کمپانی ایمکس یکی از تولید کنندگان برتر در زمینه تولید تجیزات استخری بوده و فعالیت خود را در این زمینه از سال 1997 شروع کرده است. تجهیزات استخری ایمکس متعلق به کشور استرالیا می باشد ولی در کشور چین طراحی و ساخته می شود. تجهیزات استخری ایمکس تجهیزاتی هستند که برای تمیز نگه داشتن و نگهداری از استخرها، جکوزی ها و سونا به کار برده می شوند. در حقیقت تجهیزات استخری ایمکس یکی از مهمترین وسایل برای راه اندازی استخرها بوده و بدون وجود این تجهیزات راه اندازی و تاسیس یک استخر امکان پذیر نیست.

به طور کلی تجهیزات و لوازمی که برای ساخت و راه اندازی یک استخر مورد استفاده قرار می گیرند، با توجه به عمق و کاربرد استخرها کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند. در حقیقت تجهیزات استخری برای ساخت انواع استخر و جکوزی استفاده می شوند و این تجهیزات به دو گروه تجهیزات اصلی و تجهیزات جانبی طبقه بندی می شوند.

تجهیزات اصلی از لوازمی هستند که برای ساخت استخر حتماً باید از آنها استفاده شود و استفاده از آنها برای ساخت استخرها واجب است. در صورتی که تجهیزات فرعی با توجه به کارکرد استخر انتخاب می شوند و به کار بردن آنها در استخرها فقط جنبه تزئینی دارد. به طور کلی ابزارهای جانبی یا فرعی استخر جزء ابزارهای لوکس بوده و استفاده از آنها در استخر و جکوزی ضروری نیست. از دیگر محصولات معروف ایمکس، پمپ حرارتی یا هیت پمپ است.

فیلتر شنی ایمکس

فیلتر شنی استخر ایماکس یکی از مهمترین تجهیزات استخری بوده و کاربرد اصلی آن تصفیه آب استخر است. فیلتر شنی، با تمیز کردن آب استخر، ذرات موجود در آب از جمله گل و لای، مواد آلی، رنگ، باکتری ها و پلانگتون ها را کاملاً از بین می برد. فیلتر های شنی ایمکس معمولاً به شکل استوانه ایی طراحی و تولید می شوند.

ستون های فیلترهای شنی با شن آنتراسیت پر شده و سپس در درون استخر قرار می گیرد. برای جلوگیری از گرفتگی لوله های این فیلتر، یک لایه  شن  درشت به روی نازل فیلتر ریخته می شود و در مرحله بعدی یک لایه شن ریز نیز روی لایه های درشت قرار داده می شود. با توجه به این که آب از بین ذرات شنی عبور می کند، موادی که در آب موجود است، در فیلتر شنی گیر کرده و به این ترتیب آب بدون مواد معلق در فیلتر شنی جمع می شود. گاهی اوقات به خاطر مواد معلقی که در آب جمع می شوند، فشار آب کاهش پیدا می کند و بنابراین صافی باید تمیز و شسته شود. فیلتر های شنی ایمکس در موارد زیادی از جمله برای تصفیه آب استخر ها، آب های سطحی چاه ها و رودخانه ها، فیلتراسیون فاضلاب های انسانی و صنعتی و همچنین تصفیه مصارف خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر در استخرها فیلتر شنی به کار برده نشود، مشکلات زیادی ایجاد می شود. از آن جایی که سطح استخر ها باز است، آب استخرها باید به طور مرتب تصفیه یا تعویض شود. در تمام استخرهای عمومی به خاطر وجود این مواد خارجی و همچنین میکروب های موجود در آب، حتماً باید از فیلتر شنی استفاده شود. با استفاده از فیلتر های شنی در استخرها، آب استخر و جکوزی همیشه تمیز و شفاف می ماند و علاوه بر این در مصرف انرژی و آب نیز صرفه جویی می شود.

روش های مختفی برای تمیز کردن فیلترهای شنی ایمکس وجود دارد. یکی از متداول ترین روش ها این است که برای تمیز کردن فیلتر، باید ده سانتی متر از لایه بالایی فیلتر را کلاً تعویض کرد. با استفاده از این روش فیلتر شنی به طور کامل تمیز می شود. روش دیگر، شستشوی فیلتر شنی به صورت معکوس است. برای شستشوی معکوس فیلتر شنی، باید شیر آب ورودی را بست و سپس شیر شستشوی معکوس را باز کرد. با توجه به این که جریان آب به صورت معکوس از پایین به طرف بالا در حرکت است، تمام ذرات از جمله ذرات گل و لای که به فیلتر شنی چسبیده اند، به طور کامل از فیلتر شنی جدا شده و در نتیجه فیلتر تمیز می شود.

کلر زن ایمکس

دستگاه کلرزن استخر خطی ایمکس یکی دیگر از مهمترین تجهیزات استخری بوده و دارای یک پمپ برای انتقال دادن کلر و یک سیستم کنترل کننده برای مقدار تزریق کلر به آب استخر می باشد. کلر زن استخر ایمکس در استخرهای خانگی، استخرهای بزرگ و همچنین مخزن های آب شهری به کار برده می شود. کلر زن از کوچکترین تجهیزات استخری بوده و کاربرد اصلی آن ضد عفونی کردن آب استخر می باشد. کلر زن استخر ایمکس یکی از با کیفیت ترین نوع کلر زن بوده و در دو مدل کلر زن خطی و کلر زن نمکی طراحی و تولید می شود. در حقیقت می توان گفت کلر زن استخر ایمکس، بهترین جایگزین به جای استفاده از کلر در استخرها است.

به طور کلی اکسید کلر بعد از کلر یکی از قوی ترین ماده های گند زدایی در صنعت آب و فاضلاب است. در دستگاه کلر زن، از ترکیب کلریدریک اسید و کلریت سدیم، اکسید کلر تولید می شود. مکانیسم این دستگاه از ورود گازهای سمی به محیط جلوگیری کرده و علاوه بر این در مقایسه با سیستم گاز کلر از ایمنی بیشتری برخوردار است.

پمپ تصفیه استخر ایمکس

پمپ تصفیه استخر یکی از تجهیزات اصلی استخر محسوب می شود و استفاده از آن در تمام استخرها امری ضروری است. پمپ آب استخر ایمکس از طریق چرخش در آب استخر، آب استخر را تمیز کرده شده و از راکد ماندن آب جلوگیری می کند. در حقیقت پمپ تصفیه ایمکس از مهمترین تجهیزات استخری بوده و موجب به حرکت در آوردن آب استخر می شود. پمپ تصفیه به وسیله اسکیمر و آبکش، آب استخر را بیرون کشیده و سپس آن را به فیلتر وارد می کند. آب استخر بعد از فیلتر شدن تمیز شده و دوباره به درون استخر پمپاژ می شود. در کنار پمپ استخری معمولا از پرشر گیج استفاده می شود.

قیمت پرشر سوئیچ

پمپ تصفیه استخر ایمکس در دو مدل تک تاز و سه فاز و برای مصارف صنعتی و خانگی طراحی و تولید می شود. بدنه پمپ تصفیه استخر ایمکس نسبت به بقیه پمپ ها، محکم تر است. به طور کلی می توان گفت جنس بدنه این پمپ ها از پلیمر بوده و در نتیجه مقاومت زیادی در برابر آشغال، اسید و کلر دارد. با توجه به این که جنس بدنه این پمپ ها بسیار مرغوب و با کیفیت است، مانع از خوردگی و آسیب رساندن به پمپ می شود. علاوه بر این پمپ تصفیه استخر ایمکس مجهز به یک دستگاه موگیر است و این دستگاه که در دهانه موتور قرار گرفته از ورود ذرات ریز جلوگیری می کند. مهمترین مزیت پمپ های تصفیه استخر ایمکس، کم مصرف بودن و توان بسیار بالای آن است.