شهید صحبت کنیم باید به تمام جزییات اشاره شود.


در ادامه، میثم رشیدی نیز در سخنانی به ارتباط نویسنده کتاب با شهید سید محمد سعید جعفری اشاره کرد و گفت: نویسنده کتاب با شهید جعفری همشهری است و ابوی نویسنده نیز هم‎رزم شهید بود و در جای جای زندگی شهید حضور داشت. با توجه به اینکه سال‌های زیادی از شهادت ایشان می‌گذرد تدوین و گردآوری کتاب کار سخت و طاقت‌فرسایی بود.

فراز و فرودهای ۹ ساله برای انتشار کتاب

حجت الاسلام محمد مهدی همتی نیز در ادامه این آیین با تاکید بر این که نگران حواشی سیاسی کتاب بودم گفت: تلاش شد مقدمه مفصلی برای کتاب نوشته شود تا به سه سوال جدی پاسخ دهد؛ سوال اول درباره پیشینه کار و مرور کارهای انجام شده درباره این شهید بزرگوار بود. در سوال دوم سعی شد کاملا درباره روش تحقیق، شیوه تدوین و سایر مولفه‌های کتاب توضیح دهیم. همچنین به دنبال گویا کردن کتاب بودیم چرا که این کتاب با سایر کتاب‌های این حوزه متفاوت است. مقدمه کتاب، شناسنامه کتاب است که پیشنهاد می‌کنم حتما خوانده شود.

همتی افزود: شهید سید محمد سعید جعفری در فضای شهر کرمانشاه یک شخصیت شناخته شده‌ای است و یک خیابان به نام ایشان ثبت شده است. در طول این سال‌ها یادواره‌هایی به نام ایشان برگزار می‌شد اما درباره ابعاد شخصیت و اثرگذاری اجتماعی ایشان جایی صحبت نشد بلکه تلاش می‌شد بخش مهمی از زندگی سیاسی و اجتماعی ایشان از طرف طیف مقابل یا نیروها و هم رزمان ایشان گفته نشود تا چالشی پیرامون آن شکل نگیرد.

این نویسنده بیان کرد: در ابتدای دهه 80 تلاشی در کرمانشاه از سوی جمعی از خواهران که در  حوزه علمیه کرمانشاه مشغول به تحصیل بودند شکل گرفت. این گروه در دهه فجر سال 1378 یا 1379 تصمیم گرفتند تاریخ انقلاب در کرمانشاه را بررسی کنند. در ضمن بررسی مصاحبه‌های مختلف درباره تاریخ انقلاب کرمانشاه حول محور فعالیت‌های اجرایی و عملیاتی، دریافت و توزیع اعلامیه‌های امام خمینی(ره)، برگزاری تظاهرات و... به نام سید محمد سعید جعفری می‌رسند. در نتیج تصمیم می‌گیرند زندگی‌نامه ایشان را در قالب یک کتاب منتشر کنند.

وی افزود: در ابتدا، بنیاد حفظ و آثار استان کرمانشاه این پروژه را همراهی و حمایت می‌کند و به دنبال آن مصاحبه‌هایی از سوی این گروه انجام و در قالب یک کتاب تدوین و در اختیار بنیاد قرار می‌گیرد اما حواشی سیاسی پیرامون شهید سید محمد سعید جعفری دامن این پروژ را می‌گیرد و مانع از چاپ کتاب می‌شود. این تلاش مسکوت مانده از دو طریق مجددا پیگیری شد؛ از یک طرف فرزند شهید سید محمد سعید جعفری تلاش کرد این مصاحبه‌ها و اسناد در قالبی تدوین و منتشر شود اما موفق نشد. از طرف دیگر بنیاد حفظ و آثار کرمانشاه این اسناد را در اختیار یک نویسنده ادبی قرار داد تا آن را در قالب یک رمان منتشر کند. این رمان در سال 1387 با عنوان«روشن‌تر از خورشید» منتشر اما از آن اقبالی صورت نگرفت و مورد قبول خانواده و هم رزمان شهید سید محمد سعید جعفری نیز واقع نشد. در نهایت فرزند شهید سید محمد سعید جعفری از ما خواست این مصاحبه‌ها و اسناد را در سایتی منتشر کنیم. ما هم یک سایت طراحی و این اسناد را در آن بارگذاری کردیم.

این پژوهشگر همچنین گفت:  در سال 1390 مقام معظم رهبری در سفری که به کرمانشاه داشتند در سه سخنرانی در جمع مردم کرمانشاه، در جمع خانواده شهدا و در جمع بسیجیان  به اسم شهید سید محمد سعید جعفری اشاره می‌کنند. این اشاره برای مردم کرمانشاه به معنای تجلیل از یکی از شهدای برجسته کرمانشاه تلقی می‌شود اما برای کسانی که در حال و هوای تاریخ سیاسی کرمانشاه تنفس می‌کنند این اتفاق یک دلالت سیاسی داشت. به این معنا که مقام معظم رهبری می‌خواستند یک جریان فکری و سیاسی را احیا کنند؛ ایشان هدف مشخصی از نام بردن اسم شهید داشتند. این موضوع انگیزه‌ای شد تا در ابتدای سال 1391 مجددا برای نگارش کتابی درباره شهید سید محمد سعید جعفری تلاش کنیم.  از سال 1391 تا 1400 که این کتاب منتشر شد 9 سال مسیر پرفراز و نشیب را پشت سر گذاشت؛ سه بار مرحل تحقیق، نوشتن و تدوین را از سر گذراند تا منتشر شد.

همتی افزود: مجموعا با هفتاد نفر  از افراد پیرامونی شهید در طیف‌های مختلف سنی، طبقات اجتماعی، حوزه فعالیت و ... حدود 180ساعت مصاحبه انجام شد و در نهایت خاطرات چهل نفر از آنها در این کتاب منتشر شد. حجم خاطرات 150 هزار کلمه است و سهم هر راوی  بیشتر از  10 درصد نیست. 50 هزار کلمه هم ملحقات، مقدمه، زندگی‌نامه، جمع‌بندی  و اعلام کتاب را تشکیل می‌دهد. بخش اعلام کتاب بسیار مفصل است چرا که تلاش کردیم استانداردهای یک پژوهش تاریخی را رعایت کنیم تا سایر پژوهشگران بتوانند از استنادات این کتاب در پژوهش‌های خود استفاده کنند.

شیوه ویراستاری کتاب منتشر شود

در ادامه آیین رونمایی از  کتاب «آقاسعید؛ برگ‌هایی از زندگی و زمانه شهید سید محمد سعید جعفری» مرتضی قاضی با تاکید بر این که شهید سید محمد سعید جعفری حق بزرگی بر گردن انقلاب اسلامی ایران و دفاع مقدس دارد گفت: وطیفه خودم می‌دانم درباره ایشان صحبت کنم. مقدمه کتاب بسیار ارزشمند و خواندنی است و نویسنده با جزئیات تمام مراحل کار را در مقدمه بیان کرده است. هیچ مطلبی خارج از موضوع بیان نمی‌شود و نویسنده  فراز و فرود کتاب از آغاز تا زمان انتشار آن را توضیح می‌دهد. ما سال‌ها منتظر انتشار کتاب بودیم؛ این کتاب تازه متولد شده و حیات خود را آغاز کرده است.

قاضی ادامه داد: از جنبه‌های مختلف می‌توان درباره این کتاب صحبت کرد؛ کتاب ادعا دارد که مستند است. درباره مستندنگاری و راستی‌آزمایی خاطرات و مستندات سر فصلی دارد که می‌توان مفصل درباره آن صحبت کرد. آیا کتاب از پس مستندنگاری برآمده است؟ آیا روند تحقیق، قالب تدوین و همه ساختارهای کتاب در خدمت مستندنگاری است؟ همچنین می‌توانیم دربار موتور محرک، ایده و انگیزه‌ای که نویسنده را در تمام فرآیند مسیر نوشتن کتاب حرکت می‌داد تا کار را تا حصول نتیجه ادامه دهد صحبت کنیم. در مورد این که نویسنده کتاب چه نسبتی با کتاب دارد می‌توان صحبت کرد؛ جمله اول کتاب «تقدیمیه» است؛ نویسنده کتاب را به پدرشان تقدیم کرده و نوشت است«تقدیم به پدر بزرگوارم که آقا سعید من است». باید کتاب را بخوانیم تا درک کنیم آقا سعید چه کسی بوده که نویسنده پدرشان را به نام این شهید نسبت می‌دهند. شهید سید محمد سعید جعفری در حافظه، فضای اجتماعی و فرهنگی مردم کرمانشاه چگونه بود؟ درباره نسبت نویسنده با بهروز همتی (از مریدان شهید) و  تاثیر این نسبت در کتاب می‌توان مفصل صحبت کرد.

این نویسنده ادامه داد: نویسنده مراد خود را در این کتاب نوشته است و این امر در جای جای کتاب مشخص است؛ این کتاب نمونه یک کار تیمی است. تاریخ شفاهی برای اینکه درست، حرفه‌ای و استاندارد انجام شود نیازمند یک تیم حرفه‌ای برای تحقیق، سندپژوهی، نرم افزار، نویسندگی، تدوین، اعلام‌نویسی، ویراستاری، صفحه‌بندی و... دارد که به نظر من بهتر بود در مقدمه کتاب به این مسائل اشاره می‌شد. انتشار کتاب بیش از 10 سال طول کشید  و در طول این سال‌ها، نویسنده کتاب حلقه وصل بود و کمال‌گرایی اهمیت زیادی پیدا می‌کند چرا که این تیم معتقد است اگر کار نقص داشته باشد حق شهید ادا نمی‌شود. نقش فرزند شهید سید محمد سعید جعفری و مشاوران در کتاب از اهمیت زیادی برخوردار است و نمی‌توان آنها را نادیده گرفت. فرزند شهید به دنبال مبالغه‌گویی و بزرگ‌نمایی نیست بلکه در این کتاب روایت‌ها در خدمت شخصیت‌شناسی هستند.


قاضی عنوان کرد: درباره علت انتخاب روش تدوین و ویراستاری این کتاب نیز می‌توان صحبت کرد. بعد از دیدن کتاب احساس من این بود که نویسنده و تیم‌اش به یک تخصص رسیده‌اند و دوست داشتم تحلیل‌ها و جمع‌بندی‌های خودشان را در کتاب منتشر می‌کردند. برای ویراستاری کتاب وسواس زیادی به خرج دادند و تلاش شد متن، کمترین فاصله با متن مصاحبه‌ها را داشته باشد و به جهت استنادات کلام حتی متن را بازنویسی نکردند. ویراستاری این متن‌ها متفاوت و سخت‌تر از متن‌هایی است که بازنویسی شده‌اند. امیدوار بودم شیوه ویراستاری کتاب منتشر شود تا با استفاده از این شیوه‌نامه از دام داستان‌پردازی، اضافات به متن و بازنویسی‌های غیرمتعارف فرار کنیم.


شهید جعفری فرزند واقعی انقلاب اسلامی ایران است

در ادامه این نشست، سردار علی ناظری، سرلشگر پاسدار شهید سید محمد سعید جعفری را یکی از پدیده‌های کم نظیر در فرآیند انقلاب اسلامی ایران دانست و گفت: او فرزند واقعی انقلاب اسلامی ایران و از پیروان واقعی مکتب امام خمینی(ره) بود؛ انسانی چند بعدی که امثال او و تفکراتش در این مقطع از زمان ضروری و راهگشا است. ایشان یک پاسدار و انقلابی واقعی بوده و درک صحیحی از  وظایف و تکلیفی که در آن مقطع از زمان بر عهده‌اش بود، داشت و با تمام ابعادش در زندگی کوتاهی که بعد از انقلاب اسلامی ایران داشت،  توانست به آن عمل کند و از خودش یادگاری هایی به جا بگذارد که اگر درست به کار گرفته شود در این مقطع از زمان می‌تواند کمک کند و الگو باشد.

وی افزود: امام خمینی(ره) خودش صاحب مکتب انقلاب اسلامی ایران است اما این مکتب، مکتب‌های کوچک‌تری دارد و افرادی محورهای این مکاتب هستند. مانند مکتب حاج قاسم. شهید جعفری نیز دارای مکتب است. اگر به زندگی قبل از انقلاب او نگاه کنیم او را فردی انقلابی، مذهبی و متعهد به جامعه می‌بینیم که  کار مذهبی و آموزشی در انجمن‌ها می‌کرد؛ درحالی که با سران انجمن‌ در سطح کلان و استان برخوردهای انقلابی و انتقادی داشت و با رئیس انجمن برخورد داشت. ارتباط او با روحانیت در قبل از انقلاب اسلامی ایران روحانیت در خط امام خمینی(ره) بود. او بعد از پیروزی انقلاب، از همه دقایق زندگی‌اش استفاده کرد به طوری که مبارزه محور زندگی شهید جعفری بود؛ او نه فقط مبارزه نظامی بلکه مبارزه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نیز داشت. از دارایی های خود به فقرا کمک می کرد و به دنبال تغییر وضعیت فقر بود.  او یک مبارزه واقعی و چند جانبه بود.

ناظری عنوان کرد: در مکتب شهید جعفری، نظریه‌ فرهنگ انقلابی و انقلاب فرهنگی وجود دارد که ما خیلی از آن زود گذشتیم؛ او زمانی که انقلاب در شرف انجام بود کسانی را به کار می گرفت که مورد انتقاد خیلی‌ها بودند اما شهید جعفری از آنها برای حفظ انقلاب، حل مشکلات و مسائل نظامی استفاده می‌کند تا انقلاب فرهنگی و انقلاب ارزش‌ها در این انسان ها اتفاق بی افتد. این معادله که آیا اسلام، انقلابی یا انقلاب، اسلامی است یا انقلاب، فرهنگی یا فرهنگ، انقلابی است را ایشان با رفتار، منش و شیوه تفکر پاسخ می‌دهند. او با استفاده از فرهنگ انقلابی، انسان‌هایی را در مسیر کار خودش به کار گرفت که انقلاب هم در آن اتفاق بی‌افتد و فرهنگ آنها دگرگون شود. ما باید به دنبال این باشیم که کار فرهنگی، تربیتی و انسانی انجام دهیم تا انقلاب فرهنگی در همه افراد رخ دهد. امروز  به سعید جعفری، تفکر ، راه او و کسانی که پیرو مکتب او هستند نیاز داریم.

کتاب تصویری از مغازی شهید جعفری ارائه می‌کند

در ادامه، عبدالصالح جعفری با تاکید بر اینکه هرچه زمان بگذرد شهید جعفری شناخته شده‌تر خواهند شد و نگرانی ندارم که با گذشت زمان ایشان به فراموشی سپرده شوند، گفت: بیشترین زمانی که ایشان شناخته شده نبود زمان نزدیک به شهادتشان بود اما هرچه می‌گذرد آگاهی‌های بیشتری نسبت به ایشان اتفاق می‌افتد. با توجه به اطلاعاتی که دارم ایشان را صرف نظر از اینکه فرزندشان باشم، فرد مبارکی می‌دانم. این کتاب یک بار دیگر امکان ادامه روایات شهید جعفری  را برای جامعه آینده خود ایجاد کرد و ششمین کتابی است که درباره ایشان منتشر می‌شود اما یک ژانر دیگری است. کتاب‌های قبلی روایاتی است از بعضی از دوستان ایشان که جمع‌آوری شده است؛ از جمله کتاب پنجم با عنوان «ماه در محاق»  که سردار ناظری زحمات زیادی برای آن کشیدند.

وی با بیان‌ این‌که در کتاب «آقا سعید» تلاش شد روزنگاری، ماه‌نگاری یا سال‌نگاری اتفاق بی‌افتد، گفت:  این ویژگی کتاب باعث می‌شود ما بتوانیم اطلاعات آن را  تکمیل کنیم و هم‌اکنون آمادگی دارم مستندات و موضوعات جدیدی به آن اضافه کنم اما اصرار داشتیم کتاب منتشر شود.  این کتاب مقدمه‌ای برای کتاب‌های دیگران است چرا که تاریخ‌نگاری دارد و افراد می‌توانند خاطرات جدیدی به آن اضافه کنند. من در این کتاب خیلی نقش نداشتم بلکه کار از سوی آقایان همتی و باقری با زحمات فراوان انجام شد و من محوریتی در کار نداشتم. بعد از اینکه کتاب را به من دادند آن را نیازمند ویرایش‌ دیدم که موضوع را گویاتر خواهد کرد. در آنجا دقت‌نظر به خرج دادم و تلاش کردم خیلی دقیق مطالب را به نویسنده اطلاع دهم.

فرزند شهید جعفری ادامه داد: بخشی از کل کتاب فقط تصویری از مغازی شهید جعفری را ارائه می‌کند و گزارشی از کارهای اداری و نظامی شهید جعفری است. اما ایشان در محاسن، مسائل اخلاقی، فقهی، آگاهی، فلسفه و گذشت از دنیا باید توصیف شود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سفری که به کرمانشاه داشتند وظیفه‌ای را انجام دادند که تاکید و احساس تکلیف خودشان بود. در ملاقات خصوصی با مادر و مادربزرگم  گفتند که قبل از آمدن به کرمانشاه اصرار داشتم حتما از سعید(با همین عنوان سعید) نام ببرم و وقتی آمدم در سه نشست از ایشان یاد کردم. رهبری در زمان سفر ریاست جمهوری خود به کرمانشاه در سال ۱۳۶۷  باز هم تلاش می‌کنند از شهید جعفری نام ببرند اما به جهت فضاها و حساست‌هایی که بود ایشان بیان می‌کنند که سرداران بسیار بزرگی در اینجا بودند که من با آنها روابط بسیار نزدیکی داشتم.


جعفری با بیان این‌که شهید جعفری با وجود سن و برهه تاریخی که در آن قرار داشت یکی از خواص جامعه ماست گفت: از رهبری تشکر می‌کنم چرا که در مطالبی که درباره ایشان گفتند به این موضوع هم اشاره کردند و ایشان را الگوی تشخیص زودهنگام، عمل به هنگام و پاسخگویی به نیاز لحظه‌ها دانستند. شهید جعفری به مثابه یک عالم در سپاه و مبارزه بودند. در سن ۲۸سالگی شش سال درس خارج از فقه آیت‌الله جلیلی و آیت‌الله ملاعلی معصومی همدانی را خوانده بودند. جریان‌شناسی سیاسی ایشان بسیار مهم است.

وی در ادامه خاطراتی از دوران کودکی خود تعریف کرد و گفت: شهید جعفری تعلق خاطری به دنیا نداشت. ایشان ظاهرا حافظ قرآن بودند اما خودشان صریحا به این موضوع اشاره نمی‌کردند. وقتی به آیه قرآن استناد می‌کرد کمتر کل آیه را بیان می‌کرد. وجود ایشان وجود نمایشی نبود برای همین با کمبود عکس درباره ایشان مواجه شدیم، تمام عکس‌ها را دیگران گرفته‌اند و ایشان با وجود اینکه فرمانده بودند عکس نمی‌گرفتند. یکی از عرفا پیامی برای شهید جعفری در جبهه می‌فرستند که برگردند چرا که مقامات بلندی خواهند داشت و اگر شهید شود به آن مقامات نخواهد رسید. شهید جعفری در پاسخ گفتند که اولا گر فردی که می‌خواهد من را هدایت کند باید وجود قوی‌تری نسبت به من داشته باشد و چون وجودش قوی‌تر از من است جست‌وجوی من الزاما به نتیجه نخواهد رسید و او باید به من نگاه کند. اگر نگاه کند و به من دستور دهد که برای مقاماتت نباید جبهه بروی من هم نمی‌روم اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است. دوما مقاماتی که بیان می‌کنید چیست؟ اگر منظور این است که امروز من در جبهه که رفتم هر برگی که از درخت‌ها تکان می‌خورد جداگانه دست خداوند را در لرزاندن هر یک از برگ‌ها می‌بینم اگر مقامی بالاتر از این مقام مدنظر است من برمی‌گردم. سوما چه می‌کنید با این آیه قرآن که اگر کسی پشت کند به دشمنانی که جنگ را آغاز کردند غضب خداوند را خریده و حایگاهش دوزخ خواهد بود و چه بدجایگاهی است.  شهید جعفری فردی است که از نظر معنوی میزان توجهاتش در این حد است که  از خانواده خود برای خداوند می‌گذرد.


در پایان از کتاب «آقا سعید؛ برگ‌هایی از زندگی و زمانه شهید سید محم  سعی  جعفری» رونمایی شد.

پر بازدیدها
بازدید 882
انتقال سامانه‌های خانه کتاب و ادبیات ایران به زیرساخت جدید

برای مشاهده کلیک کنید

بازدید 689
ابعاد فنی دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران بررسی شد

برای مشاهده کلیک کنید

بازدید 679
ایران و لبنان در حوزه ترجمه و تبادل آثار ظرفیت‌های خوبی دارند

برای مشاهده کلیک کنید

بازدید 627
استفاده از تحلیل عقلی در فلسفه مضاف داستان

برای مشاهده کلیک کنید

بازدید 567
رئیس و اعضای شورای سیاست‌گذاری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران منصوب شدند

برای مشاهده کلیک کنید