بوستر پمپ چیست ؟

بوستر پمپ نوعی دستگاه است که از آن برای افزایش فشار آب استفاده می شود. بوستر پمپ قادر است به طور موازی چندین پمپ را به یکدیگر وصل کند. در حقیقت می توان گفت بوستر پمپ دستگاهی است که برای تنظیم نمودن فشار آب لوله به کار برده می شود. بیشترین مصرفی که این دستگاه دارد، با توجه به نوسان میزان آب مصرفی که در ساختمان ها وجود دارد می باشد و این دستگاه در حقیقت برای تنظیم و کنترل فشار آب مورد استفاده قرار می گیرد. بوستر پمپ از چند الکتروپمپ تشکیل شده و این الکتروپمپ ها به صورت موازی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. بوستر پمپ ها می توانند مجموع آب مصرفی و همچنین مجموع فشار وارده بر سیستم را تامین کنند. در واقع بوستر پمپ ها تجهیزاتی هستند که می توانند انرژی مکانیکی را از منابع بیرونی گرفته و آن را به مایعات انتقال دهند و در نتیجه موجب می شوند سرعت آب تا حد زیادی افزایش پیدا کند. بوستر پمپ ها در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرند که در ارتفاعات بلند قرار دارند زیرا فشار آب در ارتفاعات بلند بسیار کم است. از بوستر پمپ ها در مواردی همچون مصارف ساختمانی، شبکه های آب شهری، آبیاری پارک ها و فضاهای سبز، آتش نشانی ها، بیمارستان ها و مراکز صنعتی استفاده می شود. عملکرد بوستر پمپ مانند یک دستگاه کمپرسور گاز بوده و از طریق فشرده سازی فشار آب را افزایش می دهد. به طور کلی می توان گفت بوستر پمپ ها برای افزایش فشار مایعات و همچنین برای انتقال آنها با فشار زیاد به کار برده می شوند. بوستر پمپ دارای پمپ ها، اتصالات، لوله ها، شیر آلات و تجهیزات الکتریکی بوده و این توانایی را دارد که آب را با فشار ثابت و معینی وارد لوله ها کند. زمانی که شیر آب باز می شود، بوستر پمپ ها شروع به کار می کنند. اگر در هنگام مصرف آب، به طور همزمان چند شیر آب باز شود، مصرف آب افزایش پیدا می کند و در نتیجه سایر بوستر پمپ ها به طور خودکار شروع به کار می کنند به این ترتیب فشار آب در شبکه ثابت می ماند و این امر مانع از اتلاف بیش از حد انرژی و همچنین استهلاک پمپ ها می شود. به طور کلی می توان گفت بوستر پمپ ها با توجه به کارکرد و نوع موتورشان به دو مدل دور ثابت و و دور متغیر تقسیم می شوند. نوع متغیر بوستر پمپ ها بیشتر در مصارف ساختمانی و سیستم های آبرسانی و همچنین آبیاری مجتمع های مسکونی استفاده می شود در صورتی که نوع دور ثابت بوستر پمپ ها بیشتر در اطفا حریق و سیستم های آتشفشانی مورد استفاده قرار می گیرد. در این بوستر پمپ ها، الکتروپمپ ها به صورت نوبتی روشن و خاموش می شوند و برای کنترل فشار باید از دو پرشر سوئیچر استفاده نمود. یکی از دو پرشر برای بیشترین فشار و دیگری برای کمترین فشار مورد استفاده قرار می گیرد.

بوستر پمپ پنتاکس

بوستر پمپ پنتاکس یکی از بهترین بوستر پمپ ها و ساخت کشور ایتالیا است. بیشترین کاربردی که بوستر پمپ پنتاکس دارد، استفاده از آن در مصارف خانگی است. در حال حاضر بسیاری از کشورهای دنیا ازبوستر پمپ های پنتاکس استفاده می کنند و همین امر نشان دهنده کیفیت بالای این بوستر پمپ می باشد. بوستر پمپ پنتاکس دارای جدید ترین تکنولوژی ها بوده و به همین دلیل تا حد زیادی از این بوستر پمپ در مصارف خانگی استفاده می شود. بوستر پمپ پنتاکس دارای انواع مختلفی بوده و هر کدام از آنها دارای عملکرد و کارکرد مخصوص به خود هستند. بوستر پمپ پنتاکس مدل دارایCM بدنه ایی از جنس چدن بوده و این توانایی را دارد تا فشار آب را تا 6 متر افزایش دهد. بوستر پمپ پنتاکس خروجی هایی با قطر 1 و 1و 4/1 اینچ داشته و به همین دلیل قادر است آب را با حداکثر دمای 90 درجه سانتی گراد انتقال دهد. بوستر پمپ پنتاکس به خاطر کیفیت مرغوبی که دارد، عمری طولانی و بهره وری زیادی داشته و در نتیجه یکی از پرمصرف ترین انواع بوستر پمپ محسوب می شود. بیشترین توانی که بوستر پمپ پنتاکس از آن برای مصارف صنعتی، کشاورزی، خانگی و آبرسانی تجاری و مسکونی استفاده می کند، در حدود سه اسب بخار می باشد. در صورتی که از بوستر پمپ پنتاکس به درستی استفاده نشده و به طور منظم سرویس دهین شود، ممکن است به ندرت دچار استهلاک شود و به تعمیر نیاز پیدا کند.

بوستر پمپ داب

شرکت داب یک شرکت ایتالیایی و تولید کننده پمپ آب و محصولات مرتبط می باشد. بوستر پمپ های داب یکی از بهترین و پرمصرف ترین بوستر پمپ های آبرسانی و آتش نشانی بوده و کاربرد زیادی دارد. بوستر پمپ داب برای افزایش فشار آب در اوج مصرف استفاده می شود. بوستر پمپ داب مانند سایر بوستر پمپ ها در هنگامی که مصرف آب پایین است، خاموش می شود و زمانی که مصرف آب افزایش پیدا می کند، دوباره به طور اتومات روشن می شود و تا زمانی که شیر آب باز است، روشن می ماند. روشن و خاموش شدن پمپ در بوستر پمپ داب به صورت اتومات بوده و این امر باعث صرفه جویی در مصرف برق شده و مانع از استهلاک دستگاه می شود. به طور کلی می توان گفت بوستر پمپ داب در 3 مدل آتش نشانی، آبیاری و آبرسانی تولید می‌شود و هر کدام از این بوستر پمپ ها دارای مدل‌های مختلفی هستند. بوستر پمپ داب مدل آبرسانی در بیشتر مواقع برای افزایش فشار آب ساختمان‌ها و مجتمع‌های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد بوستر پمپ آتش نشانی داب، برای تأمین فشار آب در ایستگاه های آتش نشانی بوده و در عملیات‌ها آتش نشانی استفاده می شود. بوستر پمپ داب مدل E.sybox عملکرد بالایی داشته و به راحتی نصب می شود. این مدل برای آبرسانی در خانه های بزرگ و ویلاها مورد استفاده قرار می گیرد. این بوستر پمپ قابلیت تحمل دمای بالاتر از 40 درجه سانتی گراد را دارد.