آرشیو گزارش ها [تعداد گزارش ها : 1650]

نگاه امام خمینی(ره) از ابتدا راهبردی بود

نگاه امام خميني(ره) از ابتدا راهبردي بود

علیرضا صدرا بیان کرد: اولین مرحله تأسیس نظامات، رهبری است و بعد امت شکل می‌گیرد؛ یعنی بن‌مایه‌ها وجود دارد و با ایمان، نگرش تبدیل به کنش می‌شود. نگاه امام(ره) از ابتدا راهبردی بود و همین نگاه، انسجام ایجاد می‌کند و روحیه تعاملی که در همه افراد تحقق یافت، موجب شد در مقابل استکبار بایستند. جنگ، عامل وحدت ما شد.

متن کامل »

شاخص‌های هویت‌یابی در وجود همسران، خواهران و مادران شهدا نهادینه است

شاخص‌هاي هويت‌يابي در وجود همسران، خواهران و مادران شهدا نهادينه است

فخری ملکی در نشست «هویت زنان در نگاه فلاسفه مسلمان» گفت: فضایل، معیارها و شاخص‌های هویت‌یابی در وجود همسران، خواهران و مادران شهدا رشد کرده و نهادینه شده است؛ نمونه آن دختر شهید سلیمانی است که با از دست دادن پدرش، زینب‌وار «ما رأیتُ الّا جمیلاً» را معنا بخشید و نمونه دیگر، مادر شهید معماریان است.

متن کامل »

انقلاب نویسندگان خود را پیدا کرد

انقلاب نويسندگان خود را پيدا كرد

راضیه تجار در نشست تخصصی «ادبیات‌پژوهی زن و دفاع مقدس» بیان کرد: با انقلاب اسلامی بسیاری از نویسندگان شاخص قبل از انقلاب از ورود به این حوزه امتناع کردند، اما انقلاب نویسندگان خود را پیدا کرد. زمانه رصد می‌کند و آنانی را که مانا هستند نگه می‌دارد. در واقع بذری که کاشته شد، امروز بارور شده است.

متن کامل »

پدیده‌های نوآیند فرهنگی شناخت و ابزار نو می‌خواهد

پديده‌هاي نوآيند فرهنگي شناخت و ابزار نو مي‌خواهد

یاسر احمدوند در آیین «تکریم و معارفه مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران» گفت: موسسه باید در فهم اقتضائات روز و ابزار و دانش مورد نیاز نشر و ادبیات، پیشرو و پیشرانِ حرکت و فعالیت در این حوزه‌ها باشد؛ آنجایی که بخش خصوصی فعال نیست.

متن کامل »

باید در ایران فناوری ترجمه ماشینی را بومی کنیم

بايد در ايران فناوري ترجمه ماشيني را بومي كنيم

علی محمدپور ضمن مطرح کردن این‌ نکته که فناوری فرصت بسیار مغتنمی به ویژه برای کشور ما است، اظهار کرد: از این رو که ما کمترین خدمات را از دیگر کشورها و شرکت‌های خارجی دریافت می‌کنیم و آن‌ها نیز کمترین هزینه را برای توسعه زبان فارسی صرف می‌‌کنند. یعنی اگر این فناوری را در ایران دنبال نکنیم خدمات جهانی هم نمی‌گیریم؛ پس چاره‌ای نداریم جز این‌که این حوزه را به صورت بومی حمایت کرده و توسعه دهیم.

متن کامل »

جهان برای شکل‌گیری هویت به اساطیر نیاز دارد

جهان براي شكل‌گيري هويت به اساطير نياز دارد

احمد جولایی در نشست «چهار حلقه ادبی در ادبیات فارسی» با مطرح کردن ‌این‌که همه جهان به اساطیر نیاز دارند تا هویت اولیه‌شان شکل بگیرد، گفت: شاهنامه جزو معدود کتاب‌هایی است که اسطوره را در خود منعکس کرده است اما تنها ۲۰ درصد از این اثر به اسطوره اشاره دارد؛ برخی می‌گویند اساطیر در شاهنامه کم دیده می‌شود و دلیل این کمبود را شتابزدگی فردوسی می‌دانند و بعضی دیگر معتقدند اطلاعات به دست او نرسیده است. ولی خب در هر صورت شاهنامه اثر تاثیرگذاری است.

متن کامل »

در اندیشه دینی هیچ کتابی به اندازه قرآن بر اندیشه‌ورزی تاکید ندارد

در انديشه ديني هيچ كتابي به اندازه قرآن بر انديشه‌ورزي تاكيد ندارد

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در آیین رونمایی از کتاب «خورشید تفکر در آسمان زندگی» اظهار کرد: در اندیشه دینی هیچ کتابی به اندازه قرآن بر اندیشه‌ورزی تاکید ندارد. پرداخت به اندیشه‌ورزی در قرآن و در روایات ما به حدی است که اندیشه‌ورزی را معادل عبادت ذکر می‌کنند و در روایات ما موجود است که تفکر از ۷۰ سال عبادت برتر است. لذا پرداخت به این موضوع حتما در اندیشه‌های دینی سهم خود را دارد.

متن کامل »

«اسناد تاریخی تربیت معلم در ایران» دستمایه تحقیقات علمی خواهد بود

«اسناد تاريخي تربيت معلم در ايران» دستمايه تحقيقات علمي خواهد بود

علی‌باقر طاهری‌نیا در رونمایی از مجموعه پنج جلدی «اسناد تاریخی تربیت معلم در ایران» گفت: اعتبار این کتاب در گذر زمان وقتی که دستمایه تحقیقات علمی شد و پژوهشگران با کمک گرفتن از آن، به تولید مقالات پژوهشی و تحقیقات ارزشمند پرداختند، بیشتر روشن خواهد شد.

متن کامل »

منابع علمی واقعه عاشورا افزایش یافته است

منابع علمي واقعه عاشورا افزايش يافته است

حجت الاسلام و المسلمین مصطفی صادقی در نشست نشست نقد و بررسی «منابع عاشورا»با تاکید بر این‌که درباره منابع عاشورا کتاب‌های زیادی نوشته شده است، گفت: در طول سال‌های اخیر، تحقیقات بیشتری در این عرصه صورت گرفته و محققان بیشتری وارد این حوزه شده‌اند. در نتیجه شاهد منابع علمی خوبی با این موضوع در کشور هستیم.

متن کامل »