ورود ثبت نام

ما مردمان دانایی داریم/ تبلیغات مغرضانه خارجی مردمان ایرانی را ناآگاه نشان می‌دهد | خانه کتاب و ادبیات ایران
17:07 - 1402/03/04 | بازدید 217

سردبیر سابق مجله نهال انقلاب مطرح کرد؛

ما مردمان دانایی داریم/ تبلیغات مغرضانه خارجی مردمان ایرانی را ناآگاه نشان می‌دهد

علی آقاغفار گفت: بعضی‌ها اصرار دارند که سرانه مطالعه ایران را کم نشان دهند. این تبلیغات، نشأت گرفته از خارج است. این نگاه مغرضانه تلاش می‌کند مردمان ایرانی را ناآگاه و بی‌خرد نشان دهد. ما مردمان دانایی داریم.

علی آقاغفار؛ نویسنده و فعال فرهنگی و مطبوعاتی در گفت‌و‌گو با ستاد خبری ‌سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، ضمن اشاره به حضور پررنگ مردم در این نمایشگاه، بیان کرد: غرفه‌هایی که در حوزه نشر عملکرد بهتری داشتند، بازدیدکنندگان بیشتری هم داشتند و البته بعضی غرفه‌های کوچک کم‌مخاطب بودند. اما نباید از گرانی کتاب چشم‌پوشی کرد. در این شرایط، اغلب مردم برای تهیه کتاب در مضیقه قرار دارند. در عرصه نشر، نیاز به یک بازبینی اساسی و نگاه کلی‌نگر است. 

 

سردبیر اسبق خبرگزاری کتاب ایران با اشاره به اهمیت بازنگری در روند تولید کتاب، آسیب اصلی در این حوزه را فضای مجازی خواند و گفت: اطلاعاتی که در این فضا ردوبدل می‌شود، برای مخاطب حسی از بی‌نیازی را ایجاد می‌کند. توهم دانایی در بسیاری از مواقع مردم را از کتاب دور می‌کند. در طول سال مشتریان کتاب کم است و همین امر مهم‌ترین آسیب را به بخش نشر کتاب وارد می‌کند.

 

وی با اشاره به فضای مجازی افزود: درست است ما از طریق فضای مجازی مدام در حال مطالعه هستیم، اما در حقیقت ما در این فضا چه می‌خوانیم؟ چقدر می‌خوانیم؟پیام‌های کوتاه و بی‌محتوا را نباید به حساب مطالعه روزانه در نظر بگیریم و جای کتاب خواندن ما را بگیرد. فضای مجازی ما را به کوتاه‌خوانی عادت داده است. این نوع خواندن در عین‌حال بسیار ناپایدار است. سریع از ذهن پاک می‌شود. در گذشته جملات قصار ارزش داشت و برای خوانندگان، نو و ذی‌قیمت بود. اما امروزه به‌ واسطه فضای مجازی چشم‌مان از این کلمات پر شده و ارزش خود را از دست داده است. این تکرارها سبب می‌شود، با نگاه سطحی از کنار این مطالب عبور کنیم. چیزی در ذهن‌مان نماند؛ بنابراین حس بی‌نیازی و توهم دانایی مهم‌ترین آسیب فضای مجازی است. 


علی آقاغفار در پایان بیان کرد: بعضی‌ها اصرار دارند که سرانه مطالعه ایران را کم نشان دهند. این تبلیغات، نشأت گرفته از خارج است. این نگاه مغرضانه تلاش می‌کند مردمان ایرانی را ناآگاه و بی‌خرد نشان دهد. ما مردمان دانایی داریم. کتاب تنها ابزار کسب دانش نیست. رادیو، تلویزیون، مراودات شفاهی و سخنرانی، همه بخشی از ابزار کسب دانش محسوب می‌شود، اما در عین‌حال نباید با نگاه‌های آماری نسبت به سرانه مطالعه اطلاعات غلط بدهیم. اگر سرانه مطالعه بالاست باید در جامعه نمود عینی داشته باشد. 

 

سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از بیستم تا سی‌ام اردیبهشت ۱۴۰۲ در مصلی امام خمینی (ره) و همزمان به‌صورت مجازی در ketab.ir برپا شد.

پر بازدیدها
بازدید 32058
خرید کتاب از کتابفروشی ها با یارانه دولت آغاز شد

برای مشاهده کلیک کنید

بازدید 29599
آخرین اطلاعیه موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران پیش از ثبت نام ناشران برای شرکت در نمایشگاه مجازی کتاب

برای مشاهده کلیک کنید

بازدید 19391
مبلغ یارانه اعتباری خرید کتاب برای اعضای هیئت علمی، دانشجویان و طلاب اعلام شد/ اختصاص یارانه از 17 اردیبهشت

برای مشاهده کلیک کنید

بازدید 11662
آغاز فعالیت سامانه فروش کتاب

برای مشاهده کلیک کنید

بازدید 8105
چگونه از یارانه اعتباری خرید کتاب در نمایشگاه کتاب استفاده کنیم؟

برای مشاهده کلیک کنید