ورود ثبت نام

جامعه ایرانی، جامعه کتابخوان و فرهیخته‌ای است | خانه کتاب و ادبیات ایران
00:24 - 1401/05/15 | بازدید 227

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین نکوداشت اهالی قلم مطرح کرد؛

جامعه ایرانی، جامعه کتابخوان و فرهیخته‌ای است

محمدمهدی اسماعیلی گفت: عددی که برای فروش کتاب در سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ثبت شد، 250 میلیارد تومان بود، درحالی‌که در دوره قبلی این نمایشگاه، رقم فروش 90 میلیارد تومان بوده است. با احتساب گران شدن 30 تا 40 درصدی کاغذ، بازهم از این میزان فروش خوشحالیم. جامعه ایرانی، همچنان جامعه کتابخوان و فرهیخته‌ای است.

به گزارش روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، آیین نکوداشت اهالی قلم، شامگاه سه‌شنبه 21 تیرماه همزمان با ایام دهه ولایت با حضور محمدمهدی اسماعیلی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یاسر احمدوند؛ معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی رمضانی؛ مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران و اهالی فرهنگ و ادب در باغ‌موزه نگارستان برگزار شد.

 

جامعه ایرانی، جامعه‌ای فرهیخته با ریشه‌های عمیق تاریخی است

محمدمهدی اسماعیلی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این آیین ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر و ایام دهه ولایت، بیان کرد: خوشحالم که این توفیق حاصل شد و با این جمع نورانی و استادان بزرگوار و اهالی فرهنگ و شعر و ادب در بخش‌های متنوع حوزه تولیدات فرهنگی، دیدار کردم.

 

وی با اشاره به اینکه دغدغه دوستان در حوزه نشر را درک می‌کنم، افزود: با کار فوق‌العاده‌ای که رئیس‌جمهور محترم شخصا انجام دادند، کاغذ را هم برای حوزه نشر و هم برای مطبوعات با همان ارز سابق وارد کردیم و ان‌شاءالله به‌زودی در اختیار ناشران قرار می‌گیرد. البته به اندازه‌ای نیست که همه نیازها را برطرف کند، ولی بخشی از نیازها را مرتفع خواهد کرد. کار مهمی بود که صورت گرفت. اکنون هم سیاست ما در دولت این است که حتما به سمت خودکفایی کاغذ برویم. کارگروهی ملی را با ریاست معاون اول رئیس‌جمهور تشکیل دادیم. حداقل با چهار یا پنج مجموعه یا کارخانه به‌صورت مستمر کار می‌کنیم و تلاشمان این است که این مجموعه‌ها تا سال آینده بتوانند به اندازه نیاز داخلی، تولید کنند. در حال رفع مشکلات مرتبط با این مسأله در یک روند مدیریت‌شده هستیم تا مسأله کاغذ که مسأله مهم ما در حوزه نشر است، حل شود.

 

محمدمهدی اسماعیلی گفت: برخی از نگرانی‌های دوستان در حوزه آموزش و پرورش است. ما برای پنج هزار مربی آموزش و پرورش، کار آموزشی برنامه‌ریزی کردیم. اولویت ما در حوزه خرید کتاب کودک و نوجوان، کتاب‌های تولیدی است. در جلساتی که مستمر داریم، هیأت نظارت بر کتاب کودک و نوجوان را تشکیل دادیم و همانجا گفتم که مشکل ما در حوزه کودک و نوجوان، انبوه کارهایی است که ترجمه می‌شود. هیأت نظارت بر کتاب کودک و نوجوان را فعال کردیم و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را دیدیم که برخی از استادان حاضر در این جلسه عضو این هیأت هستند. کار را به یاری خدا جلو می‌بریم.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنانش اظهار کرد: طبیعتا اگر وضعیت اقتصادی خوب نباشد، حوزه فرهنگ و هنر تأثیر می‌پذیرد و مردم اولویت را به اقتصاد می‌دهد. عددی که برای فروش کتاب در سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ثبت شد، 250 میلیارد تومان بود، درحالی‌که در دوره قبلی این نمایشگاه،  رقم فروش  90 میلیارد تومان بوده است. با احتساب گران شدن 30 تا 40 درصدی کاغذ، بازهم از این میزان فروش خوشحالیم. ما اکنون در بحث فروش مجازی به سامانی رسیده‌ایم که در بهمن‌ماه 1400 در قالب نمایشگاه مجازی، نزدیک به یک میلیون و 350 هزار کتاب فروختیم. با همکاری شرکت ملی پست به 1200 روستا و 2800 شهر کتاب به‌صورت رایگان ارسال شد. می‌خواهم این را بگویم که جامعه ایرانی، همچنان جامعه کتابخوان و فرهیخته‌ای است. ان‌شاءالله نشر جان بیشتری خواهد گرفت.

 

محمدمهدی اسماعیلی همچنین گفت: نکات و دغدغه‌هایی را که استادان حاضر در جلسه در حوزه نشر و فرهنگ ازجمله برنامه‌‌ریزی برای دیدارهای دوره‌ای بین مسئولان و اهالی فرهنگ و ادب و هنر مطرح می‌کنند را به دیده منت می‌پذیریم. در همین راستا دیدار با رئیس‌جمهور محترم با همین جمع در ماه مبارک رمضان را پیش‌بینی کردیم که به چند دلیل لغو شد. تلاش داریم در نزدیکترین زمان این جلسات برگزار شود. رئیس‌جمهور محترم نیز مرتبا از من پیگیر وضعیت اساتید هستند. هر کدام از بزرگواران اگر نکاتی مدنظرشان است می‌توانند با من در میان بگذارند. کارهای ارزشمندی از سوی اهالی فرهنگ و ادب در حال انجام است، ازجمله کار سندی و تاریخی بزرگی که اخیرا استاد سلیمی نمین رونمایی کردند که به دوستان هم پیشنهاد می‌دهم این کار را ببینند.

 

ایران همواره سرزمین خامه، قلم، دانش، اندیشه و هنر بوده است

میرجلال‌الدین کزازی؛ استاد دانشگاه، شاهنامه‌پژوه و از چهره‌های ماندگار فرهنگ و ادب ایران در بخشی دیگر از این آیین اظهار کرد: اگر کسی از من بپرسد در میان پیشه‌های دیوانی، کدامیک برترین و بنیادی‌ترین است، من بی‌‌درنگ پاسخ خواهم داد آن دیوان، آن نهاد اجرایی - اداری که کارگزار فرهنگ است و ادب و اندیشه. چرا؟ پاسخ آن برای همه شما روشن است، زیرا ایران ما این سرزمین سپند هزاره‌ها، همواره سرزمین خامه، قلم، دانش، اندیشه و هنر بوده است. در میان هنرهای گوناگون، دو هنر در این سرزمین پیشینه دیرینه دارند؛ یکی سخن است، هنری که در زبان رخ می‌دهد. ما بدان می‌نازیم، سربرمی‌افرازیم که کهن‌ترین چکامه آئینی جهان را زرتشت سروده است «درگاهان». دو دیگر خنیاست، جادوی زیر و بم. یا خنیا در ایران پدید آمده است یا از ایران در جهان گسترش یافته است. من در کتابی برهان‌های خود را دراین‌باره نوشته‌ام، کتابی با نام «دمی با جادوی زیر و بم».

 

این نویسنده پیشکسوت ادامه داد: پس این بزم حتی از دید دیوانی و فرمان‌ورانگی، بزمی است بسیار بشکوه، بسیار گرامی، چون کسانی اینجا گرد آمده‌اند که پایه‌های اندیشه، فرهنگ، هنر و هرآنچه از این‌گونه است با دست آنان و یاری آنان ریخته می‌شود. اما پژمرده‌ترین و افسرده‌ترین بخش این سرزمین چندین سال است، همان است که می‌باید شکفته‌ترین و شاداب‌ترین باشد. این سخن را بارها شنیده‌اید که کتاب پایه فرهنگ و اندیشه، واپسین است در سبد خانواده. مردمی که کتاب ندارند، کتاب نمی‌خوانند، کتاب در کشورشان چاپ نمی‌شود، فرومایه‌ترین مردم‌اند.

 

وی همچنین گفت: من به آواز بلند می‌گویم که سرزمین ما در جهان بی‌همتاست و از سر شورمندی کور این سخن بر زبان من نمی‌رود و دانشورانه می‌گویم. چندین سال پیش در مسکو در انجمن ایران‌شناسان که از شهرهای گوناگون روسیه گردآمده بودند، سخنی کوتاه گفتم. گفتم من یکایک شما را چونان مردی از ایران ارج می‌نهم، زیرا زندگی‌تان را در راه شناختن و شناسانیدن ایران کرده‌اید. اما بی‌هیچ پرده و پروا می‌گویم، سپاسی بر ما ایرانیان ندارید، چون هرآنچه شما کرده‌اید، به پاس دل خود کرده‌اید. ایران سرزمینی دلرباست، هرکس با آن آشنا بشود، به ناچار بر کامه خود بدان دل می‌بازد.

 

میرجلال‌الدین کزازی افزود: چرا ما ارج سرزمین خود را نمی‌دانیم؟ چون آن‌را نمی‌شناسیم. چرا نمی‌شناسیم؟ چون زمینه‌های شناخت فراهم نیست. کمترینش کتاب است. هر ناشری در این بزم باشد، نوان و نالان و گریان از روزگار نشر با شما سخن خواهد گفت. من از ناشری شنیدم که گفت بر نشر مالیات بسته‌اند. در همه کشورها ناشران را یاری می‌دهند. ما بر این نشر نیمه‌جان اگر مالیات ببندیم، آن جان نیمه هم از دست خواهد رفت. من نمی‌دانم این گفته‌ها تا چه حد برازنده این بزم بود، آیا کارساز خواهد افتاد، آیا دلی را به درد خواهد آورد، آیا کسی در پی چاره خواهد بود؟ امیدوارم اینگونه باشد. آنچه برای من ارزشمند است، این سرزمین است. سرزمینی که دوباره می‌گویم بی‌همتاست. همواره هر زمان این گفته وخشور باستانی ایران را بر زبان می‌رانم، گفته‌ای که از بُن جان بدان باور دارم، باور برهانی دانشورانه، موی بر تنم افراشته می‌شود، او گفت ایران بهترین سرزمینی است که مزدا آفریده است. این بهترین سرزمین مزدا را گرامی بداریم، او را ارج بنهیم. در ارج‌مندی در سربلندی آن بکوشیم. ما در گنجینه ایستاده‌ایم و نشسته‌ایم، اما از آن ناآگاهیم.

 

فرهنگ آئینی ریشه در دو رخداد شگرف غدیر و عاشورا دارد

محمدعلی مجاهدی از دیگر میهمانان حاضر در این نشست با بیان این‌که شعر آیینی معادل شعر مذهبی، خاستگاه هزار و صد ساله در پیشینه مکتوب شعر فارسی ما دارد، گفت: کسایی مروزی، اولین شاعری است که درباره حضرت علی(ع) و جانشینی او در شعر معروفش داد سخن داد. خدا را شکر می‌کنیم که یک هفته از افتتاح دبیرخانه شعر و ادبیات آئینی کشور می‌گذرد. آقای دکتر محمدمهدی اسماعیلی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و آقای دکتر یاسر احمدوند؛ معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نهایت بزرگواری و سعه صدر این امر خیر را  تحقق بخشیدند و امیدوارم  فرهنگ آئینی را که ریشه در دو رخداد شگرف غدیر و عاشورا دارد، بتوانیم معرفی کنیم و به‌صورت بایسته و شایسته و به‌زودی نتایج کار این دبیرخانه را اطلاع‌رسانی کنیم. برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت این دبیرخانه به‌زودی به ثمر خواهد نشست و امیدوارم این دبیرخانه بتواند به وظایف خود عمل کند.

 

اهالی فرهنگ و هنر وسیله ارتباط حاکمان و مردم باشند

مجتبی رحماندوست؛ نویسنده نیز در آیین نکوداشت اهل قلم با طرح درخواستی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بیان کرد: درخواست من این است که اهالی فرهنگ و هنر در جایگاه خاص خود و وسیله ارتباط حاکمان و مردم باشند، نه سیستم اداری. اهل قلم، ادبیات و هنر و سینما و ... راه ارتباطی بین مردم و مسئولان باشند. برای نخبگان سیاسی و اجتماعی هم باید جایگاه اهالی قلم و ادبیات و هنر محترم باشد.

 

وی افزود: فکر می‌کنم که اکنون این جایگاه در کشور ما خالی است که مسئولان و مدیران با نخبگان سیاسی، اجتماعی و اهالی فرهنگ و ادب، گاهی دیدارهایی داشته باشند؛ بخشی را بگویند و بخشی را بشنوند و بحث یک‌طرفه نباشد. امیدواریم جلساتی مثل امروز با حضور اهالی قلم، شعر و ادب و هنرمندان رشته‌های مختلف به‌صورت دوره‌ای برگزار شود که دعوت‌شدگان در این جلسات بگویند و بشنوند. اهالی فرهنگ، ادب و هنر باید نسبت به مسائل اصلی و کلان کشور و کشورداری توجیه باشند و بتوانند صریح و بی‌پروا حرفشان را بگویند. لذا اگر چنین جلسه‌های صریحی بین اهالی قلم و هنر با مقامات و مسئولان و دست‌اندرکاران اداره این کشور الهی و اسلامی برگزار شود، غنیمت است.

 

برای ایجاد انگیزه مطالعه در جامعه باید موج‌سازی کرد

عباس سلیمی نمین؛ مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران، یکی دیگر از اهالی قلم حاضر در این آیین بود. وی در سخنانی کوتاه گفت: آنچه که در شرایط کنونی وضعیت مطالعه را در کشور بهبود بخشد فقط تولید نیست، بلکه باید ابتکارات ویژه‌ای به خرج داده شود که سعه صدر و وقت بیشتری را طلب می‌کند، لذا باید موج‌سازی کرد تا انگیزه مطالعه در جامعه ما بهبود یابد. آنچه که امروز با آن مواجهیم، تأثیرات سوء آن‌را در آینده خواهیم دید و اکنون چندان با تأثیرات سوء آن مواجه نیستیم. این میزان مطالعه در کشور، شایسته کشوری که ظرفیت‌های تمدن‌سازی مشهوری دارد، نیست.

 

این نویسنده و روزنامه‌نگار پیشکسوت ادامه داد: خواهش من از کسانی که امروز مسئولیت هدایت امور فرهنگی را برعهده دارند این است که اجازه دهید در این مسیر برای نسل جوان انگیزه‌سازی شود، یعنی در نسل جوان برای مطالعه ایجاد انگیزه شود. در کنار تولید آثار، باید مبدع ابتکاراتی باشیم که نوعی تشنگی در نسل جوان برای مطالعه ایجاد کنیم. امیدوارم خداوند متعال به اهالی قلم و همچنین کسانی که مسئولیت مستقیمی در این قضیه دارند، توفیق گام برداشتن در این مسیر بدهد.

 

نویسندگان ما پتانسیل و ظرفیت خوبی در سطح جهانی دارند

در ادامه فرهاد حسن‌زاده به نمایندگی از جمع نویسندگان و شاعران کودک و نوجوان گفت: وقتی از کودکان و نوجوانان می‌خواهم داستان بنویسند، اسم شخصیت‌های داستان خود را از بین اسامی خارجی انتخاب می‌کنند و این موضوع برای من به‌عنوان نویسنده دغدغه است. دلیل انتخاب این اسامی از سوی کودکان به‌عنوان الگو این است که کتاب‌های خارجی و ترجمه می‌خوانند و به سمت آثار تألیفی نمی‌روند و به نویسندگان ایرانی اعتماد ندارند. این درحالی است که نویسندگان ما توانا هستند و پتانسیل و ظرفیت خوبی در سطح جهانی دارند و حرف‌های خوبی می‌توانند بزنند که خواهان داشته باشد.

 

این نویسنده با تأکید بر ضرورت کتابخوانی در کشور، بیان کرد: افزایش و ترویج کتابخوانی به قیمت کتاب و توانایی خانواده‌ها برای خرید کتاب مرتبط است، اما کتاب از سبد خرید خانواده‌ها جدا شده است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید سیاست‌‌های حساب‌‌شده‌ای داشته باشد تا کتاب بتواند در خانواده‌ها و نزد کودکان و نوجوانان بچرخد و حرکت کند و خواهان داشته باشد.

 

فرهاد حسن‌زاده در پایان گفت: یکی از طرح‌های‌ موفق برای ترویج کتاب وکتابخوانی، طرح «جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان» است که به‌عنوان یک حرکت مردمی و خوب در سراسر ایران، در روستاها و شهرستان‌ها، بحث کتابخوانی را مطرح کرده بود و حمایت‌هایی به دنبال داشت. مدارس و کتابخانه‌های مدارس باید احیا شوند. با وزارت آموزش و پرورش تعاملی داشته باشیم تا کتاب‌ها در مدارس جریان داشته باشند.

 

ضرورت حل مشکلات کاغذ

وجیهه سامانی از نویسندگان جوان حاضر در این آیین نکوداشت نیز در سخنانی کوتاه بیان کرد: بعد از دو سال رکود اجباری که به خاطر شیوع ویروس کرونا ایجاد شده بود، صنعت نشر ما که مشکلاتی داشت به واسطه این دو سال زمین‌گیر شد. ناشران‌، نویسندگان و مخاطبان به خاطر این وقفه دو ساله دچار مشکلات زیادی شدند. این بارِ به زمین‌‌مانده مخصوصا در بخش کاغذ همتی لازم دارد تا چرخه آن دوباره به حرکت درآید. در جلسه‌ای درباره کاغذ شنیدم که دولت سیزدهم خودش می‌خواهد به مسأله کاغذ ورود کند.

 

20 هزار ویراستار در کشور مشغول به‌کار هستند

در بخش دیگری از این برنامه، مهدی صالحی؛ دبیر انجمن ویرایش و درست‌نویسی، گفت: درباره ویرایش و درست‌نویسی می‌توان گفت که متأسفانه صنف ویرایش در حال فروپاشی است و روزبه‌روز  اوضاع ویراستارها بدتر می‌شود و متأسفانه برخی از کاسبان بازار، دست‌اندرکار این ماجرا هستند و این معضلی است که تقاضا می‌کنم این موضوع را در اولویت قرار دهید. 20 هزار ویراستار در کل کشور مشغول به کار هستند، این گروه یک قشر فعال و جدی هستند که دیده نمی‌شوند.

پر بازدیدها
بازدید 1392
فراخوان ثبت‌نام برای دریافت کاغذ ایرانی

برای مشاهده کلیک کنید

بازدید 1277
دوره آموزش مستندنگاری برگزار می‌شود

برای مشاهده کلیک کنید

بازدید 1243
انتقال سامانه‌های خانه کتاب و ادبیات ایران به زیرساخت جدید

برای مشاهده کلیک کنید

بازدید 1079
آغاز فعالیت سامانه فروش کتاب

برای مشاهده کلیک کنید

بازدید 857
ابعاد فنی دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران بررسی شد

برای مشاهده کلیک کنید